EKONOMIKA

Kudláček: Farmacie pohledem investora. Na co se u jednotlivých společností zaměřit?

Farmaceutický průmyslu zažil během pandemie covid-19 obrovský boom, není tak divu, že se toto komplikované odvětví dostalo do hledáčku investorů. Na co byste se jako investoři měli zaměřit a na co si dát pozor?

Patrik Kudláček

Celosvětový farmaceutický průmysl dosahuje ročního obratu 1,2 bilionu dolarů. Toto obrovské odvětví zlepšuje kvalitu života mnoha lidí a zároveň vytváří atraktivní příležitosti pro dlouhodobé investory. Impuls v podobě pandemie covid-19 navíc přitáhl ještě větší pozornost k farmaceutickým společnostem vyvíjejícím léky a vakcíny proti koronavirům.

Než začnete bezhlavě investovat do farmaceutických společností, měli byste se seznámit s pár fakty, jež toto odvětví charakterizují a také s riziky, která investování do farmaceutických společností přináší.

Jak vybrat nejlepší akcie z farmaceutického sektoru? 

Nejlepší farmaceutické podniky mají několik společných klíčových vlastností. Když budete vědět, na co se zaměřit, pomůže vám to identifikovat nejlepší investice. Přední farmaceutické společnosti obvykle trvale zvyšují své tržby a zisky. Tyto podniky musí bojovat s končícími patenty a rostoucí konkurencí, ale nejlepší společnosti charakterizují robustní farmaceutické projekty, které více než kompenzují případné snížení stávajících příjmů.

Síla farmaceutické společnosti je pravděpodobně nejdůležitějším faktorem. Přestože mají v portfoliích mnoho léků v různých fázích vývoje, většina společností zveřejňuje vývoj léku až ve chvíli, kdy postoupí do klinického testování na lidech nebo čeká na schválení regulačními orgány. Některé klinické zkoušky přitom testují nové léky, zatímco jiné testují stávající léky pro nové použití. Nejlepší farmaceutické společnosti jsou zdatné jak ve vývoji nových terapií, tak ve využívání stávajících léků k novým účelům.

Průměrné náklady na vývoj nového léku jsou totiž 2,6 miliardy dolarů a průměrná doba, která uplyne od objevení léku do jeho schválení regulačními orgány, činí 10 let. Výnosy z vývoje účinné léčby, zejména běžných onemocnění, však mohou být obrovské. Vlastnictví důležitého patentu může farmaceutické společnosti přinášet značné zisky po mnoho let – do konce patentu, než začnou konkurenti na trh uvádět generické alternativy k doposud patentovanému léku.

Rizika investování do farmaceutických akcií

Značné náklady a dlouhá doba, která uplyne od objevení léku do jeho schválení (za předpokladu, že proces vývoje léku bude úspěšný a bude schválen regulačními orgány), činí investování do farmaceutických akcií poměrně rizikovým.

Před investováním do farmaceutických společností zvažte tyto rizikové faktory:

  • Možnost klinického selhání: U kandidátů na léky v rané fázi vývoje je obzvláště pravděpodobné, že selžou, což znamená, že se v klinických studiích prokáže jejich nebezpečnost nebo neúčinnost. Dokonce i kandidáti na léky ve třetí fázi testování mohou nakonec selhat.
  • Potenciální neúspěch při získání schválení regulačními orgány: Dokonce i kandidáti na léky, kteří úspěšně dokončí klinické testování, nemusí získat schválení od příslušných regulačních orgánů.
  • Rizika nehrazení: Aby schválené léky dosáhly komerčního úspěchu, musí farmaceutické společnosti přesvědčit instituce v podobě zdravotních pojišťoven, aby pacientům uhradili náklady na léčbu. Farmaceutické společnosti také mnohdy čelí tlaku zdravotních pojišťoven, aby stanovily nižší ceny léků, než jsou jejich původně stanovené – cílové – ceny.
  • Odpovědnost za výrobek a možnost soudních sporů: Zdravotní rizika spojená s farmaceutickými léky vystavují výrobce léků problémům s odpovědností. Společnosti mohou být nuceny stáhnout léky z trhu z důvodu obav o bezpečnost a běžné jsou i žaloby na výrobce léků.

Stejně jako v každém jiném odvětví čelí farmaceutické společnosti konkurenci ze strany ostatních výrobců léků. Konkurence v tomto odvětví však může být obzvláště tvrdá, protože po vypršení patentů jsou výrobci generických léků schopni vyrábět stejné léky mnohem levněji.

