EKONOMIKA

Meta pustí do světa obrovský jazykový model umělé inteligence

Společnost Meta Platforms Inc, která je nynějším vlastníkem Facebooku, zpřístupňuje rozsáhlý jazykový model pro výzkum umělé inteligence. Zástupci této společnosti působící v oblasti sociálních médií o tom informovali v úterý.


Společnost Meta uvedla, že její model je prvním jazykovým modelem o 175 miliardách parametrů, který byl zpřístupněn širší komunitě výzkumníků v oblasti umělé inteligence. Tzv. "velké jazykové modely" jsou systémy zpracování přirozeného jazyka, které byly vycvičeny na obrovských objemech textu a dokážou odpovídat na otázky týkající se porozumění textu nebo generovat nový text.

V jednom ze svých příspěvků na blogu Společnost Meta uvedla, že zveřejnění jejího modelu "Open Pretrained Transformer (OPT-175B)" povede ke zlepšení schopností výzkumných pracovníků pochopit, jak velké jazykové modely vlastně fungují.

Dodala, že omezení přístupu k těmto modelům "bránila pokroku v úsilí o zlepšení jejich robustnosti a zmírnění již známých problémů, jako je zkreslení a toxicita".

Technologie umělé inteligence, která je klíčovou oblastí výzkumu a vývoje hned několika velkých online platforem, může upevňovat lidské společenské předsudky týkající se například rasových a genderových otázek. Někteří výzkumníci tak mají obavy ze škod, které by velké jazykové modely mohly napáchat.

Společnost Meta podle vlastních slov "doufá, že se jí podaří zvýšit rozmanitost hlasů definujících etické aspekty podobných technologií".

Tento technologický gigant dále uvedl, že se chystá model pustit do světa pod nekomerční licencí, aby zabránil jeho zneužití a "zachoval si integritu". Hodlá se zaměřit na jeho využití ve výzkumu.

Meta přislíbila, že k modelu budou mít přístup jak akademičtí výzkumní pracovníci, tak osoby spojené s vládními, občanskými a akademickými organizacemi nebo průmyslové výzkumné laboratoře. Zveřejněný balíček bude obsahovat vycvičené modely a kód pro jejich další učení a užívání.

Ondřej Smutný | reuters.com