EKONOMIKA

Křeček: Dění kolem Ukrajiny odstartovalo paniku na trzích

„Vyhrocení bezpečnostní situace ve východní Evropě má hmatatelné dopady na trhy. Vydělat se dá na energetických a zemědělských komoditách či drahých kovech. Naopak riziková aktiva jako akcie či kryptoměny zažívají masivní výprodej,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček

Cena ropy se dostala na své sedmileté maximum a atakuje hranice 100 dolarů za barel. Lze očekávat i prudký nárůst ceny zemního plynu, elektřiny, uhlí a dalších komodit, kterých by mohlo být nedostatek kvůli případnému narušení dodávek z Ruska do Evropy. Rovněž narůstají ceny zemědělských komodit jako jsou pšenice, kukuřice, rýže či sója.

Akciové trhy zažívají výplach a dochází k poklesu indexů po celém světě. Nejvíce jsou zasaženy evropské akcie. Mimořádně hluboký propad zažil ruský akciový index RTS, který za posledních 5 dní ztratil 26 procent své hodnoty. Aktuálně se obchoduje na úrovni z přelomu října a listopadu 2020.

Zatímco většina akciových titulů klesá, některým společnostem by současná napjatá situace kolem Ukrajiny mohla prospět. Například výrobci zbraní či firmy zaměřené na kybernetickou bezpečnost zřejmě budou evidovat zvýšenou poptávku po svých produktech. Situace může hrát do karet i některým ropným a energetickým společnostem či producentům potravin.

Investoři se začínají z rizikových aktiv stahovat do bezpečných přístavů. Mezi které patří drahé kovy jako jsou zlato, stříbro či v letošním roce populární palladium. Bouřlivá situace může uškodit menším měnám na rozvíjejících se trzích. Do tohoto ranku patří i naše koruna. Hlavní pohyb na měnovém trhu se však zatím odehrává na rublu, který výrazně oslabuje vůči dolaru.

Ing. Štěpán Křeček, MBA hlavní ekonom BHS

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se v pohodě

Všechny zmíněné pohyby na trzích i burzách vycházejí primárně z nejistoty spojené se vzniklou situací. Ale když se detailněji podíváme na poslední kroky, mám na mysli, sankce uvalené jak Evropskou unií, tak Spojenými státy, zjistíme, že jsou voleny tak, aby ztráty byly co nejmenší. Americký prezident Biden např. zakázal investice v tzv. separatistických republikách. Jenomže tam nikdo z USA neinvestuje. Další sankce se týkají spíše jednotlivých ruských politiků. Navíc Ruská federace si stačila v některých oblastech vytvořit dostatečné zásoby, ale dopad sankcí nebyl tak citelný. Zástupci velkého amerického byznysu, jako jsou třeba Chevron, General Electric a další, už dříve v Bílém domě lobbovaly, aby se postupovalo „opatrně“. Stejný lobbing probíhal i v kongresu. Velké korporace i na případném konfliktu z dlouhodobého hlediska neutrpí.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se v pohodě

Problém by byl, kdyby Rusové na oplátku omezili nebo zastavili dodávky zemního plynu a ropy. Sami by na tom ztratili, ale Evropa by se dostala do těžko řešitelné situace. Připomenu, že Rusko je dodavatelem číslo jedna do Evropské unie. Další vyhrocování by se mohlo dotknout velkých evropských firem, jako jsou Ikea, Volkswagen nebo Carlsberg. Italský UniCredit dokonce plánuje akvizici, díky které by se stal největší zahraniční bankou v Rusku. Souhlasím s tím, že celý vývoj bude co nejvíce řízený, aby nepoškodil velký byznys. Panika je tedy zatím předčasné, tedy pokud patříte mezi pár vyvolených.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Na paniku se nesmíme ohlížet, když se blíží řešení ruské otázky. Hlavním jejím viníkem je stejně Putler, nikoliv západní demokratické země, které jen reagují na jeho velikášské imperialistické kroky. A mohu říct, že podle mě reagují ještě velmi mírně. Kdyby to záleželo na mně, zakázal bych volný pohyb občanů Ruska po Evropské unii, protože mohou být špióny nepřátelského režimu. Musíme být tedy připraveni snášet chvilkové nepohodlí a uskrovnit se, abychom dosáhli konečného vítězství. Prostě věci, které zdražují, budeme konzumovat méně. Cíl za to stojí.