EKONOMIKA

Leasing a úvěry na stroje a zařízení loni stouply o šestnáct procent

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace poskytly v loňském roce firmám a podnikatelům na financování strojů či zařízení 28,85 miliardy korun, o 15,6 procenta více než v roce 2020. Financovaly 14.802 strojů nebo zařízení, což představuje meziroční růst o 12,7 procenta. Asociace o tom informovala ČTK.

Nejvíce peněz si podniky od členů asociace v roce 2021 půjčily na zemědělské a lesnické stroje (9,62 miliardy Kč), na stroje pro těžbu, dobývání a stavebnictví (5,3 miliardy Kč), na kovoobráběcí a ostatní obráběcí stroje (4,6 miliardy Kč) a na manipulační a skladovací techniku (2,78 miliardy Kč).

"Loňský rok byl pro financování strojů a zařízení obdobím oživení po prudkém poklesu, který jsme zaznamenali v roce 2020, kdy ekonomiku brzdila striktní protiepidemická opatření. Ani přes silný nárůst jsme se ale loni ještě nedostali na předcovidový objem obchodů. Otázkou je, jak trhem otřese aktuální neutěšený makroekonomický i geopolitický vývoj. S vyhlídkami na rok 2022 jsme proto velmi opatrní,“ uvedl generální tajemník asociace Jaroslav Krutilek.

Podle asociace bude klíčové, jestli stát dokáže v nových podmínkách udržet své odhodlání modernizovat ekonomiku. Velký potenciál vidí v projektech zaměřených na dekarbonizaci, které budou spojeny s masivními investicemi ze strany státu i soukromého sektoru. Pozitivní roli by v tom podle ní měly sehrát vládní podpůrné programy. "V roce 2021 jsme zahájili jednání s příslušnými ministerstvy o konkrétní podobě těchto programů. Současný zesílený tlak na veřejné rozpočty těmto plánům příliš nepřeje," dodal Krutilek.

V přehledu věcí financovaných členskými společnostmi asociace v roce 2021 náležel strojům a zařízením podíl 29,8 procenta. Při financování strojů nebo zařízení loni většina zákazníků členských firem asociace využívala podnikatelský úvěr (77,9 procenta), následoval finanční leasing (15,5 procenta) a operativní leasing (6,6 procenta).

ČTK | byznysvcesku.cz