EKONOMIKA

Může za to MeeToo aféra? Akcie Ajax Amsterdamu jsou nejníže od pandemického jara 2020

Akcie fotbalového klubu Ajax Amesterdam, jednoho ze tria nejúspěšnějších nizozemských manšaftů posledních desetiletí, včera na burze právě v Amsterdamu pokračují ve svém propadu. Oproti páteční uzavírací ceně ztrácí přes dvě procenta.

Lukáš Kovanda

Bezprostředně dolů akcie stahuje odchod fotbalového šéfa klubu, Marca Overmarse, někdejší hráčské „star“, zářící v 90. a nultých letech nejen v Ajaxu, ale také v Barceloně nebo londýnském Arsenalu. Aktuálně se akcie Ajaxu prodává za necelých 14 eur, je nejlevnější od května 2020. Fotbalovým klubům nejen v Evropě a pochopitelně také nejen Ajaxu již dva roky škodí pandemie, protože razantně snižuje příjem z prodaných vstupenek. 

Osmačtyřicetiletý Overmars, jenž fotbal v Ajaxu řídil od roku 2012, se po svém vyhazovu dnes omluvil a uznal, že se dopustil nepřípustného chování. Klub ve stanovisku uvedl, že důvodem propuštění jsou Overmarsovy „nevhodné zprávy“, které po delší dobu rozesílal kolegyním.   

Akcie Ajaxu od začátku letošního roku ztrácejí již takřka pět procent. S výjimkou Manchesteru United, jehož akcie rovněž letos ztrácejí přibližně pět procent, najdeme mezi evropskými kluby jen málo těch, co ztrácejí srovnatelně. Ačkoli jen část věhlasných evropských fotbalových klubů obchoduje své akcie na burze. 

Třeba akcie Borussie Dortmund jsou sice také „v mínusu“, letos zatím ale jen dvě procenta. Zato akcie Juventusu Turín přidávají letos 3,5 procenta, AS Řím si polepšuje o 2,8 procenta, rovněž římské Lazio o zhruba dvě procenta, a portugalské FC Porto dokonce přidává přes 27 procent.

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Fotbal sleduji nejen z ekonomického hlediska, ale také čistě jako fanoušek. Sport má vícero rovin: na vrcholové úrovni se jedná o velký byznys, do kterého zasahuje nezřídka politika, a můžeme ho svým způsobem počítat i do zábavního průmyslu. Ajaxu se dařilo pod Overmarsovým vedením uspět na všech rovinách. Kromě dobrého fotbalu se stal rovněž skvěle nastavenou a fungující firmou. Ajax získal čtyři tituly, dvě vítězství v poháru a sedmkrát se dostal do Ligy mistrů, v roce 2019 hrál dokonce semifinále. Navíc vybudoval skvělou mládežnickou akademii. Jenom na přestupech vydělal přes osm miliard korun. Připomenu třeba přestup Frenkieho de Jonga do Barcelony za částku přesahující dvě miliardy. V dnešní době ovšem ve sportu hrají roli i jiné faktory než pouze výkonnostní a ekonomické. Jedním z nich je, jak bych to diplomaticky řekl, určitá kultura politické korektnosti, která odmítá projevy sexismu. S tím se prostě musí počítat. Ať už měl Overmars úspěchy sebevětší, harassment stál hlavu i mnohem vlivnější lidi.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Už ze zvědavosti jsem se snažil zjistit, jaké nevhodné zprávy Marc Overmars pracovnicím zasílal, ale zatím nic konkrétního nebylo zveřejněno. Dneska se některé tzv. pokrokové ženy cítí obtěžovány, když jim člověk řekne, že jim to sluší. Prý to bylo něco přes čáru, ale záleží, kde takovou čáru vymezíme. Mohl tedy skutečně jenom sekretářce pochválit šaty. Samozřejmě nevylučuji, že to mohlo být i něco hrubšího, třeba jí napsal, že má hezčí zadek než Ronaldo. Pokud jí navrhoval schůzku v kumbále po pracovní době a doprovodil to i pikantními detaily, pak už je to horší. Uvidíme, kdo to po něm převezme a jestli bude pokračovat v politice, kterou nastavil. Podle toho se asi bude pohybovat asi i cena akcií.

Karla Bernášková
38 let, učitelka

Možná někoho překvapím, ale souhlasím s tím, že někdy zachází boj proti sexuálnímu obtěžování až do krajností. To ovšem patrně nebude tento případ. Určitě bych rozlišovala, jestli k tomu někdo zneužívá svého vedoucího postavení. V takovém případě to může být ze strany ženy vnímáno i jako psychický a existenciální nátlak. Muži by si měli uvědomit, že ženám svými nevhodnými návrhy v podstatě naznačují, že jsou, lidově řečeno, do větru, čímž snižují jejich důstojnost. Ve fotbal nesleduji, ale Ajax znám. Myslím, že mají ve znaku Indiána. Jsem ze slávistické rodiny a vzpomínám si, jakou měl tatínek radost, když Slavia v roce 2007 Ajax porazila a postoupila. Ale nevím vlastně kam.