EKONOMIKA

Na východní frontě blockchain: Atomyze jako první získala v Rusku povolení pro digitální finanční aktiva

Ruská centrální banka povolila blockchainové platformě Atomyze Russia vydávat a směňovat digitální finanční aktiva. Atomyze Russia se tak stala první firmou, která takovéto povolení v Rusku získala, napsala agentura Reuters.

Centrální banka ještě nedávno prosazovala úplný zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území, a to kvůli rizikům pro suverenitu její měnové politiky, finanční stabilitu a blahobyt obyvatel. Ruský prezident Vladimir Putin však vyzval k vyváženému přístupu a požádal některá ministerstva, tajnou službu FSB a centrální banku o vypracování plánu, jak k tomuto odvětví přistupovat.

Atomyze využívá blockchainové technologie k takzvané tokenizaci, tedy k vytváření digitálních kopií skutečných aktiv. Drobným investorům tímto způsobem umožňuje investovat do drahých kovů a právnickým osobám pomáhá spravovat velké objemy těchto kovů, píše Reuters.

Podle centrální banky nyní budou klienti Atomyze moci vydávat digitální aktiva, zatímco Atomyze bude moci s těmito aktivy obchodovat na své platformě. "Atomyze se stává první platformou v Rusku, která bude ruskou centrální bankou zařazena do registru informačních systémů, ve kterých se vydávají finanční aktiva," uvedl jeden z investorů společnosti Atomyze.

ČTK | byznysvcesku.cz