EKONOMIKA

Měnový fond zhoršil odhad růstu české ekonomiky na letošní rok na 2,3 procenta

Růst české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,3 procenta, zatímco loni dosáhl 3,3 procenta. Ve svém jarním výhledu to včera předpověděl Mezinárodní měnový fond.

Globální ekonomika se letos potýká s negativními hospodářskými důsledky války na Ukrajině. V listopadu přitom pravidelná mise MMF v České republice letošní růst odhadla na 3,5 procenta.

Navzdory zhoršení výhledu je MMF ohledně letošního vývoje české ekonomiky optimističtější než české ministerstvo financí. Na příští rok počítá nejnovější prognóza fondu se zrychlením tempa růstu české ekonomiky na 4,2 procenta. Fond rovněž předpověděl, že inflace v ČR se letos vyšplhá na devět procent, zatímco loni činila 3,8 procenta. Na příští rok měnový fond očekává pokles inflace na 2,3 procenta.

Navzdory předpokládanému zpomalení hospodářského růstu počítá MMF v letošním roce s poklesem míry nezaměstnanosti v Česku na 2,5 procenta z 2,8 procenta v loňském roce. Příští rok fond očekává další pokles, a to na 2,3 procenta.

České ministerstvo financí ve své dubnové prognóze snížilo odhad růstu české ekonomiky na letošní rok na 1,2 procenta z lednového odhadu 3,1 procenta. Odhad průměrné celoroční inflace naopak zvýšilo, a to na 12,3 procenta z dosud předpokládaných 8,5 procenta. Odhady jsou ale podle ministerstva v současné době velmi nejisté, zejména kvůli dopadům války na Ukrajině.

MMF snížil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,6 procenta z dříve předpokládaných 4,4 procenta. Hospodářské vyhlídky se podle fondu zhoršily zejména kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu a kvůli sankcím, kterými se západní země snaží přimět Rusko k ukončení agrese.

ČTK | byznysvcesku.cz

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se smutný

Dostáváme se bohužel do bludného kruhu. Do nižších čísel ekonomiky se patrně negativně promítne i zpomalení růstu spotřeby domácností následkem růstu inflace. Uvidíme, jak vše ovlivní saldo zahraničního obchodu, jehož zlepšení se původně očekávalo. Na vnější i vnitřní relace české ekonomiky budou podle všeho mít vliv i problémy v dodavatelských řetězcích. Pro českou ekonomiku je v mnoha ohledech významný automobilový průmysl. Ale jeho produkce byla už před válkou velmi slabá a brzdila výkonnost v jiných odvětvích, jako jsou například zpracování plastů nebo kovů.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se znechucený

Nemusíme si nic nalhávat, Mezinárodní měnový fond sleduje svoji politiku, a tou je hlavě podpora velkých korporací a finančních kruhů. Upozorňoval na to už bývalý hlavní ekonom Světové banky Joseph Stiglitz. V podstatě mu ani tak nezáleží na hospodářském růstu jednotlivých zemí, ale hlavně na tom, aby inflace, lidově řečeno, nesežrala peníze kapitálových investorů. Proto bych řekl, že se fond snaží svými optimističtějšími odhady spíš ovlivnit ekonomické nálady, než vystihnout realitu. Pokud jde o čísla, věřím víc českému ministerstvu financí, než globalistům z Mezinárodního měnového fondu, kteří si uzurpují právo dohlížet na finanční systém.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka . Cítí se bezradný

Kdybych měla náladu na legrácky, jakože nemám, tak bych řekla, že se můžem vsadit, kdo bude mít pravdu. Jestli ten měnovej fond, nebo český ministerstvo financí. Jenomže ani jedny odhady nejsou moc veselý, spíš k pláči. Fakt je to takovej rozdíl, jestli bude inflace devět nebo dvanáct procent a jestli ta ekonomika poroste o 2,3 nebo 1,2 procenta? Mě začíná bejt všechno jedno. Nejhorší je, že už nevim, na čem bych ještě víc mohla ušetřit. Všechno kupuju ve slevě, ale nestačí to. A zase nechci do dětí furt rvát ty buřty, občas musej jíst taky nějaký pořádný maso. Teďkon zkoušim píct chleba. Uvidim, jak mi to půjde, ale pár korun bych na tom mohla trhnout.