EKONOMIKA

Ministerstvo zemědělství začalo kontrolovat prodejní ceny vybraných potravin

Ministerstvo zemědělství začalo spolu s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěž (ÚOHS) v minulém týdnu sledovat prodejní ceny vybraných potravin. Kontroly mají trvat nejméně tři měsíce, řekl dnes novinářům ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) po jednání s předsedou ÚOHS Petrem Mlsnou. Konkrétní mechanismus kontrol nechtěl komentovat.

Ke kontrolám chce ministerstvo vedle antimonopolního úřadu přizvat také ministerstvo financí. Zaměřuje se především na čtyři skupiny potravin, a to máslo, drůbeží a vepřové maso a pečivo. Skupiny byly vybrány na základě podnětů od veřejnosti, ale i zemědělců nebo potravinářů.

Ministerstvo chce kontrolami dosáhnout toho, aby obchodníci a další členové dodavatelského řetězce nezneužívali současné situace a nezvyšovali uměle své marže. Jaké konkrétní kroky by v případě zjištění nepřiměřených marží přišly, ministr nekomentoval.

"Zaznamenali jsme případy, kdy obchodní přirážka na točeném salámu byla 246 procent, na standardní šunce dokonce 255 procent. To jsou čísla, u kterých už se člověk musí pozastavit nad tím, zda je to v pořádku. Ano, máme volné tržní prostředí, ale není možné, aby zemědělci byli takto zmáčknutí, prodávali za ceny, které jim ani nepokryjí náklady, a přitom jiní měli neúměrně vysoké marže," řekl Nekula. Stát přitom některé druhy zemědělské výroby dlouhodobě dotuje. Situace, kdy například vepřové maso v obchodech výrazně zdražuje, ale producenti masa nedostanou adekvátně zaplaceno a produkují se ztrátou, je podle ministra dlouhodobě neudržitelná.

Ministr proto usiluje o to, aby zisk byl spravedlivěji rozdělen mezi zemědělce, zpracovatele a obchodníky. K tomu by měla přispět novela zákona o významné tržní síle, která v ČR měla platit již od loňského května, doposud ale nebyla schválena. "Předchozí vláda přijetí zákona neustále oddalovala, my jsme jej v nejkratším možném termínu znovu předložili, bohužel i nyní stejní lidé z opozice přijetí zákona nadále zdržují. Česká republika přitom byla jeden z lídrů, který směrnici k nekalým obchodním praktikám požadoval, nyní jsme poslední v Evropě, kde ještě legislativa nebyla přijata," uvedl Nekula.

Novela předpokládá mimo jiné i snížení hranice pro posuzování firem s významnou tržní silou z nynějšího obratu pět miliard korun ročně na 51 milionů korun. Tím se okruh posuzovaných subjektů výrazně rozšíří.

Ministr Nekula proto bude také diskutovat se zástupci zemědělců, potravinářů a obchodníků. Mimořádné jednání s těmito subjekty svolal na čtvrtek. Řešit s nimi chce právě rostoucí ceny potravin a marže některých subjektů, na které v končeném důsledku doplácí spotřebitel.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se znechucený

Asi opravdu bude ta válka, když se tohle musí dělat. Já bych se na to s prominutím… Však víte co. Obchodník, který si takto přirazí, nezaslouží nic jiného než zkrachovat pro nezájem zákazníků. Přitom to funguje. Všiml jsem si toho už za Covidu. Jak to někde moc žrali, lidé jim tam přestávali chodit a dávali přirozeně přednost těm obchodům, kde je obrazně i doslova nechali dýchat. Takže se každý rychle sám rád srovnal, opatření, neopatření. Tady by to bylo brzy stejné. Jenže to by naše rádoby pravicová vláda musela věřit trhu. Potom by ještě musela namísto těchto laciných gest, skoro mě až napadá populistických, dělat ta skutečně účinná, tj. velká opatření ohledně energií apod. To by ale chtělo větší odvahu sáhnout někam, kde by to mohlo bolet a kde nelítají padesátitisícové pokuty ale miliardy a desítky miliard.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se naštvaný

Nenažrancům pěkně napařit flastr! Jo s tím bych souhlasil. To by byla asi první dobrá věc, co by tahle vláda pro lidi udělala. Ale ne nějakej symbolickej, ale aby si pěkně hrábli a klidně až na dno. Co má asi tak dělat stará babka s malým důchodem, co už teď měla co dělat, aby vyšla a teď ji tenhle ksindl nechutnej zvedne ceny klidně na dvojnásobek?! Nepárat se s nima!

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se zklamaný

Za války a to už prý i té první se tomu říkalo keťasení. To asi vždy bylo a bude, když přestávají fungovat normální pravidla, normální obchodní vztahy. Osobně si myslím, že tu první ránu tomu nedal ani tak Putin, jako spíše to kovidové bláznění. Tam také přišlo první skupování potravin atp. Jeden by řekl blázni, jenže podívejte se na Čínu. Krom těch šmelinářů, ze kterých se tam teď nejspíš stanou bohatí lidé, pokud je nezastřelí někde na stadiónu, jsou lidé, co mají zásoby ti, co teď nemají hlad. On jeden nikdy neví, jestli větší pitomost vymyslí dezinformovaný nevzdělaný soused a nebo třeba ministr či předseda vlády, že ano.