EKONOMIKA

Méně peněz médiím? Meta zvažuje, že sníží objem vyplácených peněz

Americká společnost Meta Platforms uvažuje o snížení objemu peněz, které platí médiím. S odkazem na své zdroje to píše server The Information. Meta je vlastníkem facebooku a dalších projektů, v poslední době se začala zaměřovat na propojení virtuální reality se skutečným světem.

The Information uvádí, že Meta přehodnocuje partnerství, která uzavřela v posledních letech. Gigant sociálních médií podle zdrojů zaznamenal, že od loňska, kdy přestal být americkým prezidentem Donald Trump, kliká méně lidí na odkazy na články v médiích. Meta k tomu na dotaz agentury Reuters neposkytla zatím žádný komentář.

Společnost Meta Platforms minulý týden uvedla, že začíná zpomalovat růst počtu svých zaměstnanců. Firmě klesá tempo růstu tržeb, za uplynulé čtvrtletí bylo nejslabší za deset let. To vedlo šéfa společnosti Marka Zuckerberga k rozhodnutí začít omezovat náklady.

Americké firmy Google a Meta, posledně jmenovaná donedávna působící pod názvem Facebook, v posledních letech čelily rostoucí kritice za to, že využívají články médií, ale neplatí za ně. Zejména v loňském roce se obě firmy dohodly s některými vydavateli v Evropě i jinde ve světě na licenčních smlouvách, které mají tento problém řešit.

ČTK | byznysvcesku.cz

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy . Cítí se v pohodě

Facebook svého času stál u zrodu sociálních sítí, respektive je spíš zpopularizoval, protože na samém začátku stála například internetová komunita GeoCities, a to dokonce o deset let dříve, a později třeba Myspace, který Facebook předstihl o jeden rok. Jenomže právě osud Myspace, který sice někde živoří, ale jeho dopad je minimální, ukazuje, jak je důležitý marketing i inovativní nápady. To svého času měl i Facebook. Jenomže podle všeho i jeho doba asi pomalu končí. Připadá mi takový prďolácký, prostě pro babičky a dědečky. Mladí lidé dávají přednost svižnějším a zábavnějším platformám.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se zklamaný

Jediný účet, který mám na tzv. sociálních sítích, je vlastně ten na Facebooku. Líbí se mi, že tam můžeme spolu s kamarády domlouvat společné akce. Občas tam dám i nějakou fotku z výletu atp. Ale Facebook začal být strašně agresivní. Některé věci vám přímo vnucuje, i když o ně nestojíte. Dříve si také zakládal, že je prostorem svobody, kde lidé mohou volně vyjadřovat své názory. Ale to už dávno neplatí, teď tam vládne, nebojím se to říct, cenzura. A podle obsahu toho, co je cenzurováno, je evidentní, že je to cenzura levicová. Dokonce i mě hrozilo pozastavení účtu za to, že jsem kdysi napsal o rozměrech koronaviru a o tom, proč nemohou být roušky účinné. Byla to jenom fakta, ale musel jsem je smazat.

Karin Léblová
40 let, na volné noze . Cítí se smutný

Facebook už nepoužívám, a to zhruba od té doby, kdy tam nemohu vkládat písničky z Youtube. Také dorozumívání se s kluky, tedy mám na mysli své děti, je přes Facebook obtížné, protože ti o něj ani nezavadí. Ale překvapuje mě zmíněná souvislost s prezidentem Trumpem. Nejsem žádné jeho fanynka, Biden mi připadá hodnější, ale také se mi nelíbilo jeho cenzurování. Nebo to bylo na Twitteru? To je jedno. Prostě spoustě lidí asi vadí, jak Facebook zasahuje do jejich příspěvků, a tak ho začínají bojkotovat. Já jsem dřív sledovala různé profily, které se věnují bylinkám a alternativní léčbě, ale pak mi u nich začala vyskakovat nějaká nesmyslná upozornění. Mám snad svůj rozum a nepotřebuji, aby mi někdo říkal, co je pro mě dobré, ne?