Český vývoz se do konce roku udrží v kladných hodnotách, v průměru proti loňsku vzroste o šest procent. Vyplývá to z aktuálního výpočtu tzv. indexu exportu, který připravují Raiffeisenbank a Asociace exportérů. V zimních měsících bude ale vývoz podle nich ztrácet tempo. Důvodem je vysoká srovnávací základna z loňského roku, kdy export meziročně stoupal i dvouciferně.
Původní konstrukce indexu se podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské opírá například o růst průmyslových objednávek, ale už nezohledňuje nedostatek materiálů, a tedy hromadění nedokončené výroby. Vznikl tedy alternativní výpočet, který se snaží lépe zachytit aktuální komplikace. Jeho výsledek snižuje předpokládaný meziroční růst v dalších čtyřech měsících v průměru o přibližně dva až tři procentní body.
"Zpoždění v dodávkách materiálu a zboží zpomaluje růst českého vývozu v příštích čtyřech měsících v průměru zhruba na tři procenta, přičemž pro prosinec indikuje stagnaci či dokonce nepatrný meziroční pokles," uvedla Horská.
Ani v upraveném indexu nebylo možné podle Horské zachytit všechny problémy, jako jsou třeba extrémy počasí, které způsobily v některých koutech světa výpadky výroby. Zasáhnout mohou podle Horské i další možná provozní omezení kvůli obavám ze šíření nových variant koronaviru.
Dalším faktorem, který nelze v případě exportu opomenout, je podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka nedostatek kvalitních pracovníků. "Tato situace navíc vyvíjí inflační tlaky, protože meziroční růst mezd významně předbíhá růst produktivity práce," upozornil.
Narušené dodavatelsko-odběratelské řetězce podle Daňka způsobí i výpadky peněžního toku, které mohou mít až fatální důsledky. Rostou ceny dopravy, energií či surovin v situaci, kdy Česká národní banka zvýšila úrokovou sazbu. Na průmysl se tak podle Daňka valí příliš problémů najednou včetně možného posílení koruny. Pokud by to bylo o korunu na euro, příjmy exportérů se sníží o zhruba 180 miliard korun za rok a hrubý domácí produkt na tom ztratí asi 20 miliard korun.
"Kterýkoliv z uvedených faktorů může velmi významně ovlivnit jakékoliv predikce, protože se pohybujeme v prostředí, které jsem nezažil za celých 42 let, kdy pracuji v průmyslu. Navíc je tu ještě jeden vztyčený prst. Covid asi neřekl své poslední slovo," doplnil Daněk.
Zahraniční obchod ČR v srpnu podle Českého statistického úřadu vykázal schodek 28,1 miliardy korun. V meziročním srovnání byl výsledek horší o 35,6 miliardy korun. Vývoz meziročně vzrostl o 8,2 procenta na 277,5 miliardy korun, dovoz stoupl o 22,7 procenta na 305,5 miliardy korun.
ČTK | byznysvcesku.cz