EKONOMIKA

Méně než inflace: České firmy plánují letos zvyšování mezd, ale ne více než o pět procent

České firmy plánují letos zvyšování mezd, ovšem ne více než o pět procent. Vyšší mzdu mohou v roce 2022 získat zaměstnanci na pozicích finančních kontrolorů a analytiků, odborníci na e-commerce, obchodníci s rychloobrátkovým zbožím a technikou, zaměstnanci v maloobchodních řetězcích a ve stavebnictví nebo vysoce specializovaní pracovníci ve farmacii či výrobě.

"Navzdory dvěma silným vlnám na začátku a na konci roku 2021 jsou však patrné na pracovním trhu pozitivní změny. Firmy živě nabírají na otevřená pracovní místa, úspěšně zaváděly hybridní pracovní režimy kombinující práci z domova a z kanceláře, mzdy v roce 2021 mírně rostly a mnoho odvětví plánuje přidat svým zaměstnancům i v roce letošním," uvedl výkonný ředitel Hays pro ČR a Rumunsko Sándor Bodnár.

Uzavření ekonomiky v první třetině roku 2021 v mnoha firmách způsobil podle něj zmrazení náborů a zaměstnání hledali obvykle pouze ti uchazeči, pro které to bylo nezbytné. Firmy věnovaly čas novému pracovnímu nastavení, adaptaci pracovního prostředí na nový styl práce, který, patrně již trvale, bude znamenat vyšší flexibilitu a větší poměr práce z domova, uvedl. Léto, zlepšení epidemické situace a uvolnění restrikcí podle něj přineslo pracovnímu trhu nový nádech. Společnosti zintenzivnily nábory a vzrostla také aktivita uchazečů na pracovním trhu. Ne však dost, aby dokázali pokrýt potřeby zaměstnavatelů.

Problém s nedostatkem uchazečů napříč profesemi se podle Bodnára v letošním roce s největší pravděpodobností nezmírní. Potřeba kandidátů na volná místa bude velká a v mnoha odvětvích způsobí další tlak na urychlování automatizace, nejvíce ve výrobě a logistice, uvedl. "Navýšit počet zaměstnanců plánuje podle průzkumu 56 procent společností, dalších 14 procent pak nábory zváží podle situace v průběhu roku," dodal.

Mzdy na kvalifikovaných pracovních místech v loňském roce mírně rostly, v průměru o tři až pět procent. "Stále platí, že největší šanci na vyšší mzdu mají dlouhodobě poptávané, aktuálně například v on-line marketingu, operativní finanční role, experti ve výzkumu a vývoji, IT profese. Na individuální bázi pak mohou být nárůsty mezd vyšší, v průměru o 15 procent, v závislosti na urgenci zaměstnavatele a typu pozice. V letošním roce můžeme očekávat z důvodu nedostatku pracovních sil, ale také rostoucích spotřebitelských cen a tím tedy i inflace, zvýšený tlak na růst mezd," upozornil Bodnár.

Lze však podle něj předpokládat, že vzhledem k aktuálnímu ekonomickému vývoji a zejména růstu inflace v posledních týdnech není téma růstu mezd pro rok 2022 uzavřenou kapitolou.

Průzkum vznikl analýzou finančního ohodnocení na tisících kvalifikovaných pracovních místech a datech poskytnutých uchazeči o pracovní místa během roku 2021. Průzkumu zaměstnavatelů ohledně náborových strategií, který se konal v říjnu 2021, se zúčastnilo 511 firem. Průzkumu spokojenosti uchazečů se zúčastnilo 937 pracovníků na kvalifikovaných profesích.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Jinými slovy začíná pranice o to, kdo na svých bedrech odnese větší část průšvihu zvaného covidové restrikce a následná inflace. Poněkud poťouchlé, ovšem nikoli bez logiky by bylo vrátit všem, kteří se oháněli argumenty typu „běžte pomáhat na JIP, případně plaťte si při covidu ošetření z vlastního“ stejnou mincí a odkázat je s nárůstem platu, důchodu apod. až na plné zotavení ekonomiky, přijde-li jaké (dle všeho se zdá, že naštěstí ano!). Realističtější bude snad pro všechny alespoň poznání, že každá sranda něco stojí a případně také připomenutí známého dvakrát měř a jednou řež, rozuměj zavírej. Bude to ještě bolet a to zaměstnance i zaměstnavatele. Snad jedinou dobrou zprávou je onen zmiňovaný příklon k pružnějším formám práce. Tak uvidíme.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

To, že každá krize je šance je heslo sice ošoupané, ale stále pravdivé. Jestli si firmy i zaměstnanci z covidové krize odnesou povědomí o tom, že leccos jde dělat úplně jinak, než se dělalo doteď, je to vlastně, nehledě na finanční ztráty, velká výhra. Ještě před Covidem jsem byl na stáži v Drážďanech a příjemný mladý muž, který nás provázel, při mém dotazu, jak se jim povedlo vytvořit tak nádherné ulici plné zeleně, s širokými chodníky a bohatě dimenzovanými tramvajovými pásy uprostřed, odpověděl: „To je vlastně důsledek bombardování na konci války“. Bude skvělé, když covidové a inflační “bombardování“ využijeme podobně jako Němci a zmodernizujeme a zdigitalizujeme vše, co jen půjde.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Jinejma slovama letos budu dělat za míň než loni, i když se vedení bude tvářit, že mně přidalo. Chápu to správně? Asi jo. Dobrý vědět. Moje pracovní nadšení tím samozřejmě silně vzroste, to je jistý. Možná by se ještě taky mohlo zase něco zoptimalizovat a pár lidí ušetřit, dlouho to nikdo nedělal, asi tak půl roku. Tím pádem bysme my zbylý měli víc práce a to se vyplatí, vedení teda určitě. Dražší bude taky dojíždění do práce a jídlo v práci. Osekat by se kromě stavebka, jak psali včera, mohlo i penzijko, co nám dráha platí a místo fasovanejch pracovních bot a hadrů bysme si to šili sami. Místo příspěvku na dovolenou by lidi naopak měli poslat příspěvek státu, nebo si alespoň koupit nějakej ten státní dluhopis. Roušky už bych nechal, ať plebs neremcá nebo to přes ten hadr alespoň není slyšet. To bude hitparáda!