EKONOMIKA

Kvůli růstu cen se musí nějak omezovat 40 až 50 procent domácností

V důsledku ekonomické situace doprovázené výrazným růstem cen se musí v případě energií omezovat zhruba polovina domácností. U potravin a pohonných hmot to jsou zhruba dvě pětiny.

Z průzkumu vyplývá, že u energií se musí částečně omezovat 38 procent respondentů a desetina výrazně. U potravin a pohonných hmot se částečně omezuje zhruba třetina domácností a desetina výrazně. V případě pohonných hmot ale zároveň 18 procent lidí uvedlo, že se jich to netýká.

Podle analytika Kantar CZ Pavla Ranochy je z průzkumu vidět, že v případě energií se omezování týká výrazněji lidí s nižším vzděláním a u seniorů, tedy u skupin s nižším příjmem. "U potravin je velký rozdíl podle dosaženého vzdělání. Mezi vysokoškoláky šetří na potravinách zhruba čtvrtina lidí a u lidí bez maturity celá polovina," uvedl.

V pořadu se v této souvislosti shodla předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza, že vládní pomoc by měla být cílená a ne plošná. "Pokud by to vláda dělala plošně, tak to bude mít zase stejný dopad jako za pandemie, tedy zvýšení státního dluhu a další utržení inflace," uvedla. Peníze, jež předchozí vláda utratila na plošné pomoci, šly podle ní na úkor vládního dluhu. Zároveň podpořily nárůst inflace.

"Ke zchudnutí obyvatelstva dojde evidentně, zejména kvůli ruské agresi na Ukrajině. Zvýší se okruh osob, které budou čelit vážným problémům a těm je potřeba pomoci," dodala šéfka rozpočtové rady. Upozornila, že donedávna ohrožovala chudoba v ČR desetinu lidí a nejvíc pesimistické scénáře počítají s nárůstem až na 30 procent. "Těm je potřeba pomáhat. Ale zbylé dvě třetiny lidí musí čerpat z úspor a vydržet období, kdy jim životní úroveň neporoste," dodala. Připomněla, že za dva roky pandemie přibylo na vklady domácností půl bilionu kvůli odložené spotřebě.

Podle Prouzy je vidět,že lidé se začínají bát a šetřit jako na počátku pandemie. Objem nákupů sice zatím zůstává stejný, ale lidé hledají levnější výrobky. "Pomoc musí být cílená a jednoduchá. A vláda musí lidem vysvětlovat, že říci si o pomoc není špatně. Vláda peníze má, ale neumí je dostat k lidem rychle a levně," uvedl. Doporučil kabinetu snížit byrokracii a na podporu ekonomiky otevřít český pracovní trh. Migrační vlna z Ukrajiny podle Prouzy pomáhá jen omezeně. Pracovníci jsou totiž potřeba hlavně v průmyslu.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se znechucený

Nevidím jako největší průšvih skutečnost nějakého uskromnění se. To nakonec může často více pomoci než uškodit. Horší je skladba těch komodit. Jde vesměs o věci základní životní potřeby, jídlo, energie, otop… Tam se šetří výrazně hůře než v nějakých více zbytných oblastech typu dovolená, zážitky, kultura. Navíc ještě ke všemu právě ty nejvíce bolavé a nejhůře nahraditelné záležitosti podléhaly v uplynulých letech nejrůznějším ideologickým tlakům. Ať už šlo o potravinovou nebo třeba energetickou, ale i vojenskou soběstačnost, ukazuje se, že věci se mají přeci jen jinak. Vezměme si, kolik lidí se nechalo například přesvědčit k dotacím na ekologické kotle. Ti lidé se spolehli na stát, na odborníky a teď jim reálně hrozí, že budou mrznout či hladovět, když veškeré své prostředky protopí. Stát to zjevně bude muset nějak řešit a v textu je i nastíněno jak, tj. cílenou podporou. Dobře, alespoň, že tak. Jenže to podstatné, totiž, že státu a elitám se věřit nevyplácí, tu už zůstane. A nebudou za to moci proruské dezinformační weby, ale obyčejná nemoudrost a ideologická zaslepenost.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se překvapený

Podívejte se, my se jako rodina můžeme rozhodně považovat za vzdělané a šetřit samozřejmě musíme již také. Jenže tisíckrát raději si odpustíme nějaký ten nadstandard, než abychom podporovali zločinného Putina. V tom bude pravděpodobně ten hlavní rozdíl mezi vzdělanými a nebo alespoň ze seriózních zdrojů se informujícími a těmi druhými! Kdo má v sobě kousek lidskosti a dobré vůle, omezí se rád. Vždy je to lepší, než když vám na hlavu padají bomby.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se naštvaný

Ale houby ruská agrese! To je stejný jak za Covidu, v tom má ta baba recht, ale jinak než si myslí. Můžou za to ty debilní opatření, v tomdle případě ty sankce. Víte, kolik stojí elektrika nebo benzín v takovým Maďarsku? Jenže tam maj Orbána, ne ty naše řiťolezky. Já furt jen čekám, kdy nám sem Putin pár raket šoupne, když jsme takový hrdinové. Lidi tady budou za chvíli žrát trávu a topit kozíma bobkama, ale hlavně, že pan premiér se jezdí nechat vyfotit v blembáku na Ukrajinu, jak nějakej vojevůdce. Nakopat je všecky, kašpary jedny! Todle bude ještě průser, já to nechci vidět!