EKONOMIKA

Musk chce koupit Twitter, jeho nabídka firmu ohodnocuje na zhruba 43 mld. USD

Miliardář a šéf automobilky Tesla Elon Musk chce koupit Twitter. V provozovateli stejnojmenné sociální sítě už má podíl 9,2 procenta, a je tak jeho největším akcionářem. Jeho

Firma má podle něj mimořádný potenciál, který on zcela rozvine, cituje Muska Bloomberg. V oznámení americkému regulátorovi Musk uvedl, že má v plánu společnost stáhnout z burzy. Twitter sdělil, že jeho nabídku zváží. Dnes bude o nabídce diskutovat představenstvo, napsal server CNBC.

Nejbohatší člověk světa nabízí za akcii 54,20 dolaru v hotovosti, což představuje 54procentní prémii oproti závěrečné ceně z 28. ledna. Vyplývá to z Muskova oznámení americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Akcie Twitteru si dnes před zahájením obchodování připisovaly přes deset procent, po jeho zahájení kolem 16:00 SELČ měly k dobru přes tři procenta.

"Investoval jsem do Twitteru, protože věřím v jeho potenciál stát se platformou pro svobodu projevu na celém světě. Věřím, že svoboda projevu je společenským imperativem pro fungující demokracii," uvedl Musk v oznámení. "Od té doby, co jsme se stal akcionářem společnosti, si však uvědomuji, že ve své současné podobě nebude ani prosperovat, ani sloužit tomuto společenskému imperativu. Twitter je třeba transformovat na soukromou společnost," dodal.

Twitter uvedl, že Muskovu nezávaznou nabídku obdržel a rozhodne se, zda je v nejlepším zájmu akcionářů ji přijmout, nebo pokračovat v činnosti jako veřejně obchodovaná společnost.

Musk minulý týden informoval, že získal ve Twitteru podíl 9,2 procenta, a stal se tak jeho největším akcionářem. V sobotu šéf Twitteru Parag Agrawal oznámil, že Musk nebude členem správní rady. Podle dřívější dohody měl do roku 2024 zastávat funkci ředitele. Po dobu, kdy by byl členem správní rady, a 90 dní po ukončení členství nesměl sám nebo ve skupině vlastnit více než 14,9 procenta akcií Twitteru. Někteří analytici posléze spekulovali, že Musk místo ve správní radě odmítl, aby mohl ve společnosti získat větší podíl.

Jeden z nejproslulejších současných inženýrů si může převzetí Twitteru dovolit. Podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg činí jeho majetek zhruba 259 miliard dolarů, zatímco tržní ocenění Twitteru se pohybuje kolem 37 miliard dolarů.

Musk dnes twitteru oznámil, že toto je jeho nejlepší a poslední nabídka. Pokud by se ji firma rozhodla odmítnout, zváží své další angažmá v ní. "Není to výhrůžka, prostě to není dobrá investice beze změn, které je třeba provést," napsal Musk.

Ať už je výrok míněn jako výhrůžka, nebo ne, podle agentury DPA jde o průhledný pokus připomenout akcionářům, že akcie Twitteru, které díky Muskově angažmá poslední dobou posilují, mohou zase rychle začít klesat.

Nabídka 54,20 dolaru za akcii je "příliš nízká" na to, aby ji akcionáři nebo správní rada přijali, uvedl ve zprávě Adam Crisafulli ze společnosti Vital Knowledge. Dodal, že akcie společnosti před necelým rokem vystoupaly na 70 dolarů.

"Tato telenovela skončí tím, že Musk bude po tomto agresivním nepřátelském převzetí vlastníkem Twitteru," myslí si analytik Daniel Ives ze společnosti Wedbush. Nějaký další zájemce či konsorcium se podle něj objeví jen stěží a správní rada Twitteru bude pravděpodobně nucena Muskovu nabídku přijmout.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se překvapený

Miliardáři všeho druhu dobře vědí, co hýbe světem, z čeho kouká vliv, moc, bohatství a všechny ty ostatní báječné věci jako stvořené k seberealizaci. Slova o svobodě projevu znějí samozřejmě hezky a v Americe je navíc přímo zbožňují. Proč je ovšem takto výslovně Musk zmiňuje? Znamená to, že Twitter už je také v ohrožení novodobou cenzurou a Musk je rozhodnutý s tím něco dělat? Leccos by tomu nasvědčovalo. Jaká bude ovšem realita v případě úspěšného převzetí, na to bych byl velmi zvědavý. Oni ti dobrodějové, jak známo, nebývají zas tak úplně nezištní. U nás bude teď obdobně zajímavé sledovat našeho miliardáře Janečka a jeho politické ambice zaštítěné dosti podobnými prohlášeními.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se překvapený

Zdá se, že se schyluje k další bitvě o opravdu velký byznys a vše, co s ním souvisí a to včetně možnosti ovlivňovat například i globální politiku. Nic menšího už dnes totiž velké sociální sítě nejsou. Twitter s pověstí sice menšího, ale zase poněkud prestižnějšího hráče může být vynikající akvizice a zrovna člověk, jako je Elon Musk to musí dobře vědět. Jinak by do toho nešel. Mark Zuckerberg se rozhodl pro jistou formu změny zevnitř, Musk na to jde zvenčí. Důvody a záměry mohou být ovšem dosti podobné. Uvidíme. Upřímně? Jsem zvědav, za tímhle něco bude.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy . Cítí se v pohodě

Jsem přesvědčený, že za ať již ohlášenými nebo i jen tušenými změnami největších sociálních sítí se nepřímo skrývá zásadní technologicko-společenský průlom. Byl to patrně otřes celosvětovou epidemií koronaviru, co dokázalo spustit revoluční změnu v myšlení lidí a jejich přístupu k informačním technologiím. A tak zatímc HR manažeři hlásí znepokojeně, že jim lidé jakoby lenivějí, skutečnost bude komplikovanější. Lidé už (často dříve než vedení) pochopili, že “to jde dělat i jinak“ a dělat to tak chtějí. To, co by ještě před epidemií neprošlo, bude teď postupně nezbytností. Můj vzkaz konzervativním managerům staré školy je: Přizpůsobte se, nebo zemřete (zaniknete).