EKONOMIKA

Koruna po zveřejnění příznivých čísel posiluje na rekord od roku 2012. Očekávání překonal průmysl i zahraniční obchod

Koruna v pátek dopoledne zpevnila na 24,480 za euro, na svoji nesilnější úroveň od září 2012, v reakci na zveřejnění sady příznivých makroekonomických čísel.

Lukáš Kovanda

Průmyslová výroba v ČR a ruku v ruce s tím také zahraniční obchod překonaly loni v listopadu očekávání. Jde tak o potvrzení toho, co již naznačily předstihové ukazatele typu těch plynoucích z šetření podmínek ve zpracovatelském průmyslu v ČR. Ke konci loňska zmírňovaly dopady světové logistické a výrobní krize na tuzemský průmysl.

Zahraničnímu obchodu svým způsobem svědčí evropská energetická krize, která se rozpoutala loni na přelomu léta a podzimu. Ta vedla k růstu cen velkoobchodní elektřiny v řadě zemí EU na historický rekord, z čehož Česko, resp. jeho zahraniční obchod, těží. ČR totiž představuje klíčového evropského vývozce elektřiny. 

Bilanci zahraničního obchodu ale pochopitelně zhoršuje pro změnu to, že ČR je čistým dovozcem ropy a ropných produktů, takže růst jejich ceny, jenž nastal po pandemii, umenšuje přebytek tuzemského zahraničního obchodu.  Zpřesnění odhadu růst ekonomiky v loňském třetím čtvrtletí taktéž korunu podpořilo, jelikož překonalo očekávání. Trh předpokládal, že statistici potvrdí svůj poslední odhad, který odpovídal 3,1 procenta. Ve skutečnosti však ekonomika loni od července do září rostla meziročně o 3,3 procenta. Nepříznivý dopad světové logistické a výrobní krize byl totiž nakonec o něco slabší a popandemické celkové ekonomické oživení se naopak ukázalo silnějším.

Za celý loňský rok česká ekonomika vzroste ale i tak jen o 2,5 procenta, letos pak její expanze zrychlí na 4,1 procenta.

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Na rok 2012 se pamatuji moc dobře, protože v té době se moje firma začínala konečně rozjíždět a podařilo se nám sehnat první zakázky v Německu. Sledovali jsme tehdy dost pečlivě právě kurz koruny k euru, aby podmínky byly co nejvýhodnější. Posílení koruny v březnu a pak v září nám moc nepomohlo. Ale stačilo počkat měsíc a už její síla začala klesat. Proto si myslím, že ani teďka nemá moc cenu se příliš vzrušovat. Uplyne pár dní a všechno může být jinak. Uvidíme, jestli bude nějak reagovat Česká národní banka. Pamatuju si, že za Singera bylo prioritou podporovat export, a proto ČNB po silné koruně nijak zvlášť netoužila. Teď, když jí vládne Rusnok, tomu asi nebude jinak.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Myslím, že už jsem někde říkal, že takovéto posilování koruny je pro světoběžníky, jako jsem já, skvělá věc. Doufám, že to bude pokračovat co nejdéle. Já jsem to prostě už nevydržel a musel jsem toho hned využít. Odskočil jsem si do Paříže, abych si tam koupil nějakou šikézní pánskou kabelku. Ještě je pořád v módě, takže to není žádná blamáž, neboli blamage. Nakonec jsem v takovém malém krámku narazil na rozkošnou koženou bordó brašničku, teda spíš něco mezi brašničkou a kabelkou, a té jsem nedokázal odolat. Všichni v Praze mi ji teď závidí, protože podobnou věcičku u nás nikde neseženete. Takže si přeju, aby koruna neklesala. Klesání není dobré.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Některý lidi jsou fakt úplně mimo. Brašničky, kabelčičky… Já teďkon řeším chleba a mlíko! To si mám jako pro chleba zaletět někam do Tramtárie, aby byl levnější? Jo, a já jsem v Evropě byla. Zajeli jsme si s bývalým přítelem do Rakouska, a že by to tam byla nějaká láce, tak to teda ne. Dežo za jeden večer propil asi tisícovku. To tenkrát byly strašný prachy. Ještě teď je mi zle, když si na to vzpomenu. Zbylý tři dny jsme pak jedli jenom samý suchary. A ty taky byly drahý jako čert.