EKONOMIKA

Milostivé léto pod palbou kritiky exekutorské komory

Exekutorská komora se ohradila proti podmínkám tzv. milostivého léta, obsaženým v novele občanského soudního řádu a exekučního řádu.

Komora uvedla, že nemá nic proti původní myšlence, kdy stát odpustí příslušenství dluhů některým dlužníkům, kteří dluží veřejnoprávním subjektům. Vadí jí ale nesystémovost řešení. Komora to dnes sdělila ČTK.

Podmínkou milostivého léta je, aby dlužník uhradil dlužnou částku v mezi 28. říjnem 2021 a 28. lednem 2022. "Chce-li stát odpouštět dluhy, jistě to udělat může. Exekutorská komora ČR vnímá, že se stát takto snaží pomáhat občanům, kteří se dostali do tíživé situace. Měl by tak ale činit systémovým způsobem, na své náklady a samozřejmě v době, kdy si může dovolit zhoršit stav veřejných financí,“ uvedl prezident komory Jan Mlynarčík.

Vedení každé exekuce vyjde nyní v průměru na 4500 korun bez DPH. "Na základě milostivého léta bude ale exekutorům proplacena pouze poměrná část těchto nákladů 750 Kč. Tato částka byla původně určena na úhradu nákladů spojených s aplikováním milostivého léta. Přijde mi nefér, že stát v průběhu hry změní její pravidla. Soudní exekutoři veškeré náklady hradí ze svého, nedostávají nic ze státního rozpočtu a nyní nemůžeme vymáhat ani skutečné náklady, které nám s vedením těchto exekucí vznikly," dodal.

Ideální řešení podle něj v sobě spojuje aspekt pomoci dlužníkům a nediskriminačního přístupu k soudním exekutorům. Milostivé léto se týká exekucí vymáhaných soudním exekutorem. Na daňové a správní exekuce se nevztahuje. "Neboli stát si své exekuce vůči všem dlužníkům bude provádět i nadále, včetně veškerého příslušenství," podotkl.

Podle Mlynarčíka panuje obava, že stát milostivým létem nahrává i těm dlužníkům, kteří se svým závazkům systémově a účelově vyhýbají a nebudou teď muset platit úroky, poplatky ani další příslušenství. Nelze pominout i časové hledisko. "Ten, kdo se snažil uhradit své závazky do účinnosti zmiňované novely, je nelogicky znevýhodněn a diskriminován proti těm, kteří své závazky, často úmyslně a cíleně, hradit nechtěli," upozornil.
 

ČTK | byznysvcesku.cz

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Exekuce, a to málokdo ví, nás z hlediska legislativy a praxe řadí někam mezi rozvojové země. Je to nejzaručenější podnikání prakticky bez rizika, zato s jistotou zbohatnutí. Taky je to naše ostuda. V zákoně je několik naprosto neuvěřitelných kliček, které nikoli pro nedbalost dlužníka, ale pro vypočítavost exekutora umožňují doslova z nezaplacené popelnice exekuovat po čase třeba i celý dům. Takové případy se opravdu staly. Doufám, že nová vláda s tímto špinavým byznysem zatočí a vrátí nás mezi civilizované země krom všeho ostatního i v této otázce. 

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Měl jsem před mnoha lety se sousedem soudní spor, který jsem vyhrál. Soused byl následně povinen mi uhradit jistou částku za škodu, kterou způsobil. Ve skutečnosti neexistovala síla, která by jej v reálném čase přinutila zaplatit. Státní exekutor působil naprosto bezbranně. Pak přišlo možnost angažovat tehdy nově exekutora soukromého a do čtrnácti dnů jsem po letech tahanic měl své peníze na účtě. Takže tak, to je moje osobní zkušenost.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Mého předchozího přítele to potkalo. Největšímu nepříteli bych nepřála ten zážitek. Ten chlap se choval, jako když mu patříme my všichni i s dětma. Oblepil nám doma úplně všechno, vůbec ho nezajímalo, že dobře polovina věcí je mých. Ty jsem pak dlouho a složitě dostávala zpátky. Celé dny postávalo auto s nějakým jeho člověkem u nás před domem, chodili k nám cizí lidé, samozřejmě ostuda na celou vesnici, hrůza. Nejhorší bylo to jejich chování. I když já osobně nic nedlužila, připadala jsem si stejně jako zločinec. Byli hnusný, povýšený a arogantní. Přítel šel nakonec raději do osobního bankrotu.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Mám půjčku, dokonce dvě. Jednou se mi stalo, že neodešla platba z účtu. Bylo to nedopatření, šlo o pár dnů, peníze jsem navíc na jiném účtě měl. Okamžitě mi volali, psali vyhrožovali právě i exekucí… neskutečný! Je to obraz toho, jak tu žijeme, jakou hodnotu má dneska člověk.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Mám pocit, že se nám tu obecně rozmohla kultura, že dluhy nejsou problém a nebo jsou dokonce in. Lehkost s jakou se ještě stále půjčuje, vzbuzuje v mnoha lidech pocit, že se splácením to bude podobné piánko. Jenže to není pravda. Dluh byl vždy především koule na noze, nepříjemné břemeno, kterého je třeba se co nejrychleji zbavit. To kdysi každý věděl a podle toho se i choval. Exekutory dnes spousta lidí vnímá jako jakési vykonavatele bezpráví, přitom za běžných okolností pravý opak je pravdou. Ta profese jistě vyžaduje specifické nastavení, ale třeba policisty, soudce, různé kontrolory apod. také nemusí každý mít rád a přesto jsou nade vší pochybnost velmi potřební.