EKONOMIKA

Majitel Googlu zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání

Americká společnost Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk meziročně o více než třetinu na 20,6 miliardy dolarů (444 miliard Kč). Oznámila to dnes firma ve své výsledkové zprávě.

Tržby překonaly očekávání, protože reklamní, cloudové i hardwarové aktivity podniku ve vánočním období těžily z růstu internetového prodeje, napsala agentura Reuters.

Čtvrtletní tržby stouply téměř o třetinu na rekordních 75,3 miliardy dolarů, zatímco analytici je podle průzkumu firmy Refinitiv v průměru odhadovali pouze na 72 miliard dolarů. Akcie Alphabetu si po zveřejnění výsledků připisovaly více než šest procent.

Většinu tržeb společnosti Alphabet tvoří příjmy z reklamy, které se ve čtvrtletí zvýšily také téměř o třetinu na 61,2 miliardy dolarů. Poptávka po službách podniku v poslední době rostla, protože pandemie covidu-19 vedla k rozšíření práce z domova a přiměla lidi trávit více času na internetu. Google je největší internetový vyhledávač na světě a jedničkou na světovém trhu s internetovou reklamou.

V celém loňském roce čistý zisk společnosti Alphabet stoupl o téměř 90 procent na 76 miliard dolarů (přes 1,6 bilionu Kč). Celoroční tržby podniku vzrostly o více než dvě pětiny na téměř 258 miliard dolarů.

ČTK | byznysvcesku.cz