EKONOMIKA

Německo očekává problémy s dodávkami ruského plynu. Máme být také ve střehu?

Německo očekává problémy s dodávkami ruského plynu. Ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck dnes oznámil, že vyhlásil stupeň včasného varování, což je první ze tří varovných stupňů. Habeck uvedl, že nyní bude o energetické bezpečnosti Německa jednat krizový štáb. Berlín zhoršení zásobování očekává v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a ruským požadavkem platit za plyn v rublech.

"Je to preventivní opatření," řekl Habeck a dodal, že Německo musí být připraveno na jakýkoli vývoj. "Musíme být nachystáni pro případ, že Rusko situaci vyhrotí," prohlásil. Uvedl, že Německo je nyní energeticky zajištěno. "Nejsou ani problémy s dodávkami plynu," řekl.

Na ministerstvu hospodářství nicméně jedná krizový tým, který pracuje na různých možnostech vývoje. "Pokud by to bylo nutné, přikročili bychom k dalším opatřením k zajištění zásobování," uvedl. Připraveni musí být podle Habecka také odběratelé, od kterých se nyní očekává úspora spotřeby. "Jsme v situaci, kdy musím konstatovat, že každá uspořená kilowatthodina energie pomůže," řekl.

Habeck již krátce po začátku ruské invaze řekl, že Německo je pro tuto zimu energeticky zajištěno, na tu nadcházející se ale musí připravit. Jednou z cest je diverzifikace dodávek a plné zásobníky plynu, které před současnou zimou naplněny nebyly. Německý Spolkový sněm minulý týden v pátek schválil zákon, který vyžaduje, aby provozovatelé německé zásobníky plynu k 1. srpnu naplnili z 65 procent, do 1. října z 80 procent a k 1. prosinci z 90 procent. Cílem opatření je předejít problémům v zimě v případě přerušení dodávek a také zajištění cenové stability.

ČTK | byznysvcesku.cz

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se v pohodě

Myslím, že už jsem to psal, že zastavení dodávek plynu nepovažuji za pravděpodobné. Navíc některé nervózní reakce západních politiků Rusku jenom nahrávají, jelikož cenu zemního plynu zvyšují. Nicméně je jasné, že německé ekologické plány, které se z velké části opíraly právě o zemní plyn, tedy přinejmenším přechodně, berou za své. Ministr průmyslu Robert Habeck už vyzval k prodloužení fungování uhelných elektrotepláren a nevyloučil ani opětovné zprovoznění už uzavřených. A to se děje. Příkladem může být zastavení demontáže uhelné elektrárny koncernu Vattenfall v Moorburgu, jejíž činnost byla mimochodem ukončena jenom šest a půl roku po zprovoznění.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se překvapený

Všechno záleží, jaké oběti jsou Němci ve jménu obrany demokracie a svobody přinést. Podle některých výpočtů by ukončení dodávek ruského plynu do Německa znamenalo pokles hrubého domácího produktu zhruba o tři procenta. Je to hodně, nebo málo? Pro srovnání, v roce 2020 během tzv. lockdownu spadla německá ekonomika o skoro pět procent. Takže, pokud to dobře počítám, průměrného Němce by případné zastavení dodávek ruského plynu přišlo na něco kolem tří euro denně. Zase se ptám: Je to hodně, nebo málo? Jsou to samozřejmě jenom výpočty na papíře. Ekonomika je svým způsobem živý organismus a těžko se odhaduje, jaká by byla reakce v reálu.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se znechucený

Ne, už ne, už vážně ne. Nejdřív covid, potom benzín, pak atomovky a teď plyn. Nejdřív nás všechny Němčouři se svejma zelenejma fantasmagoriema navezou do ruskýho plynu, a teď sou najednou moc překvapený. Já jim přeju, ať jim to Putin zastaví. Co sis, blbče, nadrobil, to si taky slízej. Problém je v tom, že ti naši pitomci se dokážou jenom opičit, takže se bojim, že bychom to schytali taky. Pak budeme s nářkem sdílet společnou eurobolest a eurobídu. Já už vidim to Fialkovo televizní vystoupení: „Hodnoty… bla bla bla… těžká doba… bla bla bla… společně to zvládnem… bla bla bla…“