EKONOMIKA

Ministerstvo pracuje na energetickém tarifu, který má pomoci s cenami energií

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem pomoci s vysokými cenami energií. Určený by byl nejen pro nízkopříjmové obyvatele, ale zřejmě také pro tzv. střední třídu. Vysokopříjmové domácnosti ministerstvo podporovat neplánuje, řekl dnes bez bližších podrobností novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Ministerstvo chce podle něj připravit takový tarif, který bude pro domácnosti administrativně jednoduchý a zároveň pomůže s vysokými cenami. Síkela uvedl, že ale neplánuje bohatým domácnostem dotovat například vyhřívání zahradního bazénu. Jeho přesnou podobu teprve projednává, takzvaný sociální energetický tarif poté nejdříve projedná Síkela s ostatními ministry, až následně by ho představil veřejnosti. Zvláštní tarif by měla schválit také Sněmovna, stát by se tak mělo v následujících týdnech.

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku je nejvyšší od prosince 1993. Inflace v dubnu zrychlila na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Elektřina v dubnu zdražila meziročně o 30,1 procenta, zemní plyn o 44,2 procenta, tuhá paliva o 24,1 procenta a teplo a teplá voda o 17,5 procenta.

Elektřina na středoevropské energetické burze Power Exchange Central Europe (PXE) se nyní podle webu Kurzy.cz obchoduje za zhruba 230 eur (5690 Kč) za megawatthodinu (MWh), před rokem byla cena zhruba 69 eur (1700 Kč) za MWh. Plyn nyní stojí téměř 94 eur (přes 2300 Kč) za MWh, před rokem stál asi 23 eur (asi 570 Kč) za MWh.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se v pohodě

Na té zprávě jsou zajímavé dvě věci. Jednou je sama skutečnost, kdy a jak se vláda přece jen odhodlala situaci řešit. Dlouho to vypadalo, že nám vláda Petra Fialy bude se zaťatým výrazem frontového bojovníka tvrdit i nadále „musíte vydržet“. Ovšem pomalu prosakující informace o opatřeních vlád okolních a pak také ty o ziscích státního ČEZu dávaly tušit, že tuto pozici půjde hájit jen za cenu neúměrné politické oběti. A na ty, zdá se, není doba. Druhým pozoruhodným rozměrem jsou pak čísla. Ta o rostoucích ziscích státní energetické společnosti už jsem zmínil. Přesně je to údajně meziročně na 218% roku minulého. Malý ekonomický zázrak v době krize, chtělo by se říct. Jenže to není celé, v textu se píše, že kilowata mezitím stojí na burze téměř trojnásobek. Jak to ten ČEZ dělá? Nárůst ceny o třicet procent na domácím trhu ještě stále není trojnásobek ceny burzovní. Aha, my vyvážíme. Vzhledem k tomu, že máme ke kupní síle nejdražší energie na světě, stát nás podle všeho už dlouhé roky dře na ceně elektřiny, co to jen jde. Odtud pramení záhada setrvávání na lipské burze. Rezervy a ziskovost musí být obrovské. Teprve teď z nich erár byl přinucen nepatrně slevit. Už to bylo okaté příliš.

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se smutný

Jsem moc ráda, že se našlo řešení. Přece jen zdražuje nyní úplně všechno. Na lecčem se dá ušetřit, ale mám pocit, že zrovna energie už to moc nejsou. Co tak sleduji okolo sebe, všechna ta možná a dostupná opatření počínaje úspornými žárovkami až po nejrůznější omezení spotřeby energie už lidé v uplynulých letech udělali. Není to totiž zdaleka první zdražování. Právě proto vím i z vlastní zkušenosti, že ať člověk šetřil, jak chtěl, na nižší zálohy to nikdy nebylo. Ještě tak udržet ty staré. Stále přemýšlím, jak je možné, že kdysi byly ty ceny tak stabilní. Ale asi to bylo tím, že minulý režim nijak nedbal na ekologii a ten dluh vlastně vznikal na našem životním prostředí a následně i zdraví. Jinak si to neumím vysvětlit.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Jsem nadšen, jak obezřetně a moudře si kabinet vede. Žádné furiantské rozhazování na všechny strany, jen co v novinách vyjdou dva kritické články a opozice předvede jeden ze svých mnoha nekončících hysterických výlevů. Kdepak, pěkně systematicky, cíleně, s rozmyslem a v neposlední řadě i mravně. To je obrovský, zásadní rozdíl oproti předchozí vládní garnituře. Je to důkaz toho, že lze postupovat sociálně citlivě a přitom nesklouznout k populismu a provizornímu vytloukání klínu klínem. Tak se chová skutečný státník, tak postupuje dobrá vláda. Začínám si představovat, že by Petr Fiala skutečně mohl být i prezidentem.