EKONOMIKA

Nejisté prostředí v exportu zamezuje plnému využití oživené poptávky

Čeští vývozci se podle odborníků pohybují v nejistém prostředí, které zamezuje plnému využití oživené poptávky po uzávěrách kvůli pandemii koronaviru.

Český vývoz se do konce roku udrží v kladných hodnotách, v průměru proti loňsku vzroste o šest procent. Vyplývá to z aktuálního výpočtu tzv. indexu exportu, který připravují Raiffeisenbank a Asociace exportérů. V zimních měsících bude ale vývoz podle nich ztrácet tempo. Důvodem je vysoká srovnávací základna z loňského roku, kdy export meziročně stoupal i dvouciferně.

Původní konstrukce indexu se podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské opírá například o růst průmyslových objednávek, ale už nezohledňuje nedostatek materiálů, a tedy hromadění nedokončené výroby. Vznikl tedy alternativní výpočet, který se snaží lépe zachytit aktuální komplikace. Jeho výsledek snižuje předpokládaný meziroční růst v dalších čtyřech měsících v průměru o přibližně dva až tři procentní body.

"Zpoždění v dodávkách materiálu a zboží zpomaluje růst českého vývozu v příštích čtyřech měsících v průměru zhruba na tři procenta, přičemž pro prosinec indikuje stagnaci či dokonce nepatrný meziroční pokles," uvedla Horská.

Ani v upraveném indexu nebylo možné podle Horské zachytit všechny problémy, jako jsou třeba extrémy počasí, které způsobily v některých koutech světa výpadky výroby. Zasáhnout mohou podle Horské i další možná provozní omezení kvůli obavám ze šíření nových variant koronaviru.

Dalším faktorem, který nelze v případě exportu opomenout, je podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka nedostatek kvalitních pracovníků. "Tato situace navíc vyvíjí inflační tlaky, protože meziroční růst mezd významně předbíhá růst produktivity práce," upozornil.

Narušené dodavatelsko-odběratelské řetězce podle Daňka způsobí i výpadky peněžního toku, které mohou mít až fatální důsledky. Rostou ceny dopravy, energií či surovin v situaci, kdy Česká národní banka zvýšila úrokovou sazbu. Na průmysl se tak podle Daňka valí příliš problémů najednou včetně možného posílení koruny. Pokud by to bylo o korunu na euro, příjmy exportérů se sníží o zhruba 180 miliard korun za rok a hrubý domácí produkt na tom ztratí asi 20 miliard korun.

"Kterýkoliv z uvedených faktorů může velmi významně ovlivnit jakékoliv predikce, protože se pohybujeme v prostředí, které jsem nezažil za celých 42 let, kdy pracuji v průmyslu. Navíc je tu ještě jeden vztyčený prst. Covid asi neřekl své poslední slovo," doplnil Daněk.

Zahraniční obchod ČR v srpnu podle Českého statistického úřadu vykázal schodek 28,1 miliardy korun. V meziročním srovnání byl výsledek horší o 35,6 miliardy korun. Vývoz meziročně vzrostl o 8,2 procenta na 277,5 miliardy korun, dovoz stoupl o 22,7 procenta na 305,5 miliardy korun.
 

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Říká se, že rozdíl mezi dobrou a špičkovou firmou se ukáže právě v krizích. Jednu, dvě nepříznivé okolnosti by měl krom zoufalců těsně před krachem ustát každý. Deset po sobě zvládnou jen ti nejlepší. Nevím, jestli to, co se nyní děje, už není spíše nějaká forma ať již zamýšlené a nebo jen shodou okolností odstartované globální transformace. Cosi ve stylu neolitické, průmyslové a jiných  podobných revolucí. Jednoduše epochální změna, která převrací minimálně několik století zavedených pořádků. Uvidíme, leccos nasvědčuje tomu, že konec opravdu ještě není.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Tak naši páni průmyslníci už začínaj na stejnou notu jak zemědělci pomalu. Jeden rok jim moc prší, druhej je zas sucho. Já prodával naposled ve větším angličáky jako kluk, ale co si pamatuju, odbyt nebyl nikdy jistej a počítat s tím, že mi furt poroste, to bych byl leda blázen.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Je každopádně zajímavý ten jev rozsáhlých bankrotů v jedněch odvětvích a naopak rychlého zbohatnutí v jiných. Jako by to, o čem se celé roky jen mluvilo bylo tady. Náhle a brutálně. Jako IT specialista si rozhodně nemám na co stěžovat. Ovšem příběhy přátel podnikajících například v turistickém ruchu mě docela vyděsily v tom, co vše je možné. Došlo mi, že možné je prakticky cokoli. Pro ty lidi to byla a leckdy ještě je apokalypsa, něco jako válka a nebo uragán. Přitom rozhoduje o tom kolikrát pár lidí někde na ministerstvu.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Nedostatek lidí a materiálu je nepříjemný. Na druhou stranu nejde o nic, s čím by si trh, nota bene ten globální neměl umět z principu poradit. Já bych byl trpělivý a rozhlížel se obezřetně po nových možnostech. To v byznyse nemůže škodit vůbec nikdy a nikomu.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Krize a těžkosti k životu a podnikání patří. Dle mého Covid sice ještě několikrát zahrozí, ale už nepůjde o tak fatální dopady na život a ekonomiku. Vedou mě k tomuto přesvědčení dva důvody. Jeden je čistě laický pohled na nemoc, která se zdá opravdu mutovat do bezvýznamna a ten druhý je fakt, že se ze společnosti vytrácí strach. Nechci nemoc podceňovat, ale strach, obavy a následná panika je na každé krizi nakonec vždy to nejhorší.