EKONOMIKA

Medián mezd šéfů největších firem v USA loni vzrostl téměř o třetinu

Medián mezd šéfů největších amerických podniků se v loňském roce zvýšil o 31 procent na 20 milionů dolarů (zhruba 454 milionů Kč). Uvádí to studie výzkumné společnosti Equilar.

Předloni, kdy se ekonomika začala potýkat s negativními dopady pandemie covidu-19, se medián mezd snížil o dvě procenta 15,5 milionu dolarů.

Podle Amita Batishe ze společnosti Equilar velké americké podniky loni odměňovaly vedoucí pracovníky za řešení různých problémů, například výpadků v dodavatelských řetězcích. K růstu mezd přispěly i stoupající tržby a ceny akcií těchto podniků. "Řada těchto firem si za pandemie vedla dobře, což rozhodně přispělo k vyšším mzdám (vedoucích pracovníků)," cituje Batishe agentura Reuters.

Výrazně si loni polepšil například výkonný ředitel americké technologické společnosti Apple Tim Cook. Vydělal si 98,7 milionu dolarů (2,2 miliardy Kč), zatímco předloni to bylo 14,8 milionu USD. Spokojen může být i šéf společnosti na výrobu mikročipů Broadcom Hock Tan, jehož plat se loni zvýšil na 60,7 milionu dolarů z 3,7 milionu v předchozím roce.

ČTK | byznysvcesku.cz