EKONOMIKA

Může chtít Rusko využít současné energetické zranitelnosti EU? Plynovod Jamal takřka přestal dodávat do Evropy plyn

Dodávky ruského plynu do EU plynovodem Jamal se dnes prakticky zastavily. Podle nejnovějších dat terminálu Bloomberg odpovídaly dnes ve 13:00 našeho času 8,8 gigawatthodin denně. Běžně přitom Rusko touto cestou dodávalo přes 850 gigawatthodin denně. Dodávky dramaticky poklesly již předevčírem, včera se však přes krátkodobý výkyv dále snížily.

Lukáš Kovanda

Dodávky jsou tak nejnižší od prvního listopadového týdne. Rusko tehdy slíbilo od 8. listopadu dodávat více plynu, což souviselo s tím, že si předtím již dostatečně naplnilo své vlastní zásobníky. Nynější pokles dodávek je tedy poměrně překvapivý, neboť zásobníky v EU rozhodně uspokojivě naplněny nejsou. Naopak, jsou pro tuto část roku naplněny nejméně v historii sledování.

Před víkendem si ruský plynárenský monopol Gazprom, většinově ovládaný Kremlem, na poslední chvíli zarezervoval dodávkovou kapacitu v německém uzlu Mallnow, kde plynovod Jamal končí. Obchodníky s plynem vylekalo, že si Gazprom dal se rezervací tolik na čas. Navíc si monopolní podnik rezervoval o něco méně kapacity, než bylo ve dnech předtím zvykem. Rezervace totiž odpovídala pouze 30 procentům, namísto obvyklých 35 procent.
Ve čtvrtek a v pátek tento týden proto cena plynu v EU uzavřela na nejvyšších úrovních v historii, v obou případech přesahujících 135 eur za megawatthodinu. Před pandemií se přitom tato cena dlouhá léta běžně pohybovala kolem úrovně 20 eur za megawatthodinu. 

Celou napjatou situaci problematizuje to, že po zbytek prosince a také v prvních dvou lednových týdnech má být počasí v Evropě chladnější, než je pro danou část roku obvyklé, jak vyplývá z meteorologické předpovědi specializované společnosti Maxar Technologies. Ceny elektřiny jsou přitom již nyní na rekordních úrovních jak v Německu, tak ve Francii, tedy ve dvou největších ekonomikách EU.

Cena elektřiny roste, neboť její podstatná část se v Evropě vyrábí z plynu. Klíčová náhražka plynu, uhlí, umožňuje elektřinu vyrábět levněji až do ceny zhruba 105 eur za emisní povolenku. Ceny povolenek, které jsou k výrobě elektřiny z uhlí v EU nutné, proto také stoupají k rekordním úrovním. V první polovině prosince stály i přes 90 eur za povolení vypustit tunu oxidu uhličitého. I výroba uhlí z elektřiny se tak logicky notně prodražuje.

Prudký vzestup cen energií – zejména právě plynu, elektřiny a uhlí – nutí některé evropské průmyslové podniky omezovat nebo zastavovat výrobu. Například společnost Nyrstar, vedoucí světový producent zinku, zastaví v prvním lednovém týdnu svoji výrobu ve Francii. Právě francouzští průmyslníci se stěžují již nyní, že růst cen energií podvazuje jejich konkurenceschopnost. 

Přibližně třetina francouzské kapacity pro výrobu jaderné energie bude navíc v lednu přechodně odstavena mimo provoz. Francie, jež obvykle elektřinu ve špičkách vyváží do sousedních zemí, ji nyní bude muset dovážet, což přispěje k dalšímu celoevropskému zdražení energií. Navíc Německo ke konci letošního roku trvale odstavuje hned své tři jaderné elektrárny.

Nelze vyloučit, že Rusko se bude snažit takto vzniklé energetické zranitelnosti EU využít. A dost možná tak již činí, pročež právě dochází ke zmíněnému de facto zastavení dodávek plynu plynovodem Jamal.

Kreml soustředí armádu na hranicích s Ukrajinou, což na evropském trhu s plynem vyvolává obavu z vystupňování konfliktu Ruska a Západu, které by dále zdražilo plyn v EU. Plynovod Jamal, jenž zajišťuje zhruba pětinu pozemních ruských dodávek plynu do EU, navíc prochází běloruským územím. Minsk v uplynulé době vícekrát pohrozil, že jako odvetu za dodatečné sankce může přerušit dodávky plynu do EU.

V případě invaze na Ukrajinu by Rusko mohlo své dodávky do EU dále omezit, nebo zcela zastavit. Vyostření konfliktu navíc může oddálit zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Oddálení by také znamenalo tlak na růst cen plynu v EU.

Ale i pokud ruské dodávky plynu do EU setrvají na úrovni minulého týdne, budou v případě běžné zimy plynové zásobníky v EU na konci března naplněny pouze z patnácti procent, nejméně v historii sledování, jak plyne z prognózy poradenské společnosti Wood Mackenzie. To by znamenalo, že se nemusí podařit dostatečně doplnit zásobníky ani na příští zimu, tudíž poměrně vysoké ceny energií mohou být v EU realitou i v dalších dvou letech.

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.
 

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Jen připomenu, že k výpadkům v dodávkách plynu plynovodem Jamal už došlo rovněž koncem října a začátkem listopadu. Tehdy byly dodávky dokonce na několik dní zcela přerušeny a tato skutečnost se per se do růstu cen zemního plynu příliš nepromítla, zde hrají roli spíše jiné faktory. Rusko může navíc teoreticky pokrýt tento výpadek z jiných zdrojů. Jenomže zde se střetávají dva světy, svět ekonomiky a politiky. Rusko, stejně jako jiné státy, používá nerostné suroviny nejen k obchodování, ale rovněž jako nástroj politického vlivu. Všechno tedy záleží na tom, který prvek v této věci dominuje, jestli se jedná o pokles způsobený technickými příčinami, nebo jistou formu nátlaku, který ustane po dosažení alespoň parciálních cílů.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Jenomže to zase odskáčeme my, obyčejný lidi. Když se elektrika vyrábí levnějc z uhlí, tak by se z něj taky měla vyrábět. Jestli tomu dobře rozumím, můžeme si vlastně za ten růst cen energií sami. Teda ne my, ale oni. Myslím ti, co o tom v Evropě rozhodujou. Jako, kde je v tom rozum. Navíc žádný oteplování, jak řikali, se nekoná. Víte, jaká je u nás zima? Když nemůžeme moc používat to uhlí, tak se prostě s Rusama musíme dohodnout nebo je poprosit, aby nám dali plyn.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Abychom nevlévali děťátko s vaničkou. Já říkám uhlí: stop. Už nechci žádné čmoudění. Možná je to ostuda, ale já jsem ani netušil, že plynovod Jamal existuje. Jediného Jamala, kterého jsem znal, byl jistý tanečník z Madridu. Někdy prostě bereme věci jako samozřejmost a neuvědomujeme si, co za nimi stojí. Je tady plyn, ale ani nevíme, jak se k nám dostal. Já agresivitu nemám od přírody rád. Pokud jsou za tím vším nějaké ruské pikle, je to chmurné, protože se vlastně stáváme rukojmími. Já už to říkám dlouho, musíme čerpat energii hlavně ze sluníčka stejně jako naše tělo.