EKONOMIKA

Několik dní po nabídce na převzetí Twitteru zveřejnil Musk kryptický Tweet

Jen pár dní poté, co učinil nabídku na odkoupení Twitter Inc za 43 miliard dolarů, nahradil miliardář a podnikatel Elon Musk ve svém tweetu sérií pomlček úvodní slovo fráze "...is the Night".

Společnost provozující sociální média reagovala na nabídku od Muska, který navíc naznačil možnost nepřátelského převzetí, okamžitým zahájením protiakviziční taktiky „jedová pilulka.”

Musk, který je rovněž výkonným ředitelem výrobce elektromobilů Tesla Inc, v pondělí na Twitteru sdílel název písně Elvise Presleyho "Love Me Tender" v reakci na to, že se společnost Twitter rozhodla spustit prodej svých akcií se slevou, aby tak znemožnila jakémukoli akcionáři získat více než 15% podíl. Musk v současnosti vlastní 9,1% podíl.

Deník New York Post v úterý uvedl, že Musk je do “zesoukromění” Twitteru ochoten investovat 10 až 15 miliard dolarů z vlastních fondů. Odkazoval se při tom na dva zdroje důvěrně obeznámené s touto záležitostí.

Podle této zprávy plánuje miliardář, který je druhým největším akcionářem Twitteru, zahájit nabídkové řízení přibližně za 10 dní a požádal banku Morgan Stanley, aby mu poskytla dalších 10 miliard dolarů ve formě dluhopisů.

Je tu i možnost, že si Musk vezme půjčku a využije svůj stávající podíl jako protihodnotu, z čehož by podle zprávy zveřejněné New York Post mohl získat několik miliard dolarů navíc.

Společnost Twitter se k tomu odmítla vyjádřit. Tesla prozatím nereagovala na žádost agentury Reuters o komentář od Elona Muska. Zájem podílet se na odkoupení Twitteru projevilo hned několik soukromých kapitálových společností. Tuto informaci získala v pondělí agentura Reuters z důvěrných zdrojů, neuvedla však jména firem.

Ke zvýšenému zájmu došlo poté, co soukromá investiční společnost Thoma Bravo, která podniká v oblasti technologií, minulý týden kontaktovala platformu sociálních médií s cílem učinit jí kompetitivní nabídku na odkoupení. Podle zdrojů agentury Reuters společnost Apollo Global Management Inc zvažuje způsoby, jakými by mohla financovat případné transakce, a je otevřena spolupráci s Muskem nebo jiným zájemcem.

Řada investorů, analytiků a investičních bankéřů očekává, že představenstvo Twitteru Muskovu nabídku v nejbližších dnech odmítne s tím, že je nedostatečná.

Ondřej Smutný | reuters.com