EKONOMIKA

Moneta se spojuje s finančními společnostmi PPF, vzniká tak třetí největší tuzemská banka. Co to přinese?

Akcionáři Monety na včerejší valné hromadě na třetí pokus schválili její spojení s finančními společnostmi skupiny PPF, v prvé řadě s Air Bank. Vzniká tak třetí největší tuzemská banka dle počtu klientů – bude obsluhovat zhruba každého čtvrtého Čecha.

Lukáš Kovanda

Neuspěl tak včera aktivistický fond Petrus, držící dosud v Monetě podle svého vyjádření zhruba desetinový podíl. Fond opět ostatní akcionáře jako před červnovou valnou hromadou odrazoval do spojení, neboť se mu jeho podmínky nezdály příznivé.

Při červnovém hlasování pro spojení hlasovalo de facto necelých 62 procent akcionářů, zatímco bylo třeba souhlasu tří čtvrtin z nich. Nyní místo 75procentního podílu souhlasících stačil pouze dvoutřetinový. Předkupní právo na nově vydané akcie, jimiž se má financovat 80 procent dnes odsouhlaseného obchodu, už totiž neměla pouze PPF jako minule, ale všichni akcionáři Monety.
           
Spojení tentokrát podpořili dva klíčoví hráči, a sice dvě společnosti, které globálně poskytují konzultační služby akcionářům a které se ke spojení v červnu, za tehdejších podmínek, stavěly zamítavě. Společnosti Glass Lewis a Institutional Shareholder Services během prosince obě plánu spojení přikývly.
           
Podle fondu Petrus by akcie Monety rychle vyrostly nad úroveň zhruba sto korun za kus, jestliže by zůstala samostatnou entitou. Nyní se prodávají za necelých 93 korun za kus. Spojení však nabízí značný potenciál růstu cen akcií Monety až zhruba ke 130 korunám za kus. A to díky započítání synergického efektu plynoucího z potenciálu dalšího růstu po spojení. Proto třeba banka Citi koncem listopadu změnila své doporučení a radila klientům akcie Monety, zůstane-li samotnou entitou, již dále nenakupovat, ale pouze držet. Když však dnes ke spojení došlo, spatřuje Citi potenciál dalšího až 37procentního růstu cen akcií banky.
           
Podobně jako Citi tedy dnes zjevně uvažovala rozhodující většina akcionářů Monety. I proto, že PPF před valnou hromadou uváděla, že je to z její strany poslední nabídka.
           
Řadový akcionář Monety tak dnes stál před atraktivnější nabídkou, než byla ta červnová, přičemž bylo výrazně pravděpodobnější než tehdy, že jde o nabídku poslední. Právě proto nyní bude měl Petrus více práce přesvědčit ostatní akcionáře k odmítnutí spojení – a nakonec tedy nepochodil.  

Vznik takto velké bankovní entity znamená zostření konkurence mezi největšími tuzemskými bankami. Z něj bude těžit drobná klientela, jež by se mohla dočkat například výhodnější poplatkové politiky ze strany největších českých bank, než jaká by nadále panovala nebýt dnes schváleného spojení.

Zároveň spojení potvrzuje rostoucí sílu celé české ekonomiky, která je s to již generovat bankovní skupiny schopné plnohodnotné konkurence na mezinárodním trhu. České pozadí spojené bankovní entity umožní efektivně se koncentrovat na rozvoj tuzemské ekonomiky a průmyslu, jenž bude v nadcházejících letech čelit mnoha zásadním výzvám, zejména těch souvisejících s takzvanou zelenou tranzicí, tedy snižováním environmentální zátěže.
 

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Jojo, konkurence mezi banksterama je potřeba. Už kolikrát nevěděj, kolik si říct. Vždycky když vidím ty soutěže o nejabsurdnější bankovní poplatek, tak bych se vzteknul. Maj naše prachy a ještě by chtěli stovku za výběr z vlastního bankomatu? Na PPF se mi ale líbí, že to je alespoň česká banka. Tak nebudou utíkat zisky někam na Západ.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Sám jsem měl pár set tisíc v akciích Monety a už ta předchozí nabídka nebyla zlá. Strategicky mi ta fůze dává smysl - nová bankovní entita bude kvalitně umět obsloužit širší portfolio klientů než obě samostatně. Od studentíků, kteří mají rádi "free a cool" image Airbanky po konzervativnější. Bankovní trh se konsoliduje a PPFka spojená s Monetou do hry promluví docela zřetelným hlasem.