EKONOMIKA

Konec řepkové bonanzy? Vláda plánuje zastropování dotací a konec podpory biopaliv první generace

Zastropování dotací pro největší farmy a platbu na první hektary si zapsala do svého programového prohlášení vláda premiéra Petra Fialy (ODS). Chce také ukončit podporu biopaliv první generace a bioplynových stanic, které zpracovávají technické plodiny. Osevní plocha jedné plodiny by měla být podle kabinetu v erozně ohrožených oblastech maximálně deset hektarů.

Ministr zemědělství Zbyněk Nekula (KDU-ČSL) by měl také posílit vliv vlastníků na stav držené půdy. "Novelou zákona o ochraně zemědělského půdního fondu převedeme zodpovědnost za stav krajiny na ty, kdo v ní hospodaří. Podpoříme soukromé vlastníky, myslivce, včelaře, spolky atd., aby sázeli stromy, zakládali krajinné prvky a pečovali o soulad zemědělství a ochrany přírody," informoval na svých stránkách nový kabinet.

Vláda chce pak také vybudovat dobrovolný rezervní fond na podporu zemědělců v případě přírodních katastrof. V současnosti vláda schvaluje jednotlivě každou podporu, jako například kompenzace za ovoce zničené mrazem. Ukládky do fondu mají být nákladovou položkou.

V koaličním prohlášení se pak píše, že další Program rozvoje venkova bude spolufinancovaný ze strany ČR minimálně stejně jako doposud. Odcházející kabinet předpokládal spolufinancování na projekty z EU ve výši 65 procent. V současnosti jde o 35 procent.

Ročně chce kabinet pak dávat alespoň tři miliardy korun na pozemkové úpravy, plánuje revidovat meliorace nebo zvyšovat kvalitu zemědělského školství.

Stát chce také podpořit ustavení strategického investičního fondu, díky kterému by měli dodavatelé kupovat podíly ve zpracovatelských firmách. "Podpoříme zkracování odbytových řetězců. Budeme zemědělce motivovat k tomu, aby suroviny dokázali sami zpracovat a dodat na místní trh (obchody, farmářské trhy, prodej ze dvora)," píše se v dokumentu.

Investiční dotace budou pro zemědělce, kteří mají příjmy ze zemědělské činnosti minimálně z 30 procent, včetně propojenosti podniků. "Nastavíme jasná pravidla čerpání a budeme důsledně kontrolovat propojení firem čerpajících dotace. Platba za ekologické činnosti, kterou zemědělci dostávají ve formě dotací, bude jednoduchá, rychlá a efektivní. To vše stále s ohledem na to, jak šetrně ke krajině a zvířatům zemědělec přistupuje," uvádí mimo jiné materiál.

Čtvrtina zemědělské půdy se má do roku 2030 přesunout do režimu ekologického zemědělství, minimálně desetina pak má aktivně chránit opylovače a biodiverzitu - půjde o meze, nárazníkové pásy, větrolamy nebo úhory.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Řepka olejka je krásnou ukázkou toho, jak byrokrati ničí nejenom přirozený trh, ale taky krajinu. Ta nekonečná žluť a specifický zápach mi už, s prominutím, lezly krkem. Asi není náhodou, že se nás víc než šedesát pět procent sklizené řepky používalo k výrobě opěvované bio-složky, která, jak se později ukázalo, není vůbec ekologičtější. Hlavně, že to chytré eurohlavy v roce 2003 nařídily a my jsem to o čtyři roky později odsouhlasili. Kvůli spravedlnosti je třeba dodat, že biopaliva se u nás vyráběla v osmdesátých letech a dotace na ně pak roku 1993 prosadil lidovecký ministr zemědělství Lux. Ale on se začne dotovat zase jiný zelený nesmysl, o to nemám strach.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Tak zářivou žlutou, takřka zlatou barvu bych řepce zrovna nevyčítal. Je to můj milovaný odstín žluti. Některé barvy mám sice rád tlumené či pastelové, ale u žluté dávám právě přednost výrazné zářivosti. Její prospěšnost nedokážu příliš posoudit. Jednou jsem použil řepkový olej při vaření a jednalo se o fatální omyl. Ani vzdáleně to nepřipomínalo delikatesní olej z brusinkových semínek, který mě uchvátil. Rozhodně bych nedosuzoval využívání řepky jako biopaliva, byť se tento pokus nezdařil. Musíme to chápat jako mezistupeň na cestě k lepšímu zítřku. Uvidíme, jak to vyjde s biopalivy třetí generace vyráběných z řas. U nás by s tím mohl být trochu problém, ale když díky dotacím uděláme z některých údolíček rybníčky, proč ne.

Karin Léblová
40 let, na volné noze

Ačkoliv ze zásady podporuji veškeré ekologické kroky ke zlepšení našich životů, tak řepka si moje srdce příliš nezískala. U nás za domem ji bohužel družstvo sázelo snad každý druhý rok a bylo to opravdu úmorné. Když jsem dala sušit navenek prostěradla, byla celá žlutá, auto bylo žluté, okna byla žlutá. Podle mě to museli také stříkat nějakými jedy, protože syn sousedky si v řepce hrál na indiány, a pak měl hlavu jako meloun a nemohl dýchat. Navíc je prý jedovatá pro zvěř. Pokud se tedy čtvrtina zemědělské půdy přesune do ekologického zemědělství, které bude ekologičtější než řepka sloužící ekologii, bude u mě mít veliké plus.