Salvador se loni v září stal první zemí na světě, kde se nejznámější kryptoměna bitcoin stala oficiálním platidlem. Vedle bitcoinu se v Salvadoru dál platí také americkým dolarem.
Bitcoin v pondělí klesl pod 34.000 dolarů. Nejznámější kryptoměna se tak ocitla nejníže od loňského 25. července a zhruba 51 procent pod svým dosavadním maximem, na které vystoupala loni v listopadu. Dnes kolem 22:05 SEČ bitcoin podle specializovaného webu CoinDesk klesal o 0,5 procenta na 36.736 dolarů.
Členové výkonné rady MMF "vyzvali úřady, aby zúžily působnost zákona o bitcoinech tak, že odstraní status bitcoinu jako zákonného platidla". MMF latinskoamerickou zemi od používání bitcoinu jako zákonného platidla soustavně zrazuje.
Rada MMF uvedla, že je důležité zvýšit finanční začlenění a že tuto roli by mohla sehrát digitální peněženka Chivo. To se však podle MMF neobejde bez "přísné regulace a dohledu nad novým ekosystémem".
Finanční začlenění skloňoval při zavádění bitcoinu i prezident země Nayib Bukele. Měl přitom na mysli začlenění tisíců lidí do legální ekonomiky. Salvadorský prezident už dříve poukazoval na to, že "70 procent obyvatel nemá bankovní účet a pracuje načerno".
Někteří členové výkonné rady MMF se rovněž obávají rizik spojených s očekávanou emisí dluhopisů vázaných na bitcoin v Salvadoru, uvedl MMF. Latinskoamerická země plánuje ve spolupráci se společností Blockstream, která se zabývá infrastrukturou digitálních aktiv, získat zhruba jednu miliardu dolarů (21,6 miliardy Kč) prostřednictvím takzvaných bitcoinových dluhopisů.
ČTK | byznysvcesku.cz