Nasazení otevřených operačních systémů ve firmách stouplo o třetinu

Nasazení otevřených operačních systémů ve firmách stouplo o třetinu

Nasazení operačních systémů s tzv. otevřeným zdrojovým kódem mezi českými a slovenskými firmami loni vzrostlo o 31 procent. Využití open source softwaru pro cloudové a datové služby se zvýšilo o 465 procent. Uvedli to dnes zástupci společnosti Red Hat, která patří k největším dodavatelům open source na konferenci Red Hat Summit.

Open source s volně přístupným zdrojovým kódem může každý libovolně upravovat a měnit za účelem vývoje daného systému či programu. Součástí open source softwaru bývá popis podmínek, které musí zapojení vývojáři dodržovat.

“V posledních několika letech vidíme u českých a slovenských organizací výrazný trend nárůstu příjmu open source řešení v podnikovém prostředí. Open Source software organizacím umožňuje nejen bránit se nevýhodné závislosti na jediném dodavateli, ale zároveň i pomocí technologií rychleji reagovat na požadavky trhu a současně i zajistit optimalizaci nákladů,” uvedl oblastní manažer Red Hat pro ČR a Slovensko David Bečvařík.

Podle Red Hatu 72 procent manažerů IT očekává, že open source bude v příštích dvou letech podporovat nasazení tzv. edge computingu, který zajišťuje rychlejší odezvu než při využití cloudu. Studie Linux Foundation předpovídá, že do roku 2025 vyprodukují zařízení internetu věcí nebo zařízení související s edge computingem zhruba 90 zettabajtů dat.

ČTK | byznysvcesku.cz