Milan Šáda

46 let, posunovač u dráhy

53 okomentovaných článků

Milan žije v menším kdysi průmyslovém městě a v životě měl velké plány. Chtěl se stát strojvedoucím, jako jeho otec. Přál se dívat se na svět z výšky stroje a troubit rozpustile na dívky na peróně. Jenže rodiče se rozvedli, opuštěný otec začal pít, z mašiny ho sundali a v Milanově životě šlo postupně všechno k horšímu. Nakonec se rozvedl i Milan a to hned dvakrát. Na lokomotivu se dívá celý den zespoda, se špatně utajovaným vztekem a na ženy shlíží s opovržením. Vzaly mu všechny naděje a nakonec i peníze tvrdě vydělané v náročných službách. Jsou dobré jen na to jedno. Milan vždy volil komunisty, poslední dobou ho ale zklamali a tak to naposledy hodil SPD. Místo lokomotivy si pořídil alespoň nejsilnější kubaturu krásně lesklé japonské motorky ze druhé ruky. Jízda na ní mu dává zapomenout na celý ten pokažený život. V práci Milan umí zabrat a kolegové si ho váží. Umí každému říct hned, co si o něm myslí a nebojí se ani nadřízených.

Milanův plat by se všemi příplatky za noční směny apod. nebyl z nejhorších. Jenže alimenty a hypotéka na malý byt mu ukrajují vlastně veškeré volné prostředky. Na svoji milovanou motorku si musel půjčit a teď má občas obavy, aby vše uplatil. Nemocný si v podstatě dovolit být nemůže. Právě také jeho finanční situace je zdroj jeho permanentní nepohody.

Okomentované články

EKONOMIKA

Čím dál víc ojetých aut je v Británii dražších než nové vozy. Co za tím stojí?

Těm, kteří si koupí ojetý vůz v Británii, se může stát, že za něj zaplatí více než za nové auto. Prodejci mají takový problém sehnat vozy, že 17 procent aut starých méně než rok je nyní dražších než jejich nové, avšak nyní nedostupné, ekvivalenty.

EKONOMIKA

Podíl Čechů ohrožených chudobou během pandemie poklesl, v EU se naopak zvýšil

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat.

EKONOMIKA

Nejisté prostředí v exportu zamezuje plnému využití oživené poptávky

Čeští vývozci se podle odborníků pohybují v nejistém prostředí, které zamezuje plnému využití oživené poptávky po uzávěrách kvůli pandemii koronaviru.

EKONOMIKA

Solární osvěta: Desítky slunečních elektráren v Česku otevřou své brány veřejnosti

V Česku se tento týden otevřou veřejnosti více než dvě desítky slunečních elektráren a dalších solárních projektů.

EKONOMIKA

Jak je na tom trh práce? Mnohem více zaměstnavatelů bude nabírat než propouštět

Čeští zaměstnavatelé plánují i ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku více nabírat zaměstnance než propouštět. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR, jehož výsledky firma dnes zveřejnila na tiskové konferenci.

EKONOMIKA

Rostoucí ceny elektřiny a ropy zřejmě zdraží městskou veřejnou dopravu

Městské dopravní podniky po celé zemi se potýkají s rostoucími cenami energií, zejména pak elektřiny a ropy, ale pochopitelně také plynu.

EKONOMIKA

Nezaměstnanost v ČR v září klesla na 3,5 pct, pokles čekají analytici i v říjnu

Dnes zveřejněná data Úřadu práce ČR podle analytiků potvrdila oživení ekonomiky po pandemii koronaviru. V dalších měsících bude podle nich nezaměstnanost ještě dál klesat a zastaví se až s příchodem zimy, kdy firmy začnou propouštět sezonní pracovníky.

EKONOMIKA

Odvody českých firem na sociální zabezpečení jsou v Evropě druhé nejvyšší. Brání rozvoji podniků

Pojistné na sociální zabezpečení odváděné českými zaměstnavateli je po Francii druhé nejvyšší v Evropě.

EKONOMIKA

Proč Polsko nezavře důl Turów? Ekonomicky se mu vyplácí stále, i s pokutou

Podle pondělního rozhodnutí Soudního dvora EU má Polsko platit pokutu půl milionu eur denně za to, že nezastavilo těžbu na hnědouhelném dole Turów. Tato pokuta však není dostatečná, aby vedla k ekonomické nesmyslnosti těžby. Tím pádem nelze předpokládat, že na jejím základě Varšava těžbu v dole zastaví.

POLITIKA

Fialova drahota se blíží. Nová pravicová vláda bude muset znovu dojednat Green Deal

Očekávaná Fialova vláda si jinak proti sobě poštve miliony důchodců a skoro milion frustrovaných, jejichž hlas u voleb propadl.

POLITIKA

Kovanda: V německých volbách vyhrál politický střed, pro českou ekonomiku je to spíše příznivé

Zelení triumfují v Berlíně, špatná zpráva pro tamní velké nemovitostní vlastníky.

EKONOMIKA

Peníze ve druhém pilíři, které zřejmě nikomu nechybí. Přijdou o ně majitelé?

Téměř 1300 lidí si stále nevyzvedlo peníze ze zrušeného druhého pilíře penzijního připojištění. Čas na jejich vyplacení se krátí, lhůta skončí s rokem 2023

EKONOMIKA

Zdražuje už i pečivo. Kolik si připlatí domácnost měsíčně za chleba?

Průměrný Čech podle Svazu pekařů a cukrářů ČR měsíčně utratí za chléb asi 120 korun. Kvůli případnému zvýšení ceny z důvodu rostoucích nákladů pekařů by zákazníci mohli zaplatit o 30 korun více.

EKONOMIKA

Přichází velké podzimní zdražování potravin. Postihne vše, od kávy, přes sušenky po plechovkové pivo

Potraviny se dosud držely spíše stranou velké vlny zdražování, která zalila Českou republiku. Celková inflace ale může ještě do konce letošního roku atakovat úroveň až sedmi procent.

EKONOMIKA

Elektromobilita v EU: Co zde kompletním převratem ušetříme, to Čína za dva roky vypustí navíc

Kompletním přechodem ne elektromobilitu sníží EU globální emise oxidu uhličitého o 2 %. O tolik je pak Čína zase zvýší za pouhé dva roky jen svojí horečnou výstavbou uhelných elektráren.

EKONOMIKA

Evropský trosečník na pustém ostrově zhubne až na kost: přesto to nebude mít smysl

Těžké následky evropské „diety“ pocítíme už dost možná tuto zimu. Evropská unie si totiž uměle zdražuje energie. Daněmi a dotacemi nutí lidi a firmy, aby přecházeli na obnovitelné zdroje, které jsou ale dražší a méně spolehlivé.

EKONOMIKA

V průmyslu se zdražuje nejrychleji od roku 1993. Růst cen se naplno rozjel i ve stavebnictví a zemědělství

„Zdražování stále nabírá na obrátkách. Je tak zřejmé, že rozhodnutí České národní banky o zvýšení úrokových sazeb bylo správné a v následujících měsících zřejmě dojde k jejich dalšímu růstu.