EKONOMIKA

Kvůli krizi na Ukrajině zatím větší výpadek pracovníků nesledujeme

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) kvůli napjaté situaci na ukrajinsko-ruských hranicích zatím větší výpadek pracovníků z Ukrajiny nesleduje. Mnozí z nich ale avizovali, že se v případě války budou chtít vrátit do vlasti.

Hospodářská komora zaznamenala obavy jednotek podniků, že pokud bude ukrajinsko-ruský konflikt eskalovat, mohla by Ukrajina vydat rozkazy k nástupu do vojenské služby. Českým firmám by to mohlo způsobit problémy s výrobou, řekl za komoru Miroslav Beneš.

Rusko v posledních měsících shromáždilo u ukrajinských hranic desítky tisíc vojáků. Vyvolalo to obavy Kyjeva i Západu, že se připravuje na vojenskou ofenzivu proti Ukrajině. Server Politico s odvoláním na tři oficiální zdroje z Washingtonu a Evropy napsal, že by ruská invaze mohla začít ve středu 16. února.

Firmy jsou podle generální ředitelky Svazu průmyslu a dopravy Dagmar Kuchtové vývojem situace na Ukrajině a přilehlém regionu znepokojeny. Každá nestabilita, politická i bezpečnostní, je pro podnikatele špatnou zprávou. "V tuto chvíli ale zatím od firem nemáme signály ohledně obavy z úbytku pracovníků. Situaci pečlivě monitorujeme a v případě potřeby jsme připraveni ke konzultacím s příslušnými úřady," uvedla.

V tuzemských obchodech podle Prouzy pracuje minimum lidí z Ukrajiny, ve skladech a logistice tvoří kolem 15 procent zaměstnanců.

Český statistický úřad předloni v tuzemsku evidoval 183.623 pracovníků z Ukrajiny, z nich mělo 24.155 živnostenské oprávnění.

Hospodářská komora je centrálním místem pro sběr, kontrolu a zařazování žádostí zaměstnavatelů do vládního programu Program kvalifikovaný zaměstnanec. Vyřizuje přibližně 80 procent všech žádostí firem. Za posledních šest let zpracovala 15.000 žádostí firem o 100.000 zahraničních pracovníků z devíti zemí. Zájem o pracovníky z ciziny loni meziročně podle Beneše vzrostl o více než čtvrtinu. Nejčastěji firmy potřebují obsadit místa ve stavebnictví, skladování, dopravě, stravování a výrobě.

České firmy se podle komory dlouhodobě potýkají s nedostatkem zaměstnanců. Roste počet lidí odcházejících do důchodu, kolem 40.000 lidí v posledních pěti letech přešlo ze soukromého do veřejného sektoru. Tuzemští zaměstnavatelé momentálně potřebují 350.000 pracovníků. "Odhadujeme, že kvůli nedostatku pracovní síly státní kasa loni tratila nejméně 125 miliard korun, které by mohl stát vybrat na odvodech zaměstnanců a zaměstnavatelů, dani ze mzdy a nepřímých daních, jako je například DPH, pokud by volná pracovní místa byla plně obsazena," uvedl Beneš.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se v pohodě

Řekl bych, že případný válečný konflikt na Ukrajině bude mít zcela opačný důsledek než nedostatek pracovní síly z této země. Podle některých odhadů lze očekávat možná až miliony uprchlíků. Slyšel jsem, že se Poláci připravují na něco přes milion lidí, kteří by k nim překročili hranice. Předpokládám, že nemálo z nich by přišlo i k nám. U nás žije docela významná a stále se zvětšující ukrajinská menšina. Každý její člen má samozřejmě na Ukrajině své příbuzné a známé. Ačkoliv jsou Ukrajinci zapálení nacionalisti, tak silně pochybuji, že by se v případě branné povinnosti hrnuli domů. Co jim hrozí? Připomenu, že mobilizace byla na Ukrajině vyhlášená už během bojů se separatisty na východě, a nijak zvlášť se to u nás neprojevilo.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se překvapený

Samotného mě zajímalo, kolik u nás vlastně Ukrajinců žije, a byl jsem docela překvapený. K 31. prosinci 2011 žilo v Česku 118 932 občanů Ukrajiny a o deset let později jich už bylo 183 250. Ukrajinská národnostní menšina je čtvrtou nejpočetnější menšinou u nás, hned po slovácké, tedy těch, kteří se k ní hlásí, a před polskou menšinou. A spolu s touto ukrajinskou národnostní menšinou tvoří Ukrajinci vůbec největší národnostní skupinu na území České republiky. To jsem vůbec netušil. Upozorňuji, že se jedná o oficiální čísla, ve skutečnosti může být Ukrajinců ještě víc. Takže věřím, že odchod alespoň části z nich by mohl být citelný.

Karin Léblová
40 let, na volné noze . Cítí se smutný

Já se pořád modlím, aby žádná válka nebyla. Kdyby Ukrajinci museli odejít do války, tak by u nás nejezdili ani autobusy, protože hodně řidičů pochází právě z Ukrajiny. Vidím je všude. Už nepracují jenom na stavbách, jak to bylo dřív, nebo u pokladny, ale třeba i na dráze. Když jsem jela naposledy vlakem, tak uklízeli vagóny. Dokonce i jeden z číšníků v mé oblíbené kavárničce je Ukrajinec, kdo by to řekl. Nejdřív jsem si myslela, že to Chorvat, protože byl tak hezky opálený a učesaný. Takže když zmizí Ukrajinci, přestanou jezdit autobusy, nedáme si kávu, nenakoupíme si v samoobsluze, nepostavíme si domy a tak dále. Bude to strašné.