Lockdownu navzdory: Nebankovní firmy letos poskytly o tři procenta více peněz

Lockdownu navzdory: Nebankovní firmy letos poskytly o tři procenta více peněz

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly v prvním čtvrtletí 2021 klientům prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 49,4 miliardy Kč, meziročně o 3,1 procenta více. O 16 procent kleslo financování domácností úvěry či leasingem, o 12 procent stouplo financování podnikatelských investic a o jedno procento se zvýšilo financování provozu firem factoringem, tedy odkupem pohledávek. ČTK dnes o tom informovala asociace v tiskové zprávě.

“Zvýšení obchodů jsme zaznamenali navzdory pokračující koronavirové krizi. Tahounem tohoto růstu bylo financování firemních investic. Jde o významný signál z pohledu celé ekonomiky. Naopak české domácnosti byly opatrnější, negativní roli tady hrálo uzavření maloobchodu. Očekáváme, že po otevření prodejen bude i objem spotřebitelského financování narůstat,“ uvedl Jiří Matula, předseda představenstva ČLFA, která sdružuje 44 poskytovatelů leasingu, úvěrů a factoringu.

Z celkových 49,37 miliardy korun bylo 44,25 miliardy Kč určeno na financování firemních investic a provozu a 5,12 miliardy Kč na financování zboží a služeb pro domácnosti.

Financování podnikatelských investic v prvním čtvrtletí meziročně stouplo o 12,2 procenta na 19,46 miliardy korun. Operativním leasingem se uskutečnilo 18 procent těchto investic. Prostřednictvím factoringu získaly firmy 24,79 miliardy korun. Financování domácností kleslo na 5,12 miliardy korun.

“První čtvrtletí 2021 je stále ve znamení nižší poptávky po spotřebitelském financování. Stojí za tím omezené možnosti spotřebitelů k utrácení. Výdaje na maloobchodní zboží, pohostinství, kulturu, cestování, trávení volného času jsou stále v rozpočtech domácností zanedbatelné proti období před covidem. Jsme na nějakých 60 až 70 procentech žádostí o úvěr oproti stejnému období před dvěma lety,” řekl dnes ČTK zakladatel poskytovatele úvěrů CFIG Martin Chovanec.

Důvodem je lockdown a s ním omezená možnost výdajů domácností, souhlasil jednatel Fair Creditu Tomáš Konvička. “Na druhou stranu jsme přesvědčeni, že otevřením obchodů a služeb vznikne efekt tzv. odložené spotřeby a domácnosti začnou více využívat služeb úvěrových společností,” dodal.

Členové ČLFA uzavřeli v prvním čtvrtletí letošního roku nejvíce kontraktů na financování aut. Na silniční dopravní prostředky poskytli 14,79 miliardy korun, o 8,1 procenta více než ve stejném období 2020. Z toho 6,49 miliardy bylo určeno na pořízení 11.520 nových osobních vozů. Prostřednictvím produktů členů ČLFA tak bylo financováno 23,8 procenta všech nových osobních automobilů prvně registrovaných v ČR v prvním čtvrtletí roku 2021.

ČTK | byznysvcesku.cz