EKONOMIKA

Kryproměny posilují, ethereum je na rekordu a bitcoin se mu blíží

Kryptoměny zahájily týden růstem. Bitcoin překonal 66.000 dolarů (přes 1,4 milionu Kč) a pohybuje se poblíž rekordu, zatímco druhá největší kryptoměna ethereum vystoupila na dosavadní maximum. Podle analytiků k tomu přispívají pozitivní zprávy ohledně kryptoměn a také obavy z inflace.

Krátce po 09:00 SEČ se bitcoin na kryptoměnové burze Coindesk obchodoval za 65.962 dolarů, a za posledních 24 hodin si tak připisoval 6,7 procenta. Vystoupil až na 66.327,40 dolaru, rekord z poloviny října činí 66.974,77 USD. Druhá největší kryptoměna ethereum se ve stejnou dobu prodávala za 4728 dolarů, a za 24 hodin tak vykazovala růst o 3,9 procenta. Předtím vystoupila na dosavadní maximum 4767,55 dolaru.

Od začátku října se cena kryptoměny ethereum zvýšila přibližně o 59 procent a cena bitcoinu o 51 procent. Investoři minulý měsíc příznivě přijali spuštění prvního fondu ETF, který se zaměřuje na futures na bitcoiny. Někteří se chtějí pomocí těchto takzvaných kryptoaktiv zajistit proti inflaci.

"Finanční instituce chtějí být její součástí, regulátoři ji nechtějí příliš omezovat," řekl k oblasti kryptoměn analytik makléřské společnosti IG Markets Kyle Rodda. "Jsme téměř za bodem zlomu, kdy bude (tato oblast) součástí systému a pak bude opravdu velmi těžké se z toho vymanit," citovala jej agentura Reuters.

Největší australská banka Commonwealth Bank of Australia (CBA) minulý týden oznámila, že nabídne jako první velká banka v zemi drobným klientům možnost obchodovat s kryptoměnami. Zprvu umožní investice do deseti z nich, včetně etherea. Kladně se k této třídě aktiv vyjádřila singapurská vláda a k růstu kryptoměn přispěla i pozitivní nálada na akciových trzích.

Minulý týden napsal čerstvě zvolený starosta New Yorku Eric Adams, že chce první tři výplaty v bitcoinech a že z New Yorku hodlá učinit centrum odvětví kryptoměn. Podobně se předtím vyjádřil starosta města Miami.

ČTK | byznysvcesku.cz