EKONOMIKA

Mamahotel táhne stále víc: Podíl mladých lidí bydlících u rodičů meziročně vzrostl na 23 procent

Podíl lidí do 26 let bydlících u rodičů v Česku meziročně vzrostl o osm procentních bodů na 23 procent.

Kvůli koronavirové krizi rovněž vzrostl počet lidí, kteří se obávají, že nedosáhnou na vlastní bydlení. Loni jich bylo 62 procent, na začátku letošního září podíl stoupl na 77 procent. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Generali Investments, které má ČTK k dispozici. Agentura Ipsos v něm oslovila 1050 respondentů od 18 do 65 let.

Kvůli opatřením proti koronaviru mírně vzrostl podíl lidí, kteří upřednostňují nájemní bydlení, a to o dva procentní body na deset procent. Stejné to je s podílem lidí, kteří mají problémy s placením nájmu Celkem šest z deseti Čechů se obává, že současná situace zhoršila jejich šance dovolit si vlastní bydlení. Strach z toho, že si nebudou moci pořídit nebo rekonstruovat nemovitost, má dokonce 77 procent lidí.

"Ceny bydlení vytrvale rostou již několik let a koronavirová krize na tom nic nezměnila. Pandemie naopak pro spoustu lidí představovala výrazný zásah do úspor či příjmů, takže se někteří z nich vzdali myšlenky na koupi vlastní nemovitosti. Na to reaguje i trh. Pokračuje totiž trend stavby projektů určených nikoli k prodeji, ale čistě k nájemnímu bydlení,“ uvedl Marek Bečička z Generali Investments. Například prodejní ceny nových bytů v Praze podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group za posledních šest let stouply o 113 procent na 118.480 korun za metr čtvereční.

Zatímco v roce 2020 uvádělo 12 procent Čechů, že jsou kvůli pandemii ochotní bydlet v menším bytě, letos by se do menšího ochotně stěhovalo pouze osm procent respondentů. Vzrostl naopak počet lidí, kteří jsou ochotní bydlet v horší lokalitě, a to ze tří na čtyři procenta. Více než třetina by byla ochotná dojíždět z jiného města, v roce 2020 to bylo pouze 21 procent.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Trochu mě napadá, jestli je za tím opravdu krize trhu a cen nemovitostí a nebo spíš krize samostatnosti, soběstačnosti a hrdosti mladých lidí. Jejich rodiče z toho nevyjímám. Ti, kteří mamahotel poskytují, své mladé (ne)dospělé právě k tomu (ne)vychovali.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Řeknu k tomu jedinou věc. Když jsem se po vyučení za minulého režimu poprvé oženil a zavázal se podniku na šest let, byt jsem okamžitě dostal a nový…

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Já bych to nazval definitivním splasknutím bubliny. Nikoli ovšem realitní, ale společenské. Nárok na vlastní bydlení je ne nepodobný nároku na bezplatné vzdělávání, zdravotnictví atd. Ano, objektivně tu existovalo zřízení, které toto v jisté velmi základní kvalitě nabízelo nabízelo (téměř) každému. Většina národa v určité chvíli nabyla dojmu, že se zřízením novým přijde pouze prosperita a kvalita vyšší. Zdá se, že definitivní ztráta iluzí nás dostihuje právě teď.

Karin Léblová
40 let, na volné noze

Nevím, jestli je vždy na místě toto dosti hanlivé označení. Záleží asi na konkrétním modelu. Nicméně, tří a vícegenerační soužití bylo v minulosti de facto normou a přinášelo krom zvýšených nároků ve vztazích i spoustu organizačních a ekonomických výhod. Moje babička takto prožila celý život. Druhou věcí je otázka, zda-li je nastupující generace seniorů připravena předávat své majetky mladým výměnou za péči ve stáří a nebo bude raději nadále spoléhat na stát a jeho stále deficitnější rozpočet. Myslím, že právě v časech krizí vždy nejlépe obstály silné a soudržné rodiny.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Současné nároky na kvalitu bydlení jsou historicky vlastně bezprecedentní a je vcelku logické, že se (nejen ekonomicky) nedostává zdrojů. Tak, jak my dnes, žila před sto lety nejbohatší vrstva. Vezmeme-li v potaz třeba jen prostorové a kvalitativní parametry dnešního standardu, jeví se nutně nárok, aby toto bylo k dispozici víceméně pro každého jako nereálné i u dosti bohaté společnosti, jakou naštěstí jsme. Západ nám opět ukazuje cestu, ať už jsou to dotované, regulované nájmy, sociální byty, sdílené bydlení. Druhou alternativou jsou pak snad již jen socialistické králíkárny s permanentně netekoucí vodou a nejedoucím výtahem.