EKONOMIKA

Kvůli konci náborů na Ukrajině hrozí nedostatek pracovníků

Kvůli zastaveným náborům na Ukrajině a v Bělorusku nebudou firmy schopné obsadit řadu kvalifikovaných pozic v průmyslové výrobě, automobilové výrobě, logistice a stavebnictví.

Půjde zejména o místa svářečů, slévačů, kovoobráběčů, strojních zámečníků, elektrikářů, CNC operátorů a seřizovačů. ČTK to dnes sdělil ředitel personální agentury Grafton Recruitment Martin Malo.

Podle něho se téměř 40.000 pracovníků z Ukrajiny a mnoho dalších z Běloruska kvůli válce vůbec nedostane na český pracovní trh. Přijít do ČR mohli v rámci vládních programů ekonomické migrace, ty jsou však nyní pozastaveny. "Aby firmy mohly potřebné specialisty nabrat a udržet provoz v ČR, je potřeba převést kvóty programu Kvalifikovaný zaměstnanec z Ukrajiny na jiné země. V opačném případě hrozí přesun výroby do jiných regionů a propouštění," dodal.

Silná závislost českého trhu práce na Ukrajině je podle něho vidět i na kvótách vládních programů ekonomické migrace. Zatímco na pracovníky z Ukrajiny činí v rámci programu Kvalifikovaný zaměstnanec kvóta 40.000 ročně, na zbylých sedm zemí připadá v součtu méně než 10.000. "Pokud mají čeští průmyslníci ambici naplnit už 'zasmluvněné' nebo nové objednávky, počet příchozích zahraničních zaměstnanců stačit nebude a vláda by se tímto rizikem měla seriózně zabývat. Jediným správným řešením je zvýšit kvóty na pracovníky z jiných zemí, než je Ukrajina. V úvahu připadá zejména Asie, především Filipíny, Indie či Bangladéš, z postsovětských zemí pak Moldávie, Kazachstán a Gruzie," dodal.

Ještě větší problémy by podle Mala mohla přinést další vlna ukrajinské mobilizace. Ta se zatím netýkala Ukrajinců, kteří již v ČR měli práci. "V případě, že by vyšel zákon zaměřený na návrat Ukrajinců do vlasti, a to v podobě, jakou představil minulý týden prezident Volodymyr Zelenskyj, tedy zahrnující povinnost návratu všech mužů ve věku 18 až 60 let s velmi vysokými pokutami při nedodržení, mám obavu, že by většina ukrajinských mužů skutečně odjela. To by znamenalo obrovské ohrožení pro českou ekonomiku,“ doplnil Malo.

První problémy související s nemožností nabrat původně plánovaný počet ukrajinských specialistů jsou již na českém trhu patrné. "Existují případy, kdy společnosti přijaly zakázky právě v souvislosti s náborem na Ukrajině. Nyní zaměstnance nejsou schopny získat a výsledkem je přebírání zakázek sesterskými společnostmi v jiných regionech a propouštění stovek českých zaměstnanců. A to nemluvíme o subdodavatelích, kteří tím rovněž přijdou o plánovanou práci. Hrozí tedy lavinový efekt, který se dotkne i českých kmenových zaměstnanců,“ vysvětlil Malo.

ČTK | byznysvcesku.cz

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se v pohodě

V současné době mají Ukrajinci v podstatě zcela volný přístup na pracovní trh v České republice. Nemusíme si ovšem nic namlouvat, v drtivé většině se jedná o nekvalifikovanou a nízce kvalifikovanou práci. Podle statistického úřadu takovou práci vykonává sedmdesát dva procent Ukrajinců u nás. To je dáno už samotnou nabídkou na trhu práce. Nejvíce volných míst mají totiž firmy pro lidi se základním a nižším vzděláním. Ukrajinci také mají ze všech národnostních menšin žijících v České republice nejnižší průměrné platy. Je jasné, že by se jejich případný odchod citelně dotkl naší ekonomiky, a to především ve stavebnictví, průmyslu a službách. Často jsou navíc firmy závislé na subdodavatelích, kteří se právě na zaměstnávání Ukrajinců specializují. O kvalifikovaná místa bych se ale nebál. Myslím, že je mohou zastávat například i Slováci, pro které je život v České republice stále dost přitažlivý.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se znechucený

Asi mi něco uniká, ale naše země je ukáčkama v poslední době zaplavená a všichni jim sháněj práci jako vzteklý. Bylo by hezký, kdyby se takhle starali i o našince. Já ukáčka znám, se spoustou kluků jsem dělal, ale že by to byli nějaký kvalifikanti, to bych tedy neřek. Já sem kvalifikovanej posunovač a některý dělali pode mnou. Ihore, přines mi kladivo, Dmytro, bouchni do toho. Švárovi dělali elektriku, a takovou prasárnu sem teda jaktěživ neviděl. Moc kvalifikovaný to nebylo. Když zmáčknul vypínač v kuchyni, tak se mu rozsvítilo světlo na hajzlu. Jestli to s těma kvalifikovanejma ukáčkama nebude stejný jako s inženýrama a doktorama z Afriky.

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se bezradný

U nás na škole bylo několik Ukrajinských dětí už před tou strašnou válkou. Znám i některé jejich rodiče. Často se jedná o dělníky na stavbě, kuchařky, ale je mezi nimi třeba i jeden lékař, který pracuje v naší krajské nemocnici. Kdyby dostal povolávací rozkaz a musel narukovat, byla by to určitě velká škoda. Možná by se daly s ukrajinským prezidentem vyjednat nějaké výjimky. Věřím, že to náš pan premiér nějak vyřeší. Konec konců, Ukrajinci nám jsou přeci jen kulturně mnohem bližší nežli Indové, Bangladéšané nebo Kazachové. Vůbec nevím. jestli bych se s nimi domluvila.