EKONOMIKA

Kudláček: Bitcoin během včerejška klesl pod úroveň 27 000 dolarů, kryptoměnový trh odepsal 200 miliard dolarů

Více než 200 miliard dolarů bylo vymazáno z celého krypto trhu během jednoho dne, přičemž největší kryptoměna Bitcoin klesla pod úroveň 27 000 dolarů, než se během noci opět vrátila nad hodnotu 30 000 dolarů.

Patrik Kudláček

Bitcoin se během včerejšího dne propadl na nejnižší cenu za posledních 16 měsíců, a to uprostřed širšího výprodeje kryptoměn, který z celého trhu za jediný den vymazal více než 200 miliard dolarů. Ethereum, druhá největší digitální měna, se propadlo až na 1 700 dolarů za minci. Je to poprvé od června 2021, kdy tento token klesl pod hranici 2 000 dolarů

Investoři utíkají od kryptoměn v době, kdy akciové trhy klesly z maximálních hodnot kvůli obavám z prudkého růstu cen a zhoršujícího se ekonomického výhledu. Středeční údaje o inflaci v USA ukázaly, že ceny zboží a služeb v dubnu vyskočily o 8,3 %, což je více, než očekávali analytici. Růst cenové hladiny v USA se tak blíží nejvyšší úrovni za posledních 40 let.

Zkáza protokolu Terra 

Na mysli obchodníků doléhá také pád stablecoinového protokolu Terra. TerraUSD neboli UST má odrážet hodnotu dolaru. Ve středu se však propadl na méně než 30 centů, což otřáslo důvěrou investorů v takzvaný decentralizovaný finanční ekosystém. Na stablecoiny se investoři do digitálních měn často obracejí kvůli bezpečí v dobách volatility na trzích. UST je však algoritmický stablecoin, který je podložen spíše kódem než hotovostí drženou v rezervě, a nepodařilo se mu udržet stabilní hodnotu, když se jeho držitele rozhodli hromadně k výprodeji. Luna dalších token protokolu Terra, který se od listopadu 2021 obchodoval nad cenou 50 dolarů za token a jeho maximální cena činila téměř 120 dolarů, se během jediného týdne propadl z ceny 80 dolarů na nulu a přestal se na hlavních kryptoměnových burzách obchodovat. 

Investoři se bojí důsledků pro Bitcoin. Luna Foundation Guard – fond založený tvůrcem Terry Do Kwonem – nashromáždil několikamiliardovou hromadu bitcoinů, aby pomohl podpořit TerraUSD v době krize. Panují tak nyní obavy, že Luna Foundation Guard prodá velkou část svých bitcoinů, aby podpořila svůj churavějící stablecoin. Zvýšená nabídka bitcoinu by tak eventuelně mohla tlačit dále na cenu největší kryptoměny

Pád protokolu Terra vedl k obavám z nákazy celého trhu. Tether, největší stablecoin na světě, se ve čtvrtek také propadl pod hranici 1 dolaru, když v jednu chvíli klesl na 95 centů. Ekonomové se již delší dobu obávají, že tether nemusí mít potřebné množství rezerv, které by v případě masových výběrů podpořily jeho navázanost 1 ku 1 vůči americkému dolaru. 

Ing. Patrik Kudláček je aktivním investorem a novinářem. Působí rovněž jako manažer ve společnosti Invest & Property Consulting, a.s.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy . Cítí se v pohodě

Bitcoin podle mě ztrácí hodnotu už tím, že část lidí kupuje bitcoiny za rubly, jejichž kurz je uměle držen nahoře. Prodejem bitcoinu za rubly část trhu značně prodělá, což se musí projevit. Kryptoměny v tomto ohledu doplácejí na svoji přednost, a to, že nejsou regulovány, čili ani chráněny. Navíc je otázkou, jestli není část trhu tzv. mrtvá, tedy že někdo nakoupil bitcoiny za minimální cenu, ale už k nim nemá přístup. To se vlastně ani nedá zjistit. A je tu rovněž problém, že bitcoin nemá vlastní síť a využívá internet, takže nelze vyloučit ani cílené zásahy ze strany různých států nebo organizací, o kterých ani nevíme. Ale já bych řekl, že se vlastně nic hrozného neděje, alespoň nakoupíme levněji. Člověk se nesmí bát.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se v pohodě

Pokles bitcoinu je určitě spíš příležitostí, než nějakou katastrofou. Podívejme se na Salvador, kde prezident Bukele zavedl před několika měsíci bitcoin jako oficiální národní měnu. A když teďka bitcoin klesá, tak Salvador vesele nakupuje. Dodnes nakoupil kryptoměny celkem za zhruba sto tři milionů dolarů, což je v přepočtu asi dvě celé čtyři miliardy korun. Samozřejmě na tom prozatím ztrácí, ale Bukele to bere jako investiční výzvu. Sám jsem zvědav, jak to dopadne. Na jednu stranu mu fandím, ale také se obávám, jestli tím nevydává zemi příliš všanc různým spekulacím a zásahům z vnějšku. Ale když si vzpomenu na Sorose, který málem položil libru, tak je to asi jedno, jestli má stát svoji měnu, nebo se uchýlí ke kryptoměnám.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se bezradný

Tak tohle pro mě není, neměl bych na to nervy. Potřebuju prostě peníze držet v ruce, abych věděl, že nějaké mám. Jakž takž jsem si zvyknul na placení kartou, ale třeba platba telefonem, mi už připadá poněkud odvážná. Co kdybych ho někde ztratil? A různých kryptoměnách ani nemluvě. Vnuk mi to vysvětloval, že to jsou vlastně jen nějaké informace v internetu nebo počítači. Takže se vlastně o žádné peníze ani nejedná. Pořád ze všech stran slyším o různých počítačových virech, a teď bych měl vrazit úspory do nějakých informací, které kolují bůhvíkde. Vždyť mi to může třeba někdo vymazat. A taky by mě zajímalo, jak je to s dědictvím v případě úmrtí. Dostanou po mně moje děti ty bitcoiny, nebo ne? Řekl bych, že těžko.