EKONOMIKA

Lagardeová chce mít na eurobankovkách místo fiktivních staveb slavné Evropany

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) by na eurobankovkách viděla místo fiktivních staveb raději slavné Evropany. Podle jejího názoru by se tak lidé s Evropskou unií snáze identifikovali. Christine Lagardeová to uvedla v rozhovoru s německou mediální sítí Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

"Osobně si dovedu velmi dobře představit, že na bankovkách ukážeme tváře slavných Evropanů: Leonarda da Vinciho, Ludwiga van Beethovena nebo Jamese Joyce," řekla Lagardeová. "Já sama mám hezké vzpomínky na pětifrankovou bankovku s Victorem Hugem, která platila ve Francii před 50 lety,“ připojila.

Na eurobankovkách jsou v současnosti zobrazené fiktivní budovy. "Dvacet let po zavedení eura je čas položit si otázku, zda existuje něco, s čím se mohou Evropanky a Evropané ještě více ztotožnit. Něco, co všichni vnímáme jako typicky evropské a co nás spojuje,“ uvedla šéfka ECB a dodala, že by si na eurových bankovkách dokázala představit i slavný obraz nebo památnou stavbu.

Možnost, že by bankovky z jednotlivých zemí měly různý design, tak jak je to u mincí, Lagardeová odmítla. Cílem je podle ní ukázat jednotu: "Byla by chyba, kdybychom nyní začali znovu rozlišovat podle zemí. Měli bychom zjistit, co nás spojuje a sjednocuje – ne to, co nás rozděluje.“

ECB plánuje vydat nové eurové bankovky do roku 2024. Do rozhodování, jak by měly vypadat, mají být zapojeni také občané.

Přestože ECB již nějakou dobu pracuje na spuštění digitálního eura, Lagardeová zopakovala, že nemá v úmyslu ukončit možnost placení v hotovosti. "Miluji mít bankovky v peněžence," řekla. "A teď je na nich dokonce můj vlastní podpis," uzavřela prezidentka ECB.

ČTK | byznysvcesku.cz