EKONOMIKA

Nákup legendárního COLTu pomohl: Česká zbrojovka měla do září výnosy 7,6 miliardy Kč

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) vykázal za tři letošní čtvrtletí výnosy 7,6 miliardy korun. Jde o meziroční nárůst o 53,1 procenta. Čistý zisk společnosti činil od ledna do září 902,8 milionu korun, což představuje ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 nárůst o 89,1 procenta.

Z konsolidovaných neauditovaných finančních výsledků holdingu vyplývá, že jeho hospodaření pozitivně ovlivnily zejména nárůst počtu prodaných zbraní a vyšší prodeje ve všech regionech. Projevila se na nich také akvizice společnosti Colt a konsolidace jejích výnosů do celkového hospodaření CZG od letošního 21. května.

Podle předsedy představenstva Jana Drahoty zaznamenal holding nárůst tržeb ve všech teritoriích. "Spojené státy i nadále zůstávají největším trhem pro naši skupinu. Těší nás pokračující spolupráce s Armádou České republiky, kdy se ve třetím čtvrtletí rozeběhly dodávky pod rámcovou smlouvou. Konkrétně se jednalo o dodávky útočných pušek BREN 2 s příslušenstvím," uvedl Drahota.

Počet zbraní prodaných CZG se za prvních devět měsíců roku 2021 ve srovnání se stejným obdobím loni zvýšil o 37,2 procenta. Skupina prodala 436.194 zbraní. Na celkových výnosech holdingu se od ledna do konce září částkou téměř 4,498 miliardy korun podílely výnosy v USA. Následovala Evropa bez České republiky s více než 733,3 milionu korun, Afrika s 673,3 milionu korun, Asie s 548,4 milionu korun, ČR s 522,4 milionu korun a Kanada asi s 329,6 milionu korun. Na ostatní regiony připadaly výnosy zhruba 297,3 milionu korun.

Ukazatel EBITDA skupiny vzrostl za tři čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 o 28,9 procenta na 1,4 miliardy korun, a to zejména z důvodu významného růstu globálních prodejů. EBITDA je hospodářský výsledek před započtením úroků, daní a odpisů. Na investice skupina za prvních devět měsíců roku 2021 uvolnila 393,4 milionu korun, meziročně o 83,9 procenta více.

Vzhledem k příznivému vývoji hospodaření CZG management očekává, že celkové letošní výnosy skupiny by se měly pohybovat v rozmezí 10,34 až 10,64 miliardy korun. Předpokládaná výše ukazatele EBITDA by podle vedení holdingu mohla dosáhnout 1,99 až 2,19 miliardy korun.

Loni vykázal holding CZG výnosy 6,8 miliardy korun, provozní výsledek hospodaření přesáhl 1,056 miliardy korun. Skupina vyrábí ruční palné zbraně pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití. Prodává je pod značkou CZ (Česká zbrojovka), která má více než osmdesátiletou historii, a dále také pod značkami CZ-USA, Colt, Colt Canada, Dan Wesson, Brno Rifles a 4M Systems.

Kromě České zbrojovky do skupiny patří společnosti Colt´s Manufacturing Company, Colt Canada Corporation, CZ-USA, 4M Systems a CZ Export Praha. Holding drží také menšinový podíl ve společnosti Spuhr i Dalby, švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně. Skupina zaměstnává více než 2000 lidí v ČR, USA, Kanadě, Německu a Švédsku. Skupinu CZG vlastní z 81,2 procenta holding Česká zbrojovka Partners SE, zbývajících 18,8 procenta tvoří veřejně obchodované akcie.

ČTK | byznysvcesku.cz

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Upřímně, toto je jeden z velkých příběhů dnešní doby, který by neměl zapadnout mezi nekončící ságou o testování, očkování apod. Jestli máme být jako národ v současné době na co hrdí, tak na tuto firmu. Zatímco příběhů o tom, jak světové značky koupili ty naše domácí je spousta, toto je pravý opak. Naši dobývají svět a daří se jim dlouhodobě. Veliká gratulace!

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Zbrojovka je legenda! Toto není firma, kterou pár protřelých finančníků s velkým balíkem peněz udělalo za týden šikovnými nákupy z ničeho. Ti finančníci tedy byly také samozřejmě potřeba, ale v neposlední řadě je to firma s tradicí, podnik, kde se umí, kde existuje kontinuita vývoje, know how, ale i kontinuita trhů, desetiletí pěstovaných obchodních vztahů atd. To vše se nyní zúročuje. Nejsme nějaká druhá liga, jsme v tomto ohledu světová špička. Nezapomeňme, že pořádný kulomet učili Brity vyrábět právě brňáci, první válečná loď se třemi děly v jedné věži na světě nebyla od Vickerse-Armstronga ani Kruppa, ale z Plzně atd. atd.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

To je pěkný úspěch. Škoda jen, že jde zrovna o výrobu zbraní. Dokážeme být ale výborní nejen při výrobě nástrojů na zabíjení, například naši herní vývojáři představují úplně stejnou špičku oboru jako zmiňovaní zbrojaři. Každopádně takovéto výkony zaslouží uznání. Jestli firma má i sídlo a odvádí daně v České republice, pak klobouk dolů dvojnásob!