EKONOMIKA

Miliardář Jiří Šmejc se stal generálním ředitelem skupiny PPF

Investiční skupina PPF ve své zprávě oznámila, že s jejím generálním ředitelem od 15. června stane Jiří Šmejc. Ten má nahradit dosavadního šéfa skupiny Ladislava Bartoníčka, který po tragické smrti Petra Kellnera v loňském březnu převzal vedení PPF. Šmejc zároveň získá tříletou opci na odkup až desetiprocentního podílu v PPF. Podmínkou ale je dosažení stanoveného zvýšení hodnoty celé skupiny.

Finančník a podnikatel Jiří Šmejc se narodil 11. prosince 1971 v Karlových Varech a patří mezi nejbohatší občany České republiky. Žebříček časopisu Forbes ho k roku 2021 zařadil na devatenácté místo s majetkem 19,5 miliard korun.

Šmejc, který vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, začínal podnikat v oblasti informačních technologií a později se věnoval obchodování s akciemi prostřednictvím společnosti Middle Europe Finance, na jejímž vniku v roce 1994 se podílel. V září 1995 založil společnost MEF Brokers. Zmíněné firmy časem získaly významné podíly v různých podnicích, např. ZVVZ Milevsko, Motorpalu nebo BBG Finance.

Širší veřejnosti se stal Šmejc známý, když jeho MEF Holding v roce 1999 spolu se společností CET 21 a Vladimírem Železným založil díky miliardovému úvěru od Investiční a poštovní banky Českou produkční 2000. Ta v televizní stanici Nova nahradila provozovatele ČNTS. Po vstupu skupiny PPF do Novy v roce 2002 došlo k prvnímu obchodnímu kontaktu Šmejce s Petrem Kellnerem.

Šmejc následně vstoupil do vedení PPF. Koncem roku 2005 získal pětiprocentní balík akcií, který držel až do roku 2012. V letech 2004 až 2007 působil v představenstvu České pojišťovny, později byl ve skupině PPF zodpovědný za řízení bankovnictví a aktivity v Rusku.

Vdova po Petru Kellnerovi, Renáta Kellnerová, která je až do ukončení probíhajícího dědického řízení správkyní pozůstalosti a disponuje díky tomu většinou hlasovacích práv v PPF, ke Šmejcovu dosazení do čela PPF uvedla: Naši rodinu s Jiřím pojí dlouholeté přátelství. V letech 2005–2012 byl klíčovou osobou PPF, navíc s Petrem často a do hloubky diskutoval o obchodních aktivitách Skupiny a dobře znal jeho uvažování. Proto jsem velmi ráda, že Jiří přijal moji nabídku na pozici ředitele PPF, a přeji mu mnoho úspěchů při rozvoji Petrova odkazu a dalším budování Skupiny.“

Sám Jiří Šmejc svůj krok komentoval slovy: „Nabídky vést skupinu PPF si nesmírně vážím. Lidsky ji beru jako potvrzení dlouholetého přátelství s rodinou Petra Kellnera, které v mém životě vždy hrálo zásadní roli. Profesně se jedná o vrchol toho, co může podnikatel v České republice dosáhnout. PPF je jen jedna a já se budu ze všech sil snažit, aby své zcela unikátní postavení ještě více posílila.“

ZZ, byznysvcesku.cz