EKONOMIKA

Labužníci smutní: Foie gras bude letos zase o něco méně a navíc zdraží

Ve Francii letos z důvodu silné vlny ptačí chřipky třetí rok po sobě klesne produkce husích a kachních jater. Kvůli onemocnění musely být vybity miliony ptáků v jihozápadní Francii a druhá vlna se rychle šíří na západě.

Francie se snaží omezit ohniska ptačí chřipky, která se od minulého měsíce rychle šíří v oblasti regionu Pays de la Loire, hlavní drůbežářské zóně na francouzském pobřeží Atlantiku. Ptačí chřipku často přenášejí migrující volně žijící ptáci. Extrémně agresivní a vysoce nakažlivý kmen H5N1 se v posledních měsících v Evropě rychle šíří a v několika zemích vyvolal masivní utrácení zvířat.

Foie gras se vyrábí z jater hus nebo kachen obvykle nuceně vykrmovaných obilím. Jeho produkce už loni klesla oproti předchozímu roku o 20 procent na 11.674 tun. Od roku 2019 to představuje celkový pokles o 30 procent.

Ptačí chřipka producenty kachních a husích lahůdek ve Francii tradičně těžce zasahuje, protože ptáky chovají v hustých hejnech a venku. Producenti už také vyzvali ke zvýšení cen, aby vyrovnali prudce rostoucí náklady na energii a obilí. Kachny většinou dostávají kukuřici.

ČTK | byznysvcesku.cz
 

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se překvapený

Já bych tu volnou migraci zakázal. Akorát se roznáší kdejakej sajrajt a frantíci pak nemaj co do huby To je mně jich fakt líto. Nemohli by si místo paštiky z husích jater dát prostě jenom tlačenku s cibulí? To je taky dobrý, když se to umí udělat. Akorát nevím, jestli tu tláču zase neohrožuje prasečí chřipka, co? Se mně zdá, že se ze všech těch chřipek nakonec posereme.

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se smutný

Tolik utracených nevinných ptáků?! Nebylo by možné vyvinout nějakou vakcínu na chřipku i pro ta nebohá zvířata? Je mi jich tak líto! Jak k tomu přijdou? My je hospodářsky využíváme a pak je ze strachu před nákazou vybíjíme. To je nespravedlivé. Očkování by se mělo vztahovat i na krmné husy. Vždyť i ty velké firmy si daly přednostně očkovat své zaměstnance, aby jim dobře pracovali, nestonali a podniky tak nepřicházeli o zisky. Zřejmě je to ale lacinější obnovit chov, než je léčit. Kdysi byl boj za práva dělníků ve fabrikách, dnes začíná zápas za práva zvířat. Myslím, že my milovníci němých tváří se ještě dokážeme ozvat za ně a společně se dočkáme pokroku.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se bezradný

Tady je vidět, jaký vážný problém ve skutečnosti respirační onemocnění jsou. Teď tu sice po opadnutí poslední vlny opět roste tendence k podceňování, ale Covid neřekl své poslední slovo a stejně tak ty ostatní kmeny. Problém je, že ptáky nelze uzavřít do lockdownu, ani jim nařídit roušky. Ještě, že zbývají ty testy. Sice se jim to pak stane osudným, ale další nákaze je spolehlivě zamezeno a hygieně učiněno zadost. Je třeba ochránit slabé a zranitelné a to už nějaký ten život stojí. Mám na mysli ten ptačí, samozřejmě!