EKONOMIKA

Kontroly marží potravin nepřinesou nic zákazníkům, obchodům ztíží práci

Kontroly marží potravin nebudou mít podle Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) žádný efekt pro zákazníky, prodejcům ale zvyšují administrativu.

Český maloobchodní trh je vysoce konkurenční a žádný obchodník si nemůže dovolit prodávat za výrazně vyšší ceny než konkurent. ČTK to včera sdělil tajemník AČTO Jan Hrdina. Dodal, že politici si populisticky zvolili za terč obchodníky, ale dalšími vlivy zdražování se nezabývají.

Ministerstvo zemědělství začalo s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže v minulém týdnu sledovat prodejní ceny vybraných potravin. Zaměřuje se na máslo, pečivo, drůbeží a vepřové maso. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce zamezit tomu, aby prodejci a další členové dodavatelského řetězce zneužívali současné situace, kdy obecně ceny rostou, a zvyšovali uměle své marže. Kontroly mají trvat nejméně tři měsíce.

Pro zjištění důvodů vysokých cen potravin by bylo podle Hrdiny nutné nejen sledovat širší škálu položek, ale celý řetězec, tedy i náklady a marže zemědělců či výrobců potravin. "Předmětem zájmu by pak neměly být primárně marže, ale především ziskovost. Ta se u nezávislých obchodníků sdružených v AČTO pohybuje standardně kolem jednoho procenta," uvedl.

Nemožnost prodávat potraviny za výrazně vyšší ceny než konkurence platí ještě více podle Hrdiny u nezávislých obchodníků, kteří si musejí svou pozici udržet vůči velkým řetězcům i přesto, že u dodavatelů mají proti nim slabší postavení a často provozují prodejny v menších obcích s nižší nákupní silou.

Hrdina dále upozornil na to, že například stále rostoucí vstupní náklady za energie či pohonné hmoty jsou jedním z hlavních důvodů současného zdražování potravin. "Přitom tato oblast je (vládou) sledována jen omezeně a není nijak regulována," doplnil.

Ceny potravin v České republiky stouply v meziročním srovnání o desítky procent. V polovině dubna si lidé nejvíce podle dat Českého statistického úřadu připlatili za pšeničnou hladkou mouku, která zdražila zhruba o 60 procent. Chléb a bílé pečivo proti loňskému čtvrtému měsíci zdražily zhruba o třetinu, za máslo nebo brambory zaplatili lidé meziročně asi o čtvrtinu více.

AČTO podle svých webových stránek reprezentuje na 7000 prodejen se zhruba 30.000 zaměstnanci, čímž představuje více než 20procentní podíl na trhu s potravinami. Členy AČTO jsou významné české maloobchodní sítě a aliance.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se znechucený

Nebudeme si nic zastírat, jedná se o propagandistické divadýlko ministerstva zemědělství. Ministr Nekula se staví do role Chucka Norrise, který zatočí se zlými šmelináři. Spíš to ale připomíná bolševické tažení proti soukromníkům a krok směrem k plánovanému hospodářství. Už jen čekám, až vláda obnoví Státní plánovací komisi a Státní cenový úřad. V normální, svobodné společnosti by měli o prodejcích rozhodovat zákazníci. Pokud má někdo předražené zboží, tak u něj mnozí prostě nebudou nakupovat. Je to tak prosté, milý Nekulo. Ale obávám se, že bratři lidovci v rámci Národní fronty ledacos v minulosti od soudruhů pochytili, a teď mohou dát průchod svým choutkám.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka . Cítí se šťastný

Je to správný krok, ale jenom poloviční. K čemu je sledovat ceny? To se jako tím sledováním snížej, nebo co? Prostě se musí napsat to a to stojí tolik a tolik a dražejc to prodávat nesmíte nebo vás zabásneme. Potom by si to nejrůznější vykukové, který chtěj zbohatnout na lidský chudobě, rozmysleli. Myslim, že v Číně se za různý podvody dokonce střílí. To mi ale zase připadá až moc drsný. Já bych je jenom posílala do chládku.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se překvapený

Ačkoliv mi jsou lidovci v mnoha ohledech docela sympatičtí, tak kroky ministerstva zemědělství ve mně vzbuzují rozpaky. Chápu, že za současné situace je třeba s rostoucími cenami něco dělat, ale opravdu nevím, jak k tomu přispějí zmíněné kontroly. Navíc by mě zajímalo, kdo je bude vykonávat. Úředníci ve svém volném čase, když pořád slyšíme, jak jsou zavalení prací? Nebo se naberou noví lidé, když se má šetřit? Podle mě také nelze jen tak říci, že má obchodník nějaké zboží předražené, když úředníci neznají jeho náklady. A mají vůbec zaměstnanci ministerstva zemědělství pravomoc takovéto údaje zjišťovat? Jak jsem uvedl, celé to ve mně vzbuzuje rozpaky.