EKONOMIKA

Na požadavek odborářů úřadů na růst platů není teď možné přistoupit, říká Jurečka

Na požadavek odborářů z úřadů práce na zvýšení platů není teď podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) možné přistoupit. Přidat jen úředníkům na úkor jiných profesí nelze, možnosti rozpočtu pro plošný růst tarifů jsou omezené. Ministr to včera uvedl v tiskové zprávě. S odboráři z úřadů práce, kteří se chystají 1. května vyhlásit stávkovou pohotovost, bude jednat příští týden. Představit jim chce konkrétní návrh řešení. Odbory si stěžují na přetížení úředníků a zmrazení platů, požadují ještě letos navýšení výdělků. O vyhlášení stávkové pohotovosti rozhodly ve čtvrtek. Jurečku vyzvaly k jednání. Předák úřednických odborů Pavel Bednář ČTK řekl, že

"Nemůžeme nyní přistoupit na požadavek navýšení platů pouze zaměstnancům úřadu práce. Nepovažuji za správné jít na úkor třeba personálu v sociálních službách nebo nepedagogických pracovníků ve školství. Samozřejmě zvažujeme všechny varianty, a to i možnost plošného navýšení tarifů zaměstnanců ve veřejné sféře. Na tom ovšem zatím nebyla (ve vládě) shoda, protože možnosti rozpočtu, který jsme zdědili v hrozném stavu, jsou zkrátka omezené,“ uvedl Jurečka. Podotkl, že první měsíce roku stát hospodařil v rozpočtovém provizoriu, nyní musí počítat s vysokými výdaji na zvládnutí přílivu uprchlíků a na pomoc ohroženým skupinám, na které růst cen dopadá nejvíc.

Ve čtvrtek večer na twitteru ministr napsal, že stávkovou pohotovost považuje za hraniční nástroj a že s odboráři kvůli zmrazení platů úředníků jednal v lednu, kdy jim sdělil svůj další postup. Ministr ČTK už dřív řekl, že navýšení výdělků bude záviset na vývoji rozpočtu, podle výsledků pak bude ve vládě jednat o případném přidání.

Úřady práce čelí v posledních týdnech náporu žadatelů o různé podpory, tvoří se u nich fronty. Ministr uvedl, že úřady dostaly například od 11. dubna přes 25.500 žádostí o solidární příspěvek. Ty se podávají jen elektronicky. On-line dorazilo také téměř 128.800 z 339.400 podaných žádostí o humanitární dávku. "Digitalizace dávek, která byla spuštěna u solidárního příspěvku a humanitární dávky, je cestou, jak se dá ulevit přetíženým úřadům," podotkla mluvčí ministerstva Eva Davidová. Dodala, že postupně by mělo být elektronické vyřizování možné u všech dávek.

Jurečka rozhodl kvůli zátěži o mimořádných odměnách. Ministerstvo v tiskové zprávě uvedlo, že průměrná odměna v březnové výplatě činila 13.270 korun. Do odměn za práci kvůli přílivu uprchlíků putovalo 71,1 milionu korun. Na odměny za práci v prvním letošním čtvrtletí se pak vydalo ještě 55 milionů, loni to bylo v prvním kvartále 51,5 milionu.

Odbory rozhodnutí o odměnách chválí, dál ale žádají navýšení platů. "Nejedná se o odměnu, je potřeba jít do platových tarifů. Je nutné minimalizovat propad reálného výdělku," řekl Bednář.

Podle takzvané systemizace, která upravuje počet pozic ve státní správě, je od ledna v úřadech práce zhruba 11.660 služebních a 640 pracovních míst. Podle odborů byl průměrný plat na služební místo v úřadu práce ve srovnání s platem na ministerstvech a v ostatních úřadech loni nejnižší. Odboráři uvádějí, že mladí zaměstnanci nastupují za 18.000 či 19.000 korun hrubého.

Předáci odborové konfederace mimořádné navýšení výdělků ve veřejném sektoru požadovali už 12. dubna na tripartitě. Premiér Petr Fiala (ODS) pak uvedl, že kabinet možná opatření ke zmírnění zdražování zváží, k plošným krokům ale přistupovat nechce. Obává se dalšího zvyšování inflace. V březnu dosáhla meziročně 12,7 procenta.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se znechucený

Odborové organizace v průmyslu ještě jakžtakž chápu, ale ve státní správě považuji už jejich samotnou existenci za nebetyčnou drzost. Je mi jasné, že, jak říkal sir Humphrey Appleby, úspěšnost úřadu se měří výší rozpočtu, který mu je přidělen. Ale nikdo nenutí úředníky v oněch údajně mizerných podmínkách pracovat. Mohou se kdykoliv sebrat a jít. Stěžují si, jak mají málo, ale už neřeknou, že mají svoje jisté a nenesou v podstatě žádné riziko. Když já jako podnikatel udělám chybu, mohu zkrachovat. Co hrozí úředníkovi? Nějaká důtka? Mám návrh, když se odborářům z úřadů práce nelíbí, že mají na ministerstvu větší platy, ať se sníží mzdy na ministerstvu. A je to.

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se smutný

Nelze všechno převádět na peníze. I v rozpočtové sféře vznikají hodnoty, jen nejsou tak hmatatelné a měřitelné. Navíc úřady práce přeci pomáhají ekonomice, jelikož hledají zaměstnání těm, kteří jsou bez práce. A z toho těží i soukromé podniky. Řekla bych, že situace na úřadech práce bude podobná jako ve školství, kterou dobře znám. Největší bolístkou jsou určitě nízké platy mladých zaměstnanců, které se otírají o minimální mzdu. Jak chce stát nalákat mladé, perspektivní lidi, když jim nenabízí odpovídající odměny za jejich práci? Kvalita poskytovaných služeb tak musí nutně trpět a časem klesat.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se naštvaný

Nevylejveme dítě s vaničkou. Odbory sou dobrý, protože hájej práva pracujících. Jenomže ouředníci nejsou žádný pracující, ale obyčejný pijavice, který se hrabou v papírech. Znám spoustu lidí, který byli hlášený na pracáku, ale ani jednoho, kterýmu by tenhle ouřad nějakou práci sehnal. Museli si to udělat sami. Ouředníci z pracáku maj jednu velkou výhodu, sou přímo u zdroje, tak až si budou hledat nějakej novej džob, můžou si vybírat, co hrdlo ráčí. Jenom si nejsem jistej, jestli je někde vemou, protože kromě sezení za stolem nic jinýho neuměj.