EKONOMIKA

Kryptografické financování války: Ukrajina představí NFT na podporu armády

Ukrajina ve čtvrtek představí plány na podporu svých ozbrojených sil pomocí NFT, uvedl její vicepremiér, což je nejnovější krok v úsilí Kyjeva získat finanční prostředky v kryptoaktivitách poté, co Rusko minulý týden napadlo zemi.

Ondřej Smutný | reuters.com

Non-fungible tokeny (NFT) jsou druhem kryptoaktiv, která představují digitální soubor, jako je obrázek, video nebo text. Jejich popularita v roce 2021 prudce vzrostla a vygenerovaly objem prodejů ve výši 25 miliard dolarů.

"Brzy oznámíme, které NFT budou podporovat ukrajinské ozbrojené síly," uvedl Mychajlo Fedorov na Twitteru, aniž by uvedl další podrobnosti o projektu.

"Každým dnem přibývá lidí ochotných pomoci Ukrajině v boji proti agresi."

Fedorov, který je zároveň ukrajinským ministrem pro digitální transformaci, stál v čele snahy Kyjeva o získání finančních prostředků v kryptoaktivech.

Ukrajina minulý týden na sociálních sítích zveřejnila výzvy k dárcovství bitcoinů a dalších digitálních tokenů na podporu situace v zemi. Podle výzkumné společnosti Elliptic, která se zabývá blockchainem, se do středy podařilo vybrat kryptoměny v hodnotě téměř 43 milionů dolarů od přibližně 67 000 dárců.

Ukrajinské ministerstvo pro digitální transformaci agentuře Reuters sdělilo, že tyto prostředky využije "ke zničení co největšího počtu ruských vojáků".

Fedorov minulý týden požádal hlavní kryptografické burzy, aby zablokovaly adresy digitálních peněženek ruských uživatelů. Několik velkých platforem však odmítlo takový plošný zákaz zavést - toto rozhodnutí podle odborníků oslabuje snahy Západu izolovat Moskvu při její invazi na Ukrajinu. 

Ondřej Smutný, redaktor byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se překvapený

Non-fungible tokeny jsou ve své podstatě nafouklé nic a hodnotu jako takové nemají, protože ta se odvíjí od případné poptávky. Teoreticky se vám může klidně stát, že budete majitelem miliardy tokenů, ale nic si za ně nekoupíte. V praxi, přiznávám, tomu bývá jinak. Existuje spousta podivínů, kteří jsou za soubor virtuálních dat zaplatit někdy i neskutečné peníze. Nejsem žádný ajťák, ale dost by mě zajímalo, jak Ukrajincům ve válce pomůže například obrázek Micky Mouse na kole.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy . Cítí se v pohodě

Starší lidé nechápou náš svět mladých. Jeho součástí jsou právě i různé virtuální věcičky, které považují za nějaké čáry máry. Ale není v tom nic složitého. Eneftýčka jsou vlastně jistým druhem kryptografického tokenu, který funguje na základě blockchainu. Každé eneftýčko obsahuje unikátní informace, kterými se odlišuje od jiných. Popularita eneftýček není záležitostí roku 2021, ale je o něco starší. Boom začal už s CryptoKitties, což je rok 2017, kdy jste mohli adoptovat virtuální kočky a obchodovat s nimi. Pokud si dobře vzpomínám, tak nejdražší dosahovaly až hodnoty sto tisíc dolarů.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Ukrajině je třeba pomoct všemi možnými i nemožnými prostředky. Jestli jim pomůže obrázek myšáka, tak jim musíme poslat co nejvíce myšáků. Kdybych nějaké non-fungible tokeny měl, ani vteřinu bych neváhal a hned je statečným Ukrajincům na boj s krvavým Putlerem daroval. Asi si nějaké pořídím. Narazil jsem na token skupiny Megadeth, ale ten stál dvacet tisíc dolarů. To už je na mě trochu moc. Navíc se mi taková hudba příliš nelíbí a nejsem si jistý, jestli Megadeth nejsou agenti Kremlu, protože některé texty mají pochybné. Počkám si, až vydá non-fungible token Tomáš Klus.