EKONOMIKA

Microsoft koupí za 68,7 miliardy USD výrobce videoher Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu Kč) vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní hry, jako je Call of Duty nebo Candy Crush. Akvizice má urychlit růst herní divize Microsoftu, oznámily dnes firmy ve společném sdělení. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Transakce je největším převzetím ve videoherním průmyslu. Microsoft nabídl za jednu akcii Activision Blizzard 95 dolarů. To proti páteční závěrečné ceně akcií představuje prémii kolem 45 procent. V pondělí byly akciové trhy v USA kvůli svátku zavřené.

"Hry jsou dnes nejdynamičtější a nejzajímavější kategorií zábavy na všech platformách a budou hrát důležitou roli v rozvoji platforem metaverse," uvedl generální ředitel Microsoftu Satya Nadella.

Transakci už schválily správní rady obou společností. Ještě ji posoudí regulační úřady a schválit ji musejí akcionáři Activision Blizzard. Uzavřena by měla být ve fiskálním roce 2023.

Poptávka po videohrách v době pandemie prudce vzrostla. Lidé, kteří byli kvůli uzávěrám nuceni zůstat doma, totiž více hráli počítačové hry, aby se nějak zabavili. Minulý týden konkurenční vydavatel videoher Take-Two Interactive Software oznámil, že za 11 miliard USD koupí firmu Zynga, tvůrce hry FarmVille.

Převzetí společnosti Activision Blizzard přichází v době, kdy se tato firma potýká s problémy kolem obvinění ze sexuálního obtěžování zaměstnankyň. V pondělí společnost uvedla, že v souvislosti s touto kauzou propustila či potrestala desítky zaměstnanců.

Nadella se k aféře přímo nevyjádřil, poukázal nicméně na důležitost firemní kultury. Pro společnost Activision Blizzard je podle něj zásadní, aby naplnila své závazky ohledně zlepšení podmínek na pracovišti. "Bude na tom záviset úspěch této akvizice," prohlásil šéf Microsoftu.

Microsoft je výrobcem herních konzolí Xbox. Díky hrám společnosti Activision Blizzard by platforma Xbox mohla získat výhodu vůči konkurenční platformě PlayStation japonské firmy Sony, píše agentura Reuters.

Předloni se Microsoft dohodl na převzetí herní společnosti ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů. ZeniMax Media vlastní vydavatele počítačových her Bethesda Softworks, který stojí za herními hity, jako jsou střílečka Doom a série The Elder Scrolls.

ČTK | byznysvcesku.cz

 

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Na první pohled se může zdát, že videohry jsou jen okrajová zábava pro děti a mládež, ale ve skutečnosti se jedná o obrovský byznys, což potvrzují statistická data. Stačí uvést, že zisky z herního průmyslu jsou celosvětově více než dvakrát vyšší než z filmového, a to je co říct. Před dvěma lety byla hodnota celého trhu s videohrami odhadována zhruba na 134,9 miliard dolarů, přičemž jeho hodnota díky pandemii stoupla, jelikož začalo hrát více lidí. A v loňském roce dosáhl celkový obrat v tomto odvětví 139,9 miliard dolarů.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Videohry určitě nejsou jenom pro děti, já sám jsem vášnivý pařan a stejně tak i většina mých přátel. Vyrůstal jsem na počítačových hrách, ale teď dávám přednost konzolím a někdy si tu tam zahraju na mobilu. I když mám veselou až rozpustilou povahu, tak jednou z mých nejoblíbenějších her je ponuré Diablo od Blizzardu. Vždycky jsem měl totiž radši erpégéčka než nějaké střílečky. Blizzard měl problémy dlouhodobě a dokonce se psalo, že by mohl skončit. Já proto jeho převzetí Microsoftem vítám. Navíc Microsoft koupené společnosti tak neničí, jako to dělají například Electronic Arts, a takoví Ninja Theory nebo Obsidian v rámci Xbox Game Studios, tedy pod Microsoftem, docela dobře fungují.

Karin Léblová
40 let, na volné noze

Teď vás překvapím, Blizzard totiž znám. Hlavně díky klukům, kteří také pořád něco paří. Já si jen občas zahraju na mobilu takovou hru s bublinkami a kolečky, ale oni u toho vydrží sedět celé hodiny. Vím, že hráli Overwatch, ale pak přešli na Fortnite. Zkoušeli od Blizzardu i nějaké karty, počkejte, jak se to jen jmenovalo… myslím, že Hearthstone. Ale moc je to nezaujalo, protože se u toho muselo myslet. Ale přiznám se, že jsem se zhrozila, když jsem zjistila, kolik dělají náklady na takovou videohru. Třeba vývoj a marketing Cyberpunku 2077 přišel na 316 milionů dolarů. Za to už máte skoro jednu vybavenou nemocnici.