EKONOMIKA

Kudláček: Které akcie mohou těžit z rusko-ukrajinského konfliktu?

Rusko-ukrajinský konflikt a jeho konstelace možných výsledků v současné době dominují pozornosti mnoha investorů a analytiků. Mezi nejméně lákavé výsledky patří dlouhotrvající válka. Takový scénář by mohl ohrozit evropskou ekonomiku a přenést se do výnosů indexu S&P 500.

Patrik Kudláček

Různé scénáře pravděpodobně vyvolají různé reakce trhu. Ruské vítězství by připravilo půdu pro dlouhou a pravděpodobně velmi chaotickou okupaci. Ruské stažení by mohlo otevřít cestu k postupnému uvolňování sankcí a pomalé obnově ukrajinské ekonomiky.

V krátkodobém horizontu je pravděpodobnější, alespoň podle některých analytiků, rusko-ukrajinské příměří. Příměří by mohlo vyvolat úlevný růst akciových trhů, uvést akcie do pohybu a připravit příležitosti pro investory

Jaké jsou scénáře vývoje rusko-ukrajinského konfliktu? 

 

Bez ohledu na výsledek války – částečná porážka ruského prezidenta Vladimira Putina, naprosté vítězství s loutkovým režimem nastoleným v Kyjevě, nebo změna režimu v Moskvě – jsou některé věci zcela jisté.

Západní země zvýší vojenské rozpočty, přinejmenším v krátkodobém horizontu. Německo, nejmocnější členský stát Evropské unie, se již zavázalo zdvojnásobit své výdaje na obranu, včetně dohody o nákupu 35 stíhaček F-35A americké výroby. Ve Spojených státech Kongres tento měsíc schválil návrh zákona o výdajích, který zahrnuje 3 miliardy dolarů na podporu obrany Ukrajiny. Prezident Biden přidal další balíček v hodnotě 800 milionů dolarů, který zahrnoval 800 raket Stinger a 2 000 raket Javelin. Ruská invaze na Ukrajinu tak zvedá vzhůru obranné akcie a v Evropě ukončuje léta vojenského šetření. 

Ani v případě příměří tedy u akcií obranných společností (výrobců vojenského vybavení) po raketovém vzestupu v průběhu konfliktu pravděpodobně nedojde k dramatickému výprodeji. Lidé si uvědomují, že svět je dnes mnohem nebezpečnější, zejména pokud Putin zůstane u moci. Zapomínat nesmíme ani na potenciální napětí mezi USA a Čínou, Íránem a Severní Koreou. Válka je doslova výzva k probuzení pro vyšší výdaje na obranu a kybernetickou bezpečnost. Které akcie mohou z tohoto napětí konkrétně těžit? 

Zbrojařský dodavatel Lockheed Martin vyrábí letouny F-35. Lockheed a Raytheon Technologies pak vyrábějí protitankové střely Javelin a protiletadlové střely Stinger, které používají ukrajinští vojáci. Společnosti Northrop Grumman a L3 Harris dodávaly v rámci příprav na válku špionážní letadla a radarové systémy, to jsou všechno akcie, které se mohou jevit v době válečného konfliktu a krátce po něm poměrně zajímavě. 

I Česká republika má své „želízko v ohni“ 

 

Ač se to možná na první pohled nezdá, i v tuzemsku sídlí poměrně důležitý zbrojař – Česká zbrojovka, jejíž akcie se obchodují na pražské burze. Český výrobce zbraní přitom není na trhu vůbec zanedbatelným hráčem, vezmeme-li v úvahu, že v únoru loňského roku koupil svého amerického konkurenta a velmi známou značku, Colt. Česká zbrojovka akvírovala svého zámořského konkurenta, který vyrábí střelné zbraně už od počátku 19. století, za 220 milionů dolarů v hotovosti a akciích. 

Česká společnost přitom vlastní i řadu dalších dceřiných společností včetně Dan Wesson a Brno Rifles. Kromě toho také staví Česká zbrojovka továrnu na výrobu zbraní v arkansaském Little roku, lze tak říci že výrazně přesahuje hranice domovské země. Akvizice ze strany České Zbrojovky znamenala pro Colt konec jedné éry. Ikonický jednočinný revolver značky Colt byl v 19. století označován jako "The Peacemaker". Americká společnost vyráběla také zbraně pro armádu a orgány činné v trestním řízení. S rozvojem zbrojního průmyslu a vypršením platnosti patentů na design se však Colt začal potýkat s problémy. V roce 2015 požádal o vyhlášení úpadku, z něhož vyšel v následujícím roce. Jaké byly důvody jeho problémů? Kromě vypršení platnosti patentů také dlouhodobě ztrácel podíl na trhu, protože americká policie přešla na zbraně Glock, které byly levnější, lehčí a pojaly více střeliva. 

Představitelé České zbrojovky věří, že Coltu pomohou získat zpět část jeho zašlé slávy, přičemž by toto spojení mělo zároveň vést k posílení finančních výsledků obou společností. Odhadovalo se, že by Česká zbrojovka po akvizici Coltu měla dosahovat tržeb až 10 miliard korun ročně, to by však mohlo být díky aktuální zbrojní mánii ještě lepší. Akcie České zbrojovky se aktuálně obchodují okolo svého historického maxima, pokud však chcete nyní investovat do zbrojařského průmyslu a držet se tuzemského trhu, jeví se Česká zbrojovka stále poměrně zajímavě. 

Ing. Patrik Kudláček je aktivním investorem a novinářem. Působí rovněž jako manažer ve společnosti Invest & Property Consulting, a.s.