EKONOMIKA

Kovanda: Benzín dramaticky zdražuje. Jaké jsou vyhlídky?

Navzdory vládním opatřením benzín dále dramaticky zdražuje, za poslední tři dny o skoro korunu na litr. Řidiči tak červnové snížení spotřební daně o 1,50 Kč/l nemusejí vůbec u čerpacích stanic poznat. Navíc lze přitom očekávat další zvyšování cen benzínu.

Lukáš Kovanda

Cena benzínu u českých čerpacích stanic stoupla od začátku tohoto týdne o skoro korunu na litr. Včera se benzín Natural 95 prodával průměrně za 45,30 Kč/l, tedy nejdráže od poloviny března. Ještě v neděli přitom vyšel průměrně na 44,35 Kč/l. Tempo zdražování benzínu je tedy opět mimořádné, jako letos v březnu. Od 1. června přitom začíná platit čtyřměsíční snížení spotřební daně z pohonných hmot o 1,50 Kč/l. To však řidiči nakonec nemusí vůbec pocítit. Právě proto, že rozsah snížení daně se příliš neliší, jak nyní vidíme, od rozsahu několikadenního pohybu tržní ceny pohonných hmot

Pravdou ovšem je, že nafta nezdražuje tak jako benzín. Zatímco ten totiž za posledních sedm dní zdražil o 1,05 koruny na litr, nafta naopak zlevnila, a to o devět haléřů na litr. Tento vývoj je nezvyklý. Výpadek v dodávkách pohonných hmot, jenž souvisí s válkou na Ukrajině a sankcemi Západu proti Rusku, se nyní v Evropě palčivěji projevuje právě v oblasti zásobování benzínem. 

Celkově k tlaku na růst cen pohonných hmot přispívá také růst cen ropy na světových trzích a citelné oslabování koruny proti dolaru, v němž se ropa a obchoduje. Růst cen ropy ve světě podporuje zlepšování pandemické situace v Číně, kde se díky němu obnovuje poptávka po ropných produktech. V příštích sedmi dnech je třeba z uvedených důvodů počítat s dalším zdražením pohonných hmot, zejména benzínu. Zdražení by mělo být v rozsahu 40 haléřů na litr benzínu a deseti haléřů na litr v případě nafty.

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se bezradný

Já to u nás už kašlu. Jezdím nakupovat do Polska. Vezmu tam pokaždý i benzín a sem vysmátej. Je to od nás sice už kus cesty, ale vyplatí se to. Ušetřit se takhle daj tisíce měsíčně. Tak velkej rozdíl to je. Na litru někdy i skoro deset korun. Docela by mě zajímalo, jak to ty Poláci dělaj. Kovid měli, válka se jich taky tejká. Ale vysvětlení je asi jednoduchý. Jejich vláda nekašle na lidi, jako ty naši borci. A ještě ke všemu je to jejich jídlo nejen o čtvrtinu, o třetinu levnější, ale kolikrát i lepší. Jako jaký tam maj salámy a klobásky, o tom si tady můžem nechat leda tak zdát a za ty prachy, to je paráda.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se bezradný

Já se vám k něčemu přiznám. Celé ty roky tady u nás v Praze jsem doufal, že jednoho dne se zvedne cena paliv alespoň tak o deset korun a spoluobčané konečně přesedlají z aut na veřejnou dopravu. Stalo se a já musím říci, že jsem zklamán. Nepozoruji žádnou změnu. Asi je to ještě pořád levné, jinak si to neumím vysvětlit. Na kole se tady snažím z naší ulice bojovat akorát tak já a ještě jeden pán, co je přímo ve sdružení AutoMat. Víte, neřeknu někde na venkově, tam ať si lidé auty jezdí, tam to má nějaké opodstatnění. Samozřejmě i tak bych trval na vozech na elektro nebo vodíkový pohon, ale tady ve městě?! Závislost na vožení se autem dostoupila naprostého vrcholu. Tuším, že mnozí by raději nedali najíst sobě nebo svým dětem než svému plechovému miláčkovi.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se bezradný

Pro někoho už ty současné ceny mohou být skutečně omezující. Tam, kde existuje alternativa jakéhokoli typu, je to ještě řešitelné. Horší situace nastane, až se minimálně v části země případně omezí mobilita lidí dojíždějících do práce. Ne každý bydlí v dosahu veřejné dopravy, ne každý může pracovat z domu. Mám trochu obavu, že toto může vést časem k dalším problémům na trhu práce. Vzhledem k už tak silně upadajícímu trhu s hypotékami a zdražením nemovitostí i úvěrů na ně, nelze očekávat ani zvýšenou mobilitu těchto lidí. Toto by mohlo spustit pro celou ekonomiku nepříjemný dominový efekt. Bude na vládě, aby to řešila.