Mezinárodní obchod

EKONOMIKA

Putin drtí český průmysl i zahraniční obchod, jeho schodek je nečekaně velký

Zahraniční obchod České republiky se v březnu propadl do nečekaně velkého schodku, 13,8 miliardy korun. Mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů čekali deficit jen ve výši necelých šesti miliard.

EKONOMIKA

Z Ruska do ČR loni putovalo zboží za 137 mld. Kč, dvojnásobek proti roku 2020

Ve srovnání s rokem 2020 šlo o dvojnásobný objem, proti předpandemickému roku 2019 činil nárůst 19 procent. Největší podíl nákupů připadal na ropu a zemní plyn, u kterých dovoz dosáhl 99,4 miliardy korun. Bylo to nejvíce od roku 2015, od kdy jsou dostupné údaje.

EKONOMIKA

Český pašík v ohrožení. Chovatelé prasat letos plánují omezit chov

Výkupní cena 23 korun za kilogram vepřového je nejnižší od roku 1994, ještě na konci loňského roku to bylo 25 korun za kilogram. Novinářům to dnes řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

EKONOMIKA

Si Ťin-pching je nejmocnějším čínským vůdcem za poslední desítky let a nemá v úmyslu své místo komukoliv přepouštět

Od roku 2012, kdy se Si Ťin-pching stal nejvyšším čínským představitelem, se postaral o obrovský hospodářský a geopolitický růst země. Také ale centralizoval svou moc a otevřel si cestu k setrvání u moci i po uplynutí dvou funkčních období. Zdá se, že má v úmyslu si nashromážděnou moc udržet dlouhodobě.

EKONOMIKA

Biden to dělá jinak. USA letos prodaly do zahraničí o zhruba pětinu méně zbraní než loni

Spojené státy v letošním fiskálním roce prodaly zahraničním vládám zbraně a vojenské vybavení za 138 miliard dolarů (3,05 bilionu korun), o 21 procent méně než v roce předchozím.

EKONOMIKA

Intel investuje v Malajsii. Našel se lék na čipový hladomor?

Americká společnost Intel investuje přes sedm miliard dolarů (156,6 miliardy Kč) do výstavby nové továrny na kompletování a testování čipů v Malajsii. Oznámil to dnes šéf podniku Pat Gelsinger.

EKONOMIKA

Před 20 lety Západ přijal Čínu do Světové obchodní organizace, a učinil tak svojí možná největší chybu vůbec

Přesně před dvaceti lety učinil Západ podle mnohých možná svoji největší chybu vůbec. V čele s Washingtonem podpořil vstup Číny do Světové obchodní organizace (WTO). Členem se někdejší „dílna světa“ stala 11. prosince 2001. Vstup Západu způsobil šok, „čínský šok“, z něhož se dodnes nevzpamatoval.

EKONOMIKA

Zahraniční obchod stahuje českou ekonomiku dolů, jeho letošní bilance je meziročně o více než 120 miliard horší

Český zahraniční obchod se v říjnu dle očekávání citelně propadl, v národním pojetí činila jeho bilance minus 18,2 miliardy, což je meziročně o takřka padesát miliard korun horší výsledek.

EKONOMIKA

Zbrojovky jedou. Celosvětový prodej zbraní navzdory pandemii loni vzrostl

Prodeji zbraní se i v době pandemie nemoci covid-19 dařilo, ekonomické problémy související s pandemií hospodaření předních světových výrobců zbraní neublížily. Stovka největších zbrojních společností prodala v loňském roce obranné vybavení a vojenské služby za 531 miliard USD (12 bilionů Kč) což po očištění o měnové vlivy představuje meziroční nárůst o 1,3 procenta.

EKONOMIKA

Neúroda v Brazílii: Cena kávy zůstane delší dobu v blízkosti desetiletého maxima

Cena kávy v posledních dnech vystoupila ma maximum za deset let, kde se podle analytiků udrží delší dobu. Napětí na trhu bude podle nich pokračovat až do roku 2023. Přispívá k tomu špatné počasí, zejména v Brazílii, globální problémy v přepravě, ale také nejistota v některých exportních zemích. Etiopie je na pokraji občanské války a ve Vietnamu roste počet případů nemoci covid-19, což by mohlo zasáhnout produkci, uvedl zpravodajský server CNBC.