EKONOMIKA

Legendární investor George Soros tvrdí: „Nemovitostní krize v Číně je velkou hrozbou pro mocenské postavení Si Ťin-pchinga.“ Proč?

Milovaný i proklínaný investor prohlásil, že krize v oblasti nemovitostí v Číně představuje hrozbu pro úřad prezidenta Si Ťin-pchingem. Podle Sorose představují problémy developerské společnosti Evergrande velké nebezpečí pro ekonomiku celé země.

Patrik Kudláček 

Maďarský rodák a filantrop, George Soros, ve svém pondělním velmi kritickém projevu uvedl, že Čína čelí hospodářské krizi se středobodem na trhu s nemovitostmi, jež byl od nástupu Si Ťin-pchinga k moci v roce 2013 hlavním motorem růstu. V projevu na Hooverově institutu Stanfordovy univerzity Soros také uvedl, že tato krize – soustředěná kolem implozujícího realitního developera Evergrande – obrátí mnoho Číňanů, jež investovali většinu svých úspor do nemovitostí, proti Si Ťin-pchingovi.

Evergrande není jediné pouze je o něm nejvíce slyšet 

Čína se potýká s realitní krizí od roku 2020, kdy ve snaze ochladit rozpálený sektor zavedla pro developery přísné limity maximálního zadlužení. Podle ekonomů tvoří tento sektor přibližně 30 % hrubého domácího produktu země. Evergrande je jedním z největších developerů v zemi a charakterizují ho dluhy ve výši více než 300 miliard dolarů. V prosinci oficiálně nesplácelo zahraniční dluhopisy a analytici se obávají, že by neřízený kolaps mohl srazit čínskou i světovou ekonomiku. Výrazné problémy se splácením svých dluhopisů však mají rovněž developeři Kaisa Group, druhý největší emitent čínských dolarových dluhopisů, Shimao a Fortune Land Development. 

Soros rovněž uvedl, že čínská vláda možná příliš dlouho odkládala jednání s Evergrande. Vláda se soustředí na zajištění výstavby a předání bytů, mezinárodní věřitelé společnosti si však stěžují, že byli ponecháni v nevědomosti o jakýchkoli snahách o restrukturalizaci. „Si Ťin-pching má k dispozici mnoho nástrojů k obnovení důvěry – otázkou je, zda je použije správně. Podle mého názoru druhé čtvrtletí roku 2022 ukáže, zda se mu to podařilo. Současná situace nevypadá pro čínského prezidenta příliš pozitivně,“ prohlásil George Soros. 

Čína se také potýká s demografickou krizí 

Soros také uvedl, že Čína čelí vážnému demografickému problému, kdy klesající porodnost prohloubí krizi v oblasti nemovitostí, způsobí nedostatek pracovních sil a zpomalí ekonomiku. Rovněž se nechal slyšet, že přísná čínská politika nulového přírůstku obyvatelstva bude v krátkodobém horizontu zatěžovat ekonomiku.

Známý investor se rovněž pohoršoval nad Si Ťin-pchingovým vedením země a tvrdil, že se snaží zavést v Číně totální kontrolu a potlačit osobní svobodu. Soros, který v roce 1970 založil hedgeový fond Soros Fund Management, dlouhodobě vede kampaň proti vůdcům, které považuje za autoritářské.

Čína v roce 2019 podle agentury Reuters uvedla, že je Sorosova kritika čínského prezidenta nesmyslná a krátkozraká a že by se slavný investor měl snažit zastávat objektivnější, racionálnější a správnější názor na vývoj Číny.

Investoři zvučných jmen se v otázce Číny, jež je stále důležitějším hráčem na finančních trzích, stále více rozcházejí. Ray Dalio, zakladatel hedgeového fondu Bridgewater, si naopak vysloužil kritiku za to, že obhajuje čínský systém a chválí její ekonomiku.

Ing. Patrik Kudláček je aktivním investorem a novinářem dlouhodobě se věnující investičním a ekonomickým tématům.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

George Soros má pravdu v tom, že se trh s nemovitostmi může stát Achillovou patou čínské ekonomiky, protože podle některých odhadů představuje více než dvacet procent hrubého domácího produktu země. Podobně jako v jiných zemích, také v Číně považuje řada lidí nákup nemovitostí jako relativně jistou investici a způsob zabezpečení majetku, proto mnozí vlastní více nemovitostí. Už delší dobu se spekuluje o tom, že se v Číně vytváří tzv. realitní bublina na způsob té ve Spojených státech, která dosáhla svého vrcholu někdy v roce 2006. Ostatně, Čína už jednu realitní bublinu, třebaže v menším rozsahu, zažila v roce 2005. Ta začala splaskávat někdy roku 2011. Současná realitní bublina podle některých odhadů dosahuje až padesát dva bilionů dolarů. Ale nepředpokládám, že by případná krize mohla otřást čínským vedením, jelikož jeho postavení závisí na zcela jiných faktorech, než je nálada obyvatelstva.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Koukám, že chytrák Soros zase trousí svoje moudra. Že si, dědek, nedá pokoj. Vzpomínám si, že už v roce 2016 prohlašoval, že Čínu čeká krize, ale nějak se jeho proroctví nesplnilo. Jasně, když to bude řikat každej tejden, tak mu to třeba jednou i vyjde. Musí se to prostě zkoušet. Svědci Jehovovi taky pořád dokola předpovídaj konec světa, a když se netrefěj, tak se tim nenechaj odradit. Asi si z nich vzal Soros příklad. Jinak Soros jako „Maďarskej rodák“, to je dobrý!“ Hele, já umim číst mezi řádkama.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Stačí říct kouzelné slůvko „Soros“ a už se některým v hlavách začne spouštět spiklenecký mechanismus zavánějící antisemitismem. Každý soudný člověk musí vidět, že čínská komunistická ekonomika je nafouklá bublina, přičemž je jenom otázkou času, kdy se začne hroutit stejně jako bývalý sovětský blok. Žádný diktátor není nesmrtelný, ani Si Ťin-pching. I když je v Číně možná jiná mentalita, tak tamější lidé už ukázali, že touží po svobodě a demokracii, stačí vzpomenout na masakr na Nebeském náměstí. Předpovědi pana Sorose je třeba brát vážně, protože to je vzdělaný a zkušený člověk, kterému leží na srdci humanistické hodnoty. Mohl by se klidně věnovat jenom svým miliardám, ale láska k lidem mu nedovoluje mlčet.