EKONOMIKA

Ministerstvo zmírnilo podmínky ochrany ložisek uhlí na Karvinsku a Frenštátsku

Ministerstvo životního prostředí v souvislosti s postupným útlumem hornické činnosti zmírnilo podmínky ochrany ložisek černého uhlí na vymezeném území na Karvinsku a v oblasti okolo Frenštátu pod Radhoštěm. Povolování staveb tam tak bude jednodušší a rychlejší. ČTK to řekla Jana Dronská, mluvčí státního podniku Diamo, který se stará o zahlazování následků hornické činnosti.

"Postupné ukončování hornické činnosti a doznívání vlivů poddolování nám umožnilo v souladu s horním zákonem požádat ministerstvo životního prostředí o zmírnění podmínek ochrany ložisek na Karvinsku. Na Frenštátsku nás k tomu opravňuje rozhodnutí o likvidaci Dolu Frenštát. Ministerstvo vyhovělo našim žádostem a všem, kteří chtějí v těchto místech stavět, se uleví," uvedl ředitel závodu Darkov Josef Lazárek

Na Karvinsku se zmírnění týká vymezeného území v Karviné, Orlové a Doubravě. V okolí Dolu Frenštát se pak vztahuje na Trojanovice, Frenštát pod Radhoštěm, Veřovice, Bordovice a Tichou na Novojičínsku, Kunčice pod Ondřejníkem na Frýdecko-Místecku a Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku. "Přesné vymezení, včetně stupně ochrany ploch, určují mapy důlních podmínek pro stavby, které slouží k použití při vydávání územních a stavebních povolení," uvedla Dronská.

Ve Starém Městě v Karviné se podle ní může stavět prakticky bez speciálních technických podmínek a stanoviska báňského úřadu. Společnost OKD předloni rozhodla, že tamní zásoby uhlí nebude dobývat. Poslední dobývací práce se tam dělaly v období let 1988-1993 a důlní vlivy se tam považují za doznělé.

"V ostatních lokalitách, kde probíhá doznívání vlivů nebo končí, pro povolování staveb ještě platí určité podmínky. To se týká například lokality bývalého Dolu Gabriela v dobývacích prostorech Karviná-Doly I a Karviná-Doly II, kde bylo ukončeno dobývání zásob v letech 2011 a 2012," uvedla mluvčí.

Zmírnění podmínek ochrany ložisek zahrnuje také poměrně rozsáhlé území zasahující do dobývacích prostorů Lazy, Doubrava, Karviná-Doly I, Horní Suchá a Poruba. "Dobývání v dobývacím prostoru Lazy bylo ukončeno v listopadu 2019 a dobývání v dobývacím prostoru Doubrava v únoru 2021, takže v obou oblastech ještě budou doznívat vlivy z hornické činnosti," uvedla Dronská.

Na Frenštátsku se zmírnění podmínek týká celé oblasti dobývacího prostoru Trojanovice. "Umísťování veškerých staveb a zařízení tam povolí stavební úřad, aniž by vyžadoval vyjádření těžební organizace a provedení zvláštních opatření proti účinkům poddolování, jak tomu bylo dosud," uvedla Dronská. Úřady mají nyní povinnost promítnout změnu podmínek do územně plánovací dokumentace.

ČTK | byznysvcesku.cz

 

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se smutný

Není to právě nyní poněkud předčasné? Ty stavební uzávěry jsou zejména místním jistě nemilé, ale pokud by přece jen došlo na nějaké katastrofické scénáře ohledně tepla a energií, byly by výkupy už postavených nemovitostí komplikací řádově větší problém! Zásoby pod zemí máme údajně značné a mimo jiné bylo cílem jejich konzervace uchovat je na horší časy. Otázka je, jestli ty horší časy náhodou nejsou na spadnutí. Mimochodem, z uhlí lze kromě jeho přímého spalování vyrábět i spoustu užitečných věcí, například takový benzín, pokud vím!

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Kdo viděl tamní krajinu a teď mám na mysli Podbeskydí a nikoli Karvinsko, nemůže myslet vážně, že by se ten starý komunistický plán na jeho likvidaci těžbou znovu vytahoval ze šuplíku. Je to moudré rozhodnutí a bylo už na čase. Už teď tam těch pár těžebních věží zkušebních šachet působí jako pěst na oko. Jen pro představu, zkuste si představit takovou ohavnou věc třeba v Praze na Můstku nebo někde u Špindlu. Myslím, že proti Putinovi lze bojovat i jinak než likvidací vlastní krajiny. Uhlí je tak či tak v EU již odepsaná záležitost a je proto třeba se soustředit na nové, čisté zdroje energie.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se znechucený

Ale tak to snad ne?! To by byl přece houby kšeft, jen tak obnovit těžbu v už jednou otevřenejch dolech, co? To bude chtít všechno pěkně zasypat a ekologicky vyčistit nejlíp přes nějaký spřátelený firmy nás, co to budem zadávat. Půjde to ze státního rozpočtu a z unijních dotací. Pozemky všude nad a kolem bude nutný prodat, to bude druhá malá domů. No a až se to za ty dva tři roky bude zase všechno nahazovat zpátky do provozu, bude kšeft potřetí. Nás, který víme, že se to za pár let bude zase vykupovat, bude omezeně. To je jistý. Ty výkupní ceny budou samozřejmě násobný, to dá rozum, že jo?! Ale po pár soudech to tomu blbýmu státu s jistotou desetinásobku nakonec prodáme a vyděláme počtvrtý. Jó, informace jsou dneska zboží. To by bylo, aby si českej politik neporadil!