EKONOMIKA

Kudláček: Intel vyvinul nový energeticky efektivní čip pro těžbu kryptoměn

Společnost Intel udělala výrazný krok pro vyšší udržitelnost těžby kryptoměn, když vytvořila nový čip, při jehož návrhu byl kladen důraz především na energetickou účinnost.

Patrik Kudláček

Těžba kryptoměn je proces zavádění nového bloku do blockchainu, při němž se spouští řada složitých algoritmů, které vyžadují zařízení s vysokou spotřebou energie, jako jsou grafické procesory (GPU). Tento druh spotřeby energie v globálním měřítku mnozí považují za problém, těžba kryptoměn je údajně neekologická a energetická náročnost těžby se tak stává jedním z hlavním argumentům proti růstu adopce kryptoměn obecně.  

Podle společnosti Intel je architektura nového čipu implementována „na malém kousku křemíku“. Výroba čipu pro těžbu tak má mít minimální dopad na dodávky současných produktů, což je vítaná zpráva, protože svět se stále potýká s nedostatkem čipových sad.

Intel se snaží získat zpět pozice na trhu, které ztrácí ve prospěch AMD

Intel tímto krokem oficiálně vstupuje do podnikání v oblasti těžby kryptoměn, a to se svým novým čipem navrženým speciálně pro blockchainové aplikace, jako je těžba bitcoinů a ražba nezaměnitelných tokenů (Non-fungible-tokens – NFT). Společnost tvrdí, že její čipy pro těžbu kryptoměn budou 1000krát rychlejší než běžné čipy dostupné na trhu.

„Očekáváme, že naše inovace obvodů přinesou blockchainový akcelerátor, který bude mít více než 1000x lepší výkon na watt než stávající mainstreamové GPU pro těžbu,“ napsal v příspěvku na blogu Intelu Raja M. Koduri, senior viceprezident a generální ředitel skupiny Accelerated Computing Systems and Graphics Group společnosti Intel.

Intel tvrdí, že jeho nový čip bude řešit rostoucí obavy kolem obrovské spotřeby energie potřebné pro procesy těžby kryptoměn. „Jsme si vědomi toho, že některé blockchainy vyžadují obrovský výpočetní výkon, což se bohužel promítá do obrovského množství spotřebované energie. Naši zákazníci požadují škálovatelná a udržitelná řešení, a proto zaměřujeme své úsilí na plné využití potenciálu blockchainu tím, že vyvíjíme energeticky nejúčinnější výpočetní technologie,“ uvedl dále viceprezident v příspěvku.

Americký polovodičový gigant od roku 2014 ztrácí podíl na trhu s procesory do stolních počítačů, laptopů i serverů ve prospěch svého domácího konkurenta AMD, na což reagují i akcie Intel, které v posledních letech značně zaostávají za výkonností amerického akciového trhu jako celku. Intel opakovaně naráží na nedostatek čipů, zpoždění ve výrobě a změny ve vedení. Kromě toho také v závodě za vyvinutím menších a úspornějších čipů technologicky zaostává za společností Taiwan Semiconductor Manufacturing. Právě u tchajwanské společnosti si výrobu čipů pro své procesory outsourcuje AMD. 

Prvním odběratelem nového čipu by se měla stát společnost Block 

Dodávky čipů určených pro těžbu by měly odstartovat ještě letos a mezi prvními kupci bude fintechová společnost Block Jacka Dorseyho, jednoho z prvních investorů do společnosti Meta Platforms (dříve Facebook) a zakladatele sociální sítě Twitter. 

O tom, že je energetická náročnost těžby kryptoměny kontroverzní otázkou vypovídá i řada vyjádření politiků. V rozpravě v Kongresu minulý měsíc prohlásila jedna z volených zástupkyň Diana Degetteová následující: „Přítomnost kryptoměn v každodenním životě se bude pravděpodobně i nadále rozšiřovat. S tím, jak toto odvětví postupuje vpřed, je pro kryptoměnové sítě zásadní, aby určily způsoby, jak snížit potřebu neustálého velkého objemu spotřeby energie a minimalizovat dopady na životní prostředí.“ 

Jenom síť největší kryptoměny Bitcoin v současnosti spotřebuje více elektřiny, než kolik za rok spotřebují Ukrajina nebo Norsko. Bidenova administrativa si stanovila cíl eliminovat v příštích několika desetiletích téměř veškeré znečištění skleníkovými plyny – což je obtížný úkol i bez spotřeby plynoucí z těžby kryptoměn. Pravdou ale také je, že Bitcoin spotřebuje méně než polovinu energie co bankovní průmysl, nebo těžba zlata

Většina těžařů bitcoinů v Číně využívala v období dešťů čistou vodní energii. Od čínského omezení těžby se přesunuli do jiných zemí, především do USA. Zde se na druhé straně těžaři snaží hledat také „zelená řešení“ například využití nadbytečného zemního plynu, který je v některých případech těžby ropy jednoduše spalován – jeho transport na jiná místa by se ekonomicky nevyplatil. Kryptoměnové špičky pak mají na stole i další řešení, organizace jako Crypto Climate Accord pracují na cíli, aby do roku 2025 byly všechny blockchainy napájeny obnovitelnou energií.

Je nicméně jisté, že s rostoucí popularitou kryptoměn roste i jejich energetická náročnost a nový čip od společnosti Intel by mohl pomoci zmírnit jejich negativní dopad na životní prostředí.  

Ing. Patrik Kudláček je aktivním investorem a novinářem dlouhodobě se věnující investičním a ekonomickým tématům.