EKONOMIKA

Německo kvůli válce na Ukrajině odkládá úpravu rozpočtu s výdaji na zbrojení

Hlavní novou součástí bude zvláštní fond o objemu 100 miliard eur (2,5 bilionu Kč) pro modernizaci armády. Ministr financí Christian Lindner bez započítání mimořádného fondu nadále počítá se schodkem 99,7 miliardy eur (2,5 bilionu Kč). Podrobnosti ministerstvo financí oznámí 16. března, kdy o rozpočtu bude jednat kabinet.

Kancléř Olaf Scholz v neděli na mimořádném zasedání Spolkového sněmu prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin zásadně změnil bezpečnostní situaci v Evropě, proto Německo ihned navýší obranné výdaje na více než dvě procenta hrubého domácího produktu. Na této výši se dohodly státy NATO, ale většina zemí včetně Německa ujednání neplní. Německé výdaje na armádu činily v loňském roce zhruba 1,6 procenta HDP.

Scholz vedle navýšení pravidelných výdajů oznámil, že Německo vytvoří zvláštní fond pro modernizaci armády. Portál The Pioneer s odvoláním na zdroje ministerstva obrany napsal, že bundeswehr, jak se německá armáda jmenuje, má již konkrétní představy, jak balík peněz využije. Na 15 miliard eur (375 miliard korun) by mělo posloužit k náhradě stíhacích bombardérů Tornado, které jsou v rámci sdílení kapacit NATO schopny nést jaderné pumy.

V Německu se dlouho předpokládalo, že Tornada nahradí americké letouny F-18, nyní se ale podle deníku Handelsblatt stávají favoritem americké stíhací letouny páté generace F-35.

Německo chce také do dalšího vývoje evropských bojových letounů Eurofighter vložit 2,5 miliardy eur (62,5 miliardy korun), za pět miliard eur (125 miliard korun) by armáda nakoupila těžké transportní vrtulníky a vojsko chce i nové drony. Potřebné budou také modernizace systému protivzdušné ochrany Patriot za více než miliardu eur (25 miliard korun) nebo investice tří miliard eur (75 miliard korun) do digitalizace vojenských jednotek. Část peněz získá námořnictvo.

To, z čeho bude nový zbrojní fond financován, jasné zatím není. Německé média mají nicméně jasno, že to bude znamenat pro letošní rok dvojnásobný schodek oproti původně plánovaným 99,7 miliardy eur. Známé nejsou ani podrobnosti o fondu, které chce Lindner teprve rozpracovat. Lindner ale uvedl, že vytvoření fondu by mohlo být zakotveno do německého základní zákona, aby bylo zaručeno jeho využívání jen pro armádní účely a aby nebylo snadné jeho objem a status měnit.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se překvapený

No vida, že to jde. Tomu se říká paradoxy. Nejlevicovější vláda, kterou Německo možná od války mělo, začíná cosi jako závody ve zbrojení. Co na to říci? To, co říkám už dlouho. Ideologické proklamace jsou jedna věc, realita světa ta druhá. Dokonce i slavný Green deal padne na oltář bezpečnosti. Nebýt to taková lidská tragédie, skoro by se chtělo říci, Putine, díky. Ne za ty hrůzy války na Ukrajině samozřejmě, ale za to, že možná alespoň část unijního šílenství poslední doby padne jako utopie do zapomnění. Typické a nikoli nepovzbudivé je i to, že první s nutností postavit se vojensky zlu silou, přišly státy tolik podceňované až zavrhované V4. “Oškliví“ Poláci a Maďaři, kteří mají problémy s “evropskými hodnotami“ se vytáhli a nakonec ani ČR se nezachovala západně zbaběle. Nerad, ale opět musím dát Miroslavu Kalouskovi za pravdu. Skuteční političtí lídři jsou nyní tady, na Východě.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Německo má vlivem svého historického traumatu nikoli neoprávněnou obavu z vlastní vojenské moci. Jenže běh světa neskončil druhou světovou válkou a dokonce ani koncem války studené. Je třeba dívat se a jít dál. Jsem rozhodně rád, že náš nejbližší spojenec a vůdčí stát EU neponechává otázku bezpečnosti ve složité době náhodě a hlásí se i takto ke svým spojeneckým závazkům v NATO. Je to jistě i pro nás dobrá zpráva.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se znechucený

Ty bláho, tak Němčouři začínaj zbrojit?! No potěš koště! Jestli to budou dělat jako vždycky a všechno, tak tu máme opravdickou válku coby dup. Ty se nezakecaj, ty když něco dělaj, tak důsledně a až do úplnýho konce. Teda konečnýho, že jo?!

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se v pohodě

Bylo to na spadnutí a zároveň už dlouho předmětem mezinárodního posměchu. Kdosi vojensky erudovaný dokonce nedávno spočítal, že za jistých okolností by se ve stávajícím stavu nemusel bundeswehr prosadit ani proti čistě teoreticky útočícímu Polsku, které naopak investuje do armády na evropské poměry enormní částky. Zkazky o nefunkčních letadlech i tancích a do toho exposé tamních ministryň obrany s uniformami pro těhotné vojačky vyvolávaly oprávněné obavy, co by bylo, kdyby se například právě ti Rusové rozhodli zopakovat svoje poslední úspěšné tažení na Berlín.