Nyní, když jsme si prošli nástřel toho, na co byste se u jednotlivých farmaceutických společností měli zaměřit a jaká jsou s těmito investicemi spojená rizika, se můžeme ve stručnosti podívat na 3 farmaceutické akcie: 

1. AbbVie

Nejprodávanějším lékovým hitem společnosti AbbVie – definovaným jako lék, jehož roční prodeje přesahují 1 miliardu dolarů – je lék na revmatoidní artritidu Humira. Ačkoli se očekává, že prodeje léku Humira v roce 2023, kdy vyprší patent společnosti AbbVie na tento lék, poklesnou, portfolio výrobce léků zahrnuje i několik dalších produktů se silnými prodejními výsledky.

Dobře si nadále vede lék na leukémii Venclexta. Společnost rovněž očekává výrazný zisk ze svých protizánětlivých léků Rinvoq a Skyrizi, přičemž vedení společnosti předpokládá, že v roce 2025 dosáhnou kombinované tržby těchto dvou léků 15 miliard dolarů.

Portfolio medikamentů AbbVie zahrnuje 20 různých programů ve 3. fázi testování. Většina z nich je zaměřena na dodatečné schválení stávajících léků. Společnost je však také v pozdních fázích testování nových slibných léků na léčbu leukemie, Parkinsonovy choroby a věkem podmíněné makulární degenerace.

Investoři si mohou pochvalovat také dividendu AbbVie. Společnost patří do elitní skupiny akcií nazývaných dividendoví aristokraté, kteří zvyšují dividendy nejméně 25 let po sobě a jen za posledních pět let zvýšila AbbVie svou dividendu o 120 %.

2. Bristol Myers 

Společnost Bristol Myers vyrábí lék na ředění krve Eliquis a lék na rakovinu Opdivo. V roce 2019 koupila výrobce léků Celgene, aby do svého portfolia přidala další tři léky proti rakovině – Revlimid, Pomalyst a Abraxane.

Koupí společnosti Celgene se pod kontrolu Bristol Myers dostal také lék na roztroušenou sklerózu a ulcerózní kolitidu – vzácný autoimunitní typ zánětu trávící trubice – Zeposia. Na začátku roku 2021 také získala společnost v USA regulační povolení pro buněčné terapie Abecma a Breyanzi. Vyrábí také přípravek Reblozyl, který léčí anémii u pacientů s poruchami krvetvorby a myelodysplastickými syndromy.

Bristol Myers aktuálně provádí více než 50 programů klinického testování. Společnost zkoumá možnosti kombinace imunoterapií Opdivo a Yervoy pro léčbu dalších typů rakoviny. Testuje také několik nových imunoterapeutických přípravků proti rakovině. Bristol Myers zvyšuje roční dividendu již 13 let po sobě a za posledních pět let se její dividenda zvýšila o 38 %.

3. Johnson & Johnson

Johnson & Johnson je zdravotnický gigant, jehož většina růstu pochází z farmaceutického podnikání. Společnost se může pochlubit rozsáhlým sortimentem výrobků, který zahrnuje imunologické léky Stelara a Tremfya a léky proti rakovině Darzalex a Erleada.

Johnson & Johnson má ve svém portfoliu více než 50 programů v pozdní fázi klinického testování. V rámci těchto klinických zkoušek se testují nové kandidáty na léky a usiluje o další schválení léků, jako jsou Darzalex a Imbruvica, které léčí rakovinu. Zdravotnický gigant navíc plánuje v roce 2023 vyčlenit svou jednotku zabývající se zdravím spotřebitelů do samostatného subjektu – společnosti tak zůstanou její dva nejrychleji rostoucí segmenty – farmaceutický a zdravotnický.

Americká společnost se řadí mezi dividendové krále, neboť zvyšuje svou roční dividendu již 59 let po sobě. Investoři se však nemusí obávat o dividendu v souvislosti s vyčleněním zdravotnické divize společnosti. Johnson & Johnson očekává, že její dividenda spolu s předpokládanou dividendou z nového subjektu zůstane přinejmenším na stejné úrovni jako před dokončením transakce.

Měli byste investovat do farmaceutických společností?

Vzhledem k tomu, že mnoho farmaceutických společností vyplácí atraktivní dividendy, jsou tyto typy akcií vhodné pro investory zaměřené na příjmy. Dalším skvělým důvodem, proč uvažovat o nákupu farmaceutických akcií, je stárnutí populace. Silné generace stárnou a obecně se dožíváme vyššího věku dožití. V příštích letech tak bude pravděpodobně mnohem více lidí potřebovat léky na předpis.

Značné náklady a dlouhá doba, která uplyne mezi objevením a schválením léku, však na druhé straně činí investování do farmaceutických akcií poměrně rizikovým – nezapomínejte na diverzifikaci investičního portfolia

Ing. Patrik Kudláček je aktivním investorem a novinářem. Působí rovněž jako manažer ve společnosti Invest & Property Consulting, a.s.