EKONOMIKA

Kryptoměnové burzy po novém zásahu urychleně přerušují spolupráci s čínskými uživateli

Kryptoměnové burzy a poskytovatelé kryptoslužeb se snaží přerušit obchodní vztahy s klienty z pevninské Číny poté, co Peking minulý pátek vydal plošný zákaz veškerého obchodování s kryptoměnami a jejich těžby.

Deset významných čínských vládních orgánů, včetně centrální banky, prohlásilo, že zahraničním burzám bylo zakázáno poskytovat služby pevninským investorům prostřednictvím internetu, což byla dříve šedá zóna, a slíbilo, že společně vymýtí "nelegální" aktivity v oblasti kryptoměn.

Huobi Global a Binance, dvě největší světové burzy, které jsou mezi čínskými uživateli oblíbené, zastavily nové registrace účtů zákazníky z pevninské Číny. Huobi rovněž uvedla, že do konce roku odstraní ty stávající. "Hned v den, kdy jsme oznámení zaznamenali, jsme začali přijímat nápravná opatření," uvedl Du Jun, spoluzakladatel skupiny Huobi, v prohlášení pro agenturu Reuters.

Du neuvedl odhad, kolika uživatelů se to bude týkat, pouze uvedl, že Huobi, kdysi největší kryptoměnová burza na světě, zahájila před mnoha lety strategii globální expanze a zaznamenala stabilní růst v jihovýchodní Asii a Evropě.

Akcie firem souvisejících s kryptoměnami se v pondělí propadly: společnost Huobi Tech (1611.HK), která spravuje kryptoaktivy a obchoduje s nimi, se propadla o 23 % a OKG Technology Holdings Ltd (1499.HK), fintech společnost, jejímž většinovým vlastníkem je Xu Mingxing, zakladatel krypto burzy OKcoin, ztratila 12 %.

TokenPocket, populární poskytovatel služeb kryptopeněženek, také v oznámení klientům uvedl, že ukončí služby pro klienty z pevninské Číny, u nichž hrozí riziko porušení čínské politiky, a "aktivně přijme" právní regulaci. Dodal, že vítá spolupráci Číny v oblasti blockchainových technologií.

Mnoho čínských kryptoburz v roce 2017 ukončilo činnost nebo se přesunulo do zahraničí poté, co Čína, kdysi největší světové centrum obchodování a těžby bitcoinů, zakázala těmto platformám převádět zákonná platidla na kryptoměny a naopak. Letos v květnu pak čínská Státní rada přislíbila zákaz obchodování s bitcoiny a jejich těžby.

Cena Bitcoinu tak za září klesla z maxima 52.633 dolarů na 42.839, za kterých se obchodoval v pátek 24.září. Jen za pátek tak došlo k poklesu o necelých 5%. Jak se nejnovější čínská regulace projeví v dlouhodobé perspektivě ukáže až čas, nicméně kryptoměnový čínský trh byl natolik velký, že dopad zřejmě nebude jen krátkodobého rázu.

Reuters | Ondřej Smutný