EKONOMIKA

Německo vyřešilo ekologické spory, chce zrychlit stavby větrných elektráren

Německo uzavřením ekologického sporu mezi ministerstvy hospodářství a ochrany životního prostředí učinilo krok ke zrychlení výstavby pevninských větrných elektráren. Na společné tiskové konferenci to oznámili ministr hospodářství Robert Habeck a ministryně ochrany životního prostředí Steffi Lemkeová. Spor se týkal především ochrany druhů.

"Výhrady před lety vedly k nešťastnému zauzlení, dnes jsme ale ten uzel rozmotali," řekl Habeck. Oba ministři se shodli, že urychlení výstavby nových větrných elektráren je nejen důležité na cestě k uhlíkové neutralitě, ale ve světle ruské invaze na Ukrajinu je to nezbytné pro energetickou bezpečnost Německa.

Obě ministerstva měla ještě za předchozí vlády kancléřky Angely Merkelové odlišný postoj k souladu výstavby a ekologie, především pak mezi potřebou záborů půdy a ochranou přírodních druhů. Výsledkem tak byly zamítnuté projekty větrných elektráren. To by nyní mělo být minulostí.

"Díky naší dohodě bude možná tolik potřebná rychlá výstavba větrných elektráren za dodržení nejvyšších ekologických standardů ochrany," řekla Lemkeová. Jedním z klíčových bodů je příprava prvních celoněmeckých standardů pro ověřování a vyhodnocování rizik srážky ptáků s listy větrných turbín. Habeck v této souvislosti zmínil i technická řešení, která by kolizím měla bránit.

Německo jakožto hlavní zastánce Green Dealu plánuje do roku 2030 získávat až 80 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů a do roku 2035 až sto procent, nyní tento podíl činí asi 40 procent. Současné tempo výstavby větrných parků je pro takové plány pomalé, na což Habeck a také energetické a strojírenské svazy opakovaně upozorňují.

V návaznosti na blížící se platnost taxonomie Evropské Unie, Německo loni vybudovalo 484 pevninských větrných elektráren s instalovaným výkonem 1925 megawattů, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst nově instalovaného výkonu o 35 procent. Na moři v loňském roce nevznikly žádné německé větrné elektrárny. Německo předpokládá, že každá spolková země uvolní pro zdroje energie z větru dvě procenta plochy.

ČTK | byznysvcesku.cz