EKONOMIKA

Nejsi očkovaný? Máš padáka! Firmy začínají propouštět své neočkované zaměstnance

Americká divize společnosti T-Mobile se připravuje propustit všechny své zaměstnance, kteří nejsou očkování proti covidu. Pokud si zaměstnanci nezajistí plné očkování do 2. dubna letošního roku, čeká je vyhazov. Zprávu dnes přináší agentura Bloomberg, které měla možnost nahlédnout do dokumentů z vnitřní komunikace firmy.

Lukáš Kovanda

Opatření se týká všech zaměstnanců amerického T-Mobilu, kteří pravidelně nebo příležitostně dochází do kanceláří společnosti. Výjimky firma připouští ze zdravotních nebo náboženských důvodů. 

Americký T-Mobile je první větší společností, která se k takovému kroku uchyluje. Zaměstnává zhruba 75 tisíc lidí.

Některé jiné společnosti se snaží na zaměstnance také tlačit, aby se nechali očkovat, avšak nezacházejí do krajnosti. Například American Express vykazuje neočkované zaměstnance k práci mimo kancelář, tedy k práci na distanční bázi, například formou „home officu“.  

Nelze tak s určitostí tvrdit, že americký T-Mobile nastoluje nový trend. Každopádně je zřejmé, že korporátní Amerika bude vůči neočkovaným stále nesmlouvavější. Stále nekompromisněji budou proti neočkovaným zjevně postupovat také evropské firmy. 

Korporátní svět tak tlačí na vakcinaci, neboť vnímá, že s celosvětově zrychlující inflací a rostoucím zadlužením se omezují možnosti vládní pomoci ekonomikám za veřejné peníze při případných dalších lockdownech. Korporace tak logicky vakcinaci vnímají jako nejlepší možnost, jak si do budoucna uchránit ziskovost svoji i svých akcionářů.

Podobná logika platí jak v Americe, tak v Evropě. 

Ostatně největším akcionářem amerického T-Mobilu je německý Deutsche Telekom, jenž vlastní takřka 47 procent akcií. Hlavním, takřka třetinovým akcionářem Deutsche Telekom je pak Německo, resp. německá vláda. Německo přímo ovládá takřka čtrnáct procent akcií Deutsche Telekom. Dalších sedmnáct procent kontroluje KfW, tedy německá státní investiční a rozvojová banka.

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.
 

 

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Je to evidentní diskriminace neočkovaných, navíc za situace, kdy zmíněné očkování ani není povinné. Ptám se, kde jsou všechny ty údajně nezávislé nevládní organizace, které se bijí za lidská práva? Ale asi by nás jejich mlčení nemělo překvapovat, protože jsou často subvencovány ze státních peněz a dostávají peníze od nadnárodních korporací. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Rozhodnutí o propouštění neočkovaných je nejenom diskriminační, ale taky naprosto nesmyslné. Kdyby třeba šířili covid víc než očkovaní, tak by se to snad dalo pochopit, ale jak očkovaní, tak neočkovaní ho přenášejí v podstatě stejně. Zdá se mi, že se z očkování proti koronaviru stal nějaký fetiš, něco na způsob stranické knížky, kterou známe z minulého režimu a která rozhodovala o profesní kariéře.

Karin Léblová
40 let, na volné noze

Připadá mi to jako zlý sen. Každý má právo rozhodovat o svém těle podle vlastního uvážení. Některé nadnárodní firmy přistupují ke svým zaměstnancům jako k otrokům nebo dobytku, o kterém si majitele rozhoduje podle svého. Dokonce i ten dobytek je zákonem lépe chráněný než neočkovaní. Je přeci jasné, že tak zvané vakcíny, a já si s prominutím nemyslím, že to vakcíny jsou, byly vyrobeny na základě původního koronaviru a například na šíření omikronu nemají vůbec žádný vliv. Stačí se podívat na všechny statistiky. Poslední dobou sleduji nejen kvůli vlastnímu zdraví, ale i zdraví rodiny nezávislé informace, protože z oficiálních zdrojů se člověk pravdu příliš nedozví. V jednom filmu se hovořilo o tom, že celá pandemie slouží nadnárodním společnostem a vládám k manipulaci a přeměně společnosti. Tehdy mi to připadalo příliš přitažené za vlasy, teď už si ale nejsem tak jistá. Celá rodina jsme navíc covid prodělali, dětem nic nebylo, u mě se projevoval jako silnější nachlazení a nejhůř bylo manželovi, který jako jediný z nás je očkovaný.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Jasně, všichni odborníci se mýlí a pravdu mají dezinformační weby řízené z Ruska. Proboha, copak si vážně myslíte, že vlády vyspělých zemí nevědí, co dělají? Evropská unie nakoupila v průměru devět dávek vakcín na obyvatele, asi to nedělala jen tak z legrace. Uvidíte, že se nám ještě budu hodit. Já už jsem třikrát očkovaný a těším se na čtvrtou dávku. Po vakcíně mi vůbec nic nebylo, jenom mě trochu brněla hlava a to třetí den přešlo. Když nelze lidi rozumně přimět k očkování, nelze jinak, ale je třeba sáhnout k tvrdším prostředkům. Nejvíc mě baví stoupenci volného trhu, kteří najednou vytýkají soukromým firmám, že samy rozhodují, koho budou zaměstnávat. To je svoboda podnikání